Onko Tervolan seurakuntapastori Juha Muukkonen lestadiolainen?
Muukkosesta
Opiskelija
133239
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
sehän olis ollu hyvä aihe taas rienata lestoja
kylläpä harmittaa vietävästi :)
Entä onko Muhoksen sadistinen rehtori vl. Jospa sen kautta päästäisiin asiaan.
nyt neuvoksi
No hyvänen aika. Kertokaa nyt, ketä voisi haukkua.
ihan yleisellä tasolla.
Olette aivan kamalia.
kyllä se taitaa olla.
Kun Oulun piispa Samuel Salmi 20.1-05 YLE-TV:n uutisissa moitti Tervolan srk:n pastori Juha Muukkosta tämän naispappeutta ja homo-/lesboliitojen vastaisista kannoistaan ja joista Muukkonen vaati Salmea parannuksen tekoon, tuli piispa puhuneeksi paskaa! Toimittajan kysymykseen: Aiotteko tehdä parannuksen näistä ? piispa vastasi: En koskaan! Se liittyy minun uskooni, minun rakkaaseen kirkkooni; sellaiseen kirkkoon olen tullut. Tämä piispan vastaus sisältää ilmeisen valheen ( tarkoituksellisen tai tarkoittamattoman ). " sellaiseen kirkkoon olen tullut..! Jos oletan hänen liittyneen luterialaiseen kirkkoon ( otettu seurakunnan jäseneksi ) kasteen sakramentin kautta, kuten kirkkomme opetus asiasta kuuluu, on tämä tapahtunut hänen kohdallaan jo ainakin 50 vuotta sitten. Tällöin ei kirkossamme vielä ollut yhtään naispappia eikä homoparia; näistä ei yksinkertaisesti silloin edes kirkosamme vakavasti keskusteltu. Sen aikaiset papit ja piispat torjuivat tällaiset ajatukset epäraamatullisina ja siis synteinä, kuten Muukkonen asian esittää. Kuka siis on luopunut Raamatun kannasta ja kenen pitäisi tehdä parannus? Millaiseen kirkkoon piispa Salmi siis liittyikään? Ja vielä yksi kysymys: Onko piispa Samuel Salmi luterialainen ja jos on, niin millainen? Martti Lutherin opin seuraaja hän ei ainakaan ole! Tuskin edes Raamatunkaan.
Pappein kyydissä ollut.
Harhaoppisuudessa piispat toki saavat itsestään itselleen tuomarin, mutta sitä, mitä he puhuvat, ei kuitenkaan pitäisi kuvailla alatyylisesti. Onhan kirjoitettu:
Ef. 5:
3 Mutta haureutta ja minkäänlaista saastaisuutta tai ahneutta älköön edes mainittako teidän keskuudessanne-niinkuin pyhien sopii-
4 Älköön myös rivoutta tai tyhmää lorua tai ilvehtimistä, jotka ovat sopimattomia, vaan paremmin kiitosta.
Uskovaiset, erotkaa kirkosta Jumalan sanan tähden.
Room. 16:
17 Mutta minä kehoitan teitä, veljet, pitämään silmällä niitä, jotka saavat aikaan erimielisyyttä ja pahennusta vastoin sitä oppia, jonka te olette saaneet; vetäytykää pois heistä.
18 Sillä sellaiset eivät palvele meidän Herraamme Kristusta, vaan omaa vatsaansa, ja he pettävät suloisilla sanoilla ja kauniilla puheilla vilpittömien sydämet.
Sitten jos/kun kirkolliskokous hyväksyy samaa sukupuolta olevien avioliitot, minä eroan kirkosta!
Viva Muukkonen! Respect!