Syyllinen Itsemurhaan rangaistukseen?

R.123.A

Hei!
Minulla olisi kysymys, joka mietityttää. Jos minun kaverini tekisi itsemurhan. Syynä olisi vaikka se että hänen poikaystävänsä petti tai hänen paras kaverinsa Haukkuu pahasti (tuskin joku semmosen takii tekee itsemurhan) tai jotain. Joutuuko silloin se poikaystävä/paras kaveri vankilaan/raingaistukseen? Onko sillä väliä, tiesikö poikaystävä/paras kaveri, että se tyyppi tekisi itsemurhan jos pettää/haukkuu pahasti?

1

192

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tässä liikutaan vähän harmaissa vesissä.

      Kuvailemasi ihminen olisi äärimmäisen itsetuhoinen ja hänen kuuluisi saada vaivaansa psykiatrista hoitoa. Hän ei kenties itse ymmärtäisi hakea apua, ja sen vuoksi ihminen voidaan ottaa hoitoon vastoin tahtoaankin, mikäli edellytykset tälle ovat olemassa. Yleisesti voitaisiin sanoa, että jos henkilö on mielenterveytensä vuoksi vaarallinen itselleen taikka muille, voidaan hänet ottaa "pakkohoitoon".

      Toisaalta, jos yksi henkilö tietää toisen olevan tilassa, jossa hänet voi helposti ajaa itsemurhaan, ja tieten tahtoen toimii tavalla, joka itsetuhoisen käytöksen todennäköisesti laukaisee, voitaisiin ajatella kyseessä olevan kuolemantuottamus. Laki kuitenkin määrittelee kuolemantuottamuksen huolimattomuudella aiheutetuksi kuolemaksi.

      Uhrin loukkaaminen tai hänen pettämisensä ei ole huolimattomuutta, joten kyseessä ei myöskään ole kuolemantuottamus.

      Voisiko kyseessä olla vakavampi henkirikos kuten surma, tappo taikka murha?

      Ratkaisevaa olisi tekijän tieto uhrin mielentilasta ja tämän alttiudesta itsemurhaan, kuten myös tekijän tahto saada uhri tekemään itsemurha.

      Käytännössä tekijän pitäisi tietää, että uhri tulee tekemään itsemurhan tekijän loukkaavien tekojen seurauksena eikä mistään muusta syystä. Hänen pitäisi myös tietää aiheuttavansa uhrin kuoleman yhtä suurella varmuudella kuin ampuisi taikka puukottaisi tätä.

      Kenenkään itsemurha-alttius ei edes teoreettisesti voi olla näin kiinteästi syy- ja seurausyhteydessä toisen tekemään loukkaavaan tekoon. Yleisen elämän kokemuksen mukaan pettäminen ja haukkuminen eivät aiheuta kenenkään kuolemaa, vaikka pahalta tuntuvatkin.

      Mikäli uhri on ilmaissut, että tulee varmasti surmaamaan itsensä, jos tekijä loukkaa häntä teollaan, on silloin kyse vain uhrin omasta aggressiivisesta ratkaisusta, joka kohdistuu häneen itseensä. Tällöin ei ole tapahtunut rikosta, eikä syyllistäkään ole.

      Itsemurhaa sanotaan epätoivoisen ihmisen epätoivoiseksi ratkaisuksi. Ihmistä voidaan vainota ja kiusata itsemurhan tekoon asti. Vainoajat ja kiusaajat eivät kuitenkaan syyllisty henkirikokseen, vaikka ovatkin sen käytöksellään saaneet aikaiseksi. Itsemurha on henkilökohtainen ratkaisu, ei rikos.

      Soveltuvia pykäliä rikoslaissa voisivat olla pelastustoimen laiminlyönti ja heitteillepano.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?

      Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.
      Ikävä
      104
      1814
    2. 211
      1594
    3. Ikävä on häntä

      Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos
      Ikävä
      59
      1050
    4. Minkä kultakimpaleen

      Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik
      Ikävä
      31
      1010
    5. Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet

      Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K
      Maailman menoa
      61
      927
    6. En kai koskaan saa sinua

      Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k
      Ikävä
      54
      849
    7. Kerroppas nyt

      M mies, että kenestä sinä oikein tykkäät, niin saadaan tämä asia muillekin selväksi 😉
      Ikävä
      63
      798
    8. Helppo selvittää onko oma täällä

      Laittaa yhden selvän kysymyksen ja jos kukaan ei osaa vastata, niin oikea ei ole täällä. Saa käyttää vapaasti hyödykse
      Ikävä
      49
      795
    9. Tykkäsit nainen

      Aina eniten lähetyssaarnaajassa, muistan miten nautit!😎😚 meidän pitää päästä vielä kokemaan se.
      Ikävä
      37
      787
    10. The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."

      Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut
      Tv-sarjat
      5
      782
    Aihe