Parhaat ja pahimmat foorumit Suomi24:ssä

Parhaimmilla tarkoitan sellaisia joissa keskustelu sujuu niin kuin pitää, vaikkakin ehkä hitaanlaisesti. Ja pahimmilla sellaisia joissa on pahin trollausongelma.

En sano, että hitaita foorumeita pitäisi poistaa - on hyvä olla paikka harrastelijoillekin. Tosin täällä on myös foorumeita aiheista, jotka liittyvät menneen ajan hetken huumiin (kuten takavuosien julkkiksiin) eikä ajattomiin legendoihin tai klassikoihin.

Sanoisin että molet varsinaiset trollausfoorumit, kuten Maailman Menoa näkyvät jo heti etusivulla aktiivisuutensa tähden, ja kyseisellä foorumilla ei ole edes mielestäni mitään varsinaista aihetta, kun kaikki käy. Useimmat aiheet siellä ovat aiheiden luomistahdin vuoksi lyhytikäisiä, joten varsinainen keskustelu ei trollauksenkaan kannalta ota oikein sujuakseen. Kaikki sinne luodut varsinaiset aiheet toimivat paremmin muilla foorumeilla.

Mutta kertokaa mitkä ovat mielestänne parhaat ja pahimmat foorumit, ja miksi.

12

347

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Menisit-sinne

      Kyselyille ja gallupeille on ihan oma fooruminsa.
      Tällaiset mokaukset pilaavat foorumeita.

      • Onko se todella mokaus, jos aiheena on itse Suomi24? AIhe voi kuulua kahdellekin foorumille, sitä paitsi jos ylläpito käy täällä kyselyfoorumia useammin, tiedosta olisi heille ehkä hyötyä.


    • Sekamelskaista

      Ilmastomuutos ja ydinvoima ovat pahimmat ja niillä rikotaan jopa lakia, sekä sääntöjen vastaiset viestit jatkuvaa. Moderoinnin tilaa käyttävät mielipidejärjestöt hyväkseen surutta.

      • Se voi tosin johtua siitäkin, että käyttäjät ovat laiskoja antamaan viestejä ilmi. Ehkä käyttäjänä sen tekeminen aktiivisemmin auttaisi asiaa hiukan.


    • Preferenssit

      Paras tietenkin se, missä MINÄ olen paikalla.
      Huonoin ilman muuta se, missä MINÄ en ole.

      • Kai se noinkin menee. Mutta kyllähän siihen kuuluu myös hyödyllisyyskerroin: onko foorumilla väkeä, joista on apua?


      • Siinä-se
        Elaini kirjoitti:

        Kai se noinkin menee. Mutta kyllähän siihen kuuluu myös hyödyllisyyskerroin: onko foorumilla väkeä, joista on apua?

        No, miten oletat MINUN valinneen?


      • Siinä-se kirjoitti:

        No, miten oletat MINUN valinneen?

        En voi olettaa sinusta vielä mitään.


    • toteaja-

      Ei ole parhaan palstan nimityksen arvoinen mikään.......
      Se on tämä nykynuoriso, joka on sotkenut kaiken jo tuhansien vuosien ajan

      • Ei kai se tuhansia vuosia elänyt ole! 😃

        Itse olen koittanyt vähän herätellä kirjoituksillani hitaita palstoja jotka kuuluvat kiinnostuksen piiriini, siinä toivossa että houkuttelisin kaltaisiani sinne vähän juttelemaan.


    • Anonyymi

      Pahin on kyllä tämä. Jos on kysynyt tai apus pyytänyt, saa aina kuulla, että vika on itsessä.

      • Anonyymi

        Eihän ylläpito enää vastaa mitään mihinkään. Toimivat siis kykyjensä mukaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      83
      6019
    2. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      47
      4015
    3. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      131
      4003
    4. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      69
      3763
    5. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      26
      2958
    6. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      7
      2547
    7. 33
      2329
    8. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      27
      2244
    9. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      204
      2131
    10. Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut

      Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh
      NATO
      449
      1844
    Aihe