Mietin, että miten se mahtaakaan olla, jos akvaariossa alkaa olemaan tunnelma kuin viidakossa? Etuala on tosin vapaana, että fisut pystyy uimaan vapaasti, muutoin on suht tiheässä kasvit (pääsee kalat uimaan välissä) Onko vesiarvoille/kaloille haittaa jos kasveja on liikaa? Akvaario on ainekin komean näköinen, kun kasveja on PALJON. Mutta jos kalat kärsii, niin vähennettävä kait on.
Vastaukset 3
- harakka
Näin maalaisjärjellä ajateltuna en usko että niistä (kasveista) mitään haittaa on. Korkeintaan sitten jos oleellisesti rajoittaa kalojen uimatilaa. Monet fisuthan tykkää että on kasvitiheikköjä. Niinhän se on luonnossakin, joissain paikoissa kasvaa runsaasti kasvustoa, jossain sitten sitä väljempää uimatilaa.
Itselleni yritän myös kasvattaa aika viidakkomaisen. Minusta se on nätimpi kuin lähes kasviton. - bettaristic
Ei mitenkään pahasti ainakaan ole haittaa. Se voi olla, että jos altaassa ei pintavesi paljon liiku, niin yöllä voi olla happi vähissä.
Kasvithan yhteyttävät silloin kun on valot päällä ja soluhengittävät 24/7. Yhteyttämisessä syntyy happea ja soluhengityksessä taas happea kuluu.
Voisi ajatella että jos rehuja on ihan hirvittävästi niin yöllä voi käydä happi vähiin. Etenkin jos sitä pintavedenkiertoa ei ole, sitenhän veteen liukenee parhaiten happea.
Toisaalta kalat nukkuvat yöllä, eivätkä käytä niin paljon happea. Mutta hei, mitä me nyt arvaillaan!!? Osta happitesti ja mittaa aamulla ennen valojen syttymistä veden happipitoisuus tai sitten ota varman päälle ja järjestä yöksi veteen enemmän liikettä. Voit laittaa vaikka ajastimella ilmapumpun kuplimaan joskus esim. 4 tuntia valojen sammumisen jälkeen ja meneen kiinni vaikka tunnin jälkeen valojen syttymisestä.
Mahdollisen yöllisen happivajauksen lisäksi en keksi muita haittapuolia runsaasta kasvistosta. Kasvit kuluttavat yhteyttäessään vedestä ravinteita jotka kaloille eivät tasan varmasti ole hyödyllisiä. Ne kuluttavat päivällä hiilidioksidia ja tuottavat happea.
Karsia tarvii viimeistään silloin jos kalat jää pöpelikköihin jumiin.- viidakko vastaa
Jep! Annetaan viidakon vaan rehottaa kaikessa rauhassa niin kauan, kunnes meinaa jumittaa fisujen vauhtia.
On se vaan niin kaunista katsottavaa, kun kasveja on paljon. Silmäniloa kummasti!!!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1791692
Muistakaa pojat tämä.
Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.109893En ehkä onnistu siinä
Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.58745Mitä mieltä olet?
Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo96653Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin
Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset207644- 133618
- 48566
Pahoin pelkään nainen
että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus50548- 37546
Viesti jonka haluaisit lähettää...
hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä15520