Mietin, että miten se mahtaakaan olla, jos akvaariossa alkaa olemaan tunnelma kuin viidakossa? Etuala on tosin vapaana, että fisut pystyy uimaan vapaasti, muutoin on suht tiheässä kasvit (pääsee kalat uimaan välissä) Onko vesiarvoille/kaloille haittaa jos kasveja on liikaa? Akvaario on ainekin komean näköinen, kun kasveja on PALJON. Mutta jos kalat kärsii, niin vähennettävä kait on.
kasvien määrä
3
425
Vastaukset
- harakka
Näin maalaisjärjellä ajateltuna en usko että niistä (kasveista) mitään haittaa on. Korkeintaan sitten jos oleellisesti rajoittaa kalojen uimatilaa. Monet fisuthan tykkää että on kasvitiheikköjä. Niinhän se on luonnossakin, joissain paikoissa kasvaa runsaasti kasvustoa, jossain sitten sitä väljempää uimatilaa.
Itselleni yritän myös kasvattaa aika viidakkomaisen. Minusta se on nätimpi kuin lähes kasviton. - bettaristic
Ei mitenkään pahasti ainakaan ole haittaa. Se voi olla, että jos altaassa ei pintavesi paljon liiku, niin yöllä voi olla happi vähissä.
Kasvithan yhteyttävät silloin kun on valot päällä ja soluhengittävät 24/7. Yhteyttämisessä syntyy happea ja soluhengityksessä taas happea kuluu.
Voisi ajatella että jos rehuja on ihan hirvittävästi niin yöllä voi käydä happi vähiin. Etenkin jos sitä pintavedenkiertoa ei ole, sitenhän veteen liukenee parhaiten happea.
Toisaalta kalat nukkuvat yöllä, eivätkä käytä niin paljon happea. Mutta hei, mitä me nyt arvaillaan!!? Osta happitesti ja mittaa aamulla ennen valojen syttymistä veden happipitoisuus tai sitten ota varman päälle ja järjestä yöksi veteen enemmän liikettä. Voit laittaa vaikka ajastimella ilmapumpun kuplimaan joskus esim. 4 tuntia valojen sammumisen jälkeen ja meneen kiinni vaikka tunnin jälkeen valojen syttymisestä.
Mahdollisen yöllisen happivajauksen lisäksi en keksi muita haittapuolia runsaasta kasvistosta. Kasvit kuluttavat yhteyttäessään vedestä ravinteita jotka kaloille eivät tasan varmasti ole hyödyllisiä. Ne kuluttavat päivällä hiilidioksidia ja tuottavat happea.
Karsia tarvii viimeistään silloin jos kalat jää pöpelikköihin jumiin.- viidakko vastaa
Jep! Annetaan viidakon vaan rehottaa kaikessa rauhassa niin kauan, kunnes meinaa jumittaa fisujen vauhtia.
On se vaan niin kaunista katsottavaa, kun kasveja on paljon. Silmäniloa kummasti!!!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1931442
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän138913- 85882
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?56849- 53806
Martinan tarve valehdella.
Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t255683Tumman vihreä mercedes
Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,10680Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla
Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä333651Olisitko oikeasti valmis rikkomaan
Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk58644Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?
"Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol72609