Mietin, että miten se mahtaakaan olla, jos akvaariossa alkaa olemaan tunnelma kuin viidakossa? Etuala on tosin vapaana, että fisut pystyy uimaan vapaasti, muutoin on suht tiheässä kasvit (pääsee kalat uimaan välissä) Onko vesiarvoille/kaloille haittaa jos kasveja on liikaa? Akvaario on ainekin komean näköinen, kun kasveja on PALJON. Mutta jos kalat kärsii, niin vähennettävä kait on.
kasvien määrä
3
407
Vastaukset
- harakka
Näin maalaisjärjellä ajateltuna en usko että niistä (kasveista) mitään haittaa on. Korkeintaan sitten jos oleellisesti rajoittaa kalojen uimatilaa. Monet fisuthan tykkää että on kasvitiheikköjä. Niinhän se on luonnossakin, joissain paikoissa kasvaa runsaasti kasvustoa, jossain sitten sitä väljempää uimatilaa.
Itselleni yritän myös kasvattaa aika viidakkomaisen. Minusta se on nätimpi kuin lähes kasviton. - bettaristic
Ei mitenkään pahasti ainakaan ole haittaa. Se voi olla, että jos altaassa ei pintavesi paljon liiku, niin yöllä voi olla happi vähissä.
Kasvithan yhteyttävät silloin kun on valot päällä ja soluhengittävät 24/7. Yhteyttämisessä syntyy happea ja soluhengityksessä taas happea kuluu.
Voisi ajatella että jos rehuja on ihan hirvittävästi niin yöllä voi käydä happi vähiin. Etenkin jos sitä pintavedenkiertoa ei ole, sitenhän veteen liukenee parhaiten happea.
Toisaalta kalat nukkuvat yöllä, eivätkä käytä niin paljon happea. Mutta hei, mitä me nyt arvaillaan!!? Osta happitesti ja mittaa aamulla ennen valojen syttymistä veden happipitoisuus tai sitten ota varman päälle ja järjestä yöksi veteen enemmän liikettä. Voit laittaa vaikka ajastimella ilmapumpun kuplimaan joskus esim. 4 tuntia valojen sammumisen jälkeen ja meneen kiinni vaikka tunnin jälkeen valojen syttymisestä.
Mahdollisen yöllisen happivajauksen lisäksi en keksi muita haittapuolia runsaasta kasvistosta. Kasvit kuluttavat yhteyttäessään vedestä ravinteita jotka kaloille eivät tasan varmasti ole hyödyllisiä. Ne kuluttavat päivällä hiilidioksidia ja tuottavat happea.
Karsia tarvii viimeistään silloin jos kalat jää pöpelikköihin jumiin.- viidakko vastaa
Jep! Annetaan viidakon vaan rehottaa kaikessa rauhassa niin kauan, kunnes meinaa jumittaa fisujen vauhtia.
On se vaan niin kaunista katsottavaa, kun kasveja on paljon. Silmäniloa kummasti!!!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita
Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat1278259Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka
jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur4567453SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"
Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden2195646Kun täällä kysytään aina vaan naisilta
Niin nyt kysytään miehiltä. Mies, voisitko ottaa kumppaniksesi naisen joka nostaa enemmän penkistä kuin sinä? Tienaa en904598Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut
samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien1384580Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?
Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal1044432Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!
Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr104142Tiesitkö? Tämä suomalainen keksi Elämäni biisi -sarjan - Viinin lipittely mainittu!
Tiesitkö? Elämäni biisi on suomalainen formaatti ja sen takana on Petja Peltomaa. Hänen kynästä ovat lähtöisin myös mm.03810Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa
Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p152954Epäonnistunut "Tuppurais-operaatio" kaatoi Purran hallituksen
Persut yrittivät viimemetreillä häivyttää omaa täydellistä epäonnistumistaan syyttämällä opposition edustajaa nimettömil132690