Parhaimmilla tarkoitan sellaisia joissa keskustelu sujuu niin kuin pitää, vaikkakin ehkä hitaanlaisesti. Ja pahimmilla sellaisia joissa on pahin trollausongelma.
En sano, että hitaita foorumeita pitäisi poistaa - on hyvä olla paikka harrastelijoillekin. Tosin täällä on myös foorumeita aiheista, jotka liittyvät menneen ajan hetken huumiin (kuten takavuosien julkkiksiin) eikä ajattomiin legendoihin tai klassikoihin.
Sanoisin että molet varsinaiset trollausfoorumit, kuten Maailman Menoa näkyvät jo heti etusivulla aktiivisuutensa tähden, ja kyseisellä foorumilla ei ole edes mielestäni mitään varsinaista aihetta, kun kaikki käy. Useimmat aiheet siellä ovat aiheiden luomistahdin vuoksi lyhytikäisiä, joten varsinainen keskustelu ei trollauksenkaan kannalta ota oikein sujuakseen. Kaikki sinne luodut varsinaiset aiheet toimivat paremmin muilla foorumeilla.
Mutta kertokaa mitkä ovat mielestänne parhaat ja pahimmat foorumit, ja miksi.
Parhaat ja pahimmat foorumit Suomi24:ssä
12
442
Vastaukset
- Menisit-sinne
Kyselyille ja gallupeille on ihan oma fooruminsa.
Tällaiset mokaukset pilaavat foorumeita.Onko se todella mokaus, jos aiheena on itse Suomi24? AIhe voi kuulua kahdellekin foorumille, sitä paitsi jos ylläpito käy täällä kyselyfoorumia useammin, tiedosta olisi heille ehkä hyötyä.
- Sekamelskaista
Ilmastomuutos ja ydinvoima ovat pahimmat ja niillä rikotaan jopa lakia, sekä sääntöjen vastaiset viestit jatkuvaa. Moderoinnin tilaa käyttävät mielipidejärjestöt hyväkseen surutta.
Se voi tosin johtua siitäkin, että käyttäjät ovat laiskoja antamaan viestejä ilmi. Ehkä käyttäjänä sen tekeminen aktiivisemmin auttaisi asiaa hiukan.
- Preferenssit
Paras tietenkin se, missä MINÄ olen paikalla.
Huonoin ilman muuta se, missä MINÄ en ole.Kai se noinkin menee. Mutta kyllähän siihen kuuluu myös hyödyllisyyskerroin: onko foorumilla väkeä, joista on apua?
- Siinä-se
Elaini kirjoitti:
Kai se noinkin menee. Mutta kyllähän siihen kuuluu myös hyödyllisyyskerroin: onko foorumilla väkeä, joista on apua?
No, miten oletat MINUN valinneen?
- toteaja-
Ei ole parhaan palstan nimityksen arvoinen mikään.......
Se on tämä nykynuoriso, joka on sotkenut kaiken jo tuhansien vuosien ajanEi kai se tuhansia vuosia elänyt ole! 😃
Itse olen koittanyt vähän herätellä kirjoituksillani hitaita palstoja jotka kuuluvat kiinnostuksen piiriini, siinä toivossa että houkuttelisin kaltaisiani sinne vähän juttelemaan.
- Anonyymi
Pahin on kyllä tämä. Jos on kysynyt tai apus pyytänyt, saa aina kuulla, että vika on itsessä.
- Anonyymi
Eihän ylläpito enää vastaa mitään mihinkään. Toimivat siis kykyjensä mukaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh422482Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia
Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-201729423012084- 231872
- 241615
Okei, myönnetään,
Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘241475- 441366
- 1001339
Ensi kesänä
Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta381315En ymmärrä käytöstäsi
Se on ollut eräänlaista hyväksikäyttöä. Että seura kyllä kelpaa palstan välityksellä silloin kun ei ole parempaakaan tek1391295- 361076