mietityttää

Lueskelen silloin tällöin Isän Ääniä. Siel jossain julkaistussa GJ:n saarnassa kerrotaan, et jossain Norjan tai Ruotsin Lapin tunturialueella oli jokin kaivosyhtiö. Siel joku yhtiön pomoista oli ihmetellyt, et silloin tällöin joku kaivosmiehistä kääntyy helluntalaisuuteen tai johonkin muuhun heräykseen, mut mitään ei kuulu. Mut jos joku kääntyy esikoislestadiolaisuuteen, niin sillä on aina asiaa hänelle, puhumaan siitä mitä on tapahtunut tunturissa, tai muualla, siis korjaamaan omia väärintekojaan. Samoin 20 luvun nuoret on muistelleet miten he ovat kiertäneet ovelta ovelle pyytämäs anteeksi juovuspäistä huonoa käytöstään. Kuinkahan on nykyään. Mahtaakohan tällaista uskon hedelmänä tulevaa rohkeutta löytyä enää esikoislestadiolaisiltakaan. Ja onko koskaan kaikki olleet näin rohkeita?
20205
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 20

Vanhimmat

Ellei tapahdu pyhitystä Lutter epäilee etei silloin ole koko vanhuskauttamistakaan tapahtunut. Jummala on aina eläväksisyntyneen johdattanut myös pyhityksentielle. Tuon kaivos pomon kertomus todistaa sen ettei kuollut ketään herätä

Äänestä
  • LUULEN+ETTÄ+SE+OLI+SE+SAMA+KAIVOS+KIIRUNASSA+JOSTA+ON+PALJON+PUHUTTU+JÄLKEENKIN+PÄIN.+MALMIO+LÖYDETTIIN+,JO+1736+JA+ALOITETTIIN+AVOLOUHOKSENA+KAIVOS+TOIMINTO+RAUTAPITOI-SUUS+OLI+56%-71%+RAUTAA+,jossa+rikkiä+vain+0.02+%,+joten+se+on+,hyvä+olemaan+ruostumista+vastaan,.+-sijainti+on+Lossajärven+alitse+järven+koillispuolelle+400+m.+kyseisestä+järvestä+pinnasta+n.+248+m+korkeutta+,,+merestä+749+m,+malmi+kuljetetaan+Luuleån+matkaa+n.300+km,,+ja+Narvikiin+170+km.+Malmialue+on+Ruotsin+suurin,+n.4+km+pitkä+pohjois+etelä+suunnassa+n.+200+m+leveä+ja+n.700+m+syvä+tiedot+n.1965+,jonka+jälkeen+on+tarkentunut+uutta+.tietoa+,+syvyys+>2000+m.+ja+kolmas+tieto+kaupunkin+alla+on+toinen+malmio,+lähes+yhtä+suuri+.1980.+>n.2000+vuonna+täsmentynyt..+-

    Äänestä

  • teuta01 kirjoitti:

    LUULEN+ETTÄ+SE+OLI+SE+SAMA+KAIVOS+KIIRUNASSA+JOSTA+ON+PALJON+PUHUTTU+JÄLKEENKIN+PÄIN.+MALMIO+LÖYDETTIIN+,JO+1736+JA+ALOITETTIIN+AVOLOUHOKSENA+KAIVOS+TOIMINTO+RAUTAPITOI-SUUS+OLI+56%-71%+RAUTAA+,jossa+rikkiä+vain+0.02+%,+joten+se+on+,hyvä+olemaan+ruostumista+vastaan,.+-sijainti+on+Lossajärven+alitse+järven+koillispuolelle+400+m.+kyseisestä+järvestä+pinnasta+n.+248+m+korkeutta+,,+merestä+749+m,+malmi+kuljetetaan+Luuleån+matkaa+n.300+km,,+ja+Narvikiin+170+km.+Malmialue+on+Ruotsin+suurin,+n.4+km+pitkä+pohjois+etelä+suunnassa+n.+200+m+leveä+ja+n.700+m+syvä+tiedot+n.1965+,jonka+jälkeen+on+tarkentunut+uutta+.tietoa+,+syvyys+>2000+m.+ja+kolmas+tieto+kaupunkin+alla+on+toinen+malmio,+lähes+yhtä+suuri+.1980.+>n.2000+vuonna+täsmentynyt..+-

    Pystytkö koskaan puhumaan mitään asiaa?
    Hölötät asian vierestä milloin mitäkin?

    Äänestä

  • 8876654 kirjoitti:

    Pystytkö koskaan puhumaan mitään asiaa?
    Hölötät asian vierestä milloin mitäkin?

    KERRON SULLE : JOSKUS VIISKYT /KUUSKÝT LUVUN TAITTEESSA .
    ISÄNI VELI JA HÄNEN SISKONSA POIKA OTTIVAT TAAS YHTENÄ VIIKON LOPPUNA HAPANTA , JA HE TULIVAT VOIMANS ATUNTOON
    HAJOTTIVAT HAAPURINS ARISU AITAA n.150 METRIÄ .
    -'
    MENIVÄT MAANANTAIN/TIISTAIN TULLESSA KERTOMAAN ISÄN-NÄLLE, TEKOSESTAAN ,, PYYSIVÄT ANTEEKSI ,J ALUPASIVAT TEHDÄ
    UUDEN AIDAN TILALLE ,, NIIN HE TEKIKIN SAADEN ISÄNNÄN SUUN MESSINKILLE SENTÄÄN UUSI AITA ,VAIKKA OMISTA PUISTA ..
    -
    KUN VILJAMI NÄKI AIDAN ,HÄN KIITTI POIKIA JA SANOI ÄLKKÄ
    NY SITÄ KOHT REPIKÖ , "!
    --

    Äänestä

Yhdes toisessa saarnassa Hän kummastelee, kuinka kukaan saarnaaja voi neuvoa uskon saaneelle, ettei entisiltä syntikumppaneilta tartte lähteä pyytämään anteeksi. Hän myös mainitsee, että he ovat itse kulkeneet sen tien.
Minun kokemukseni on, että ne, jotka ei uskoa tunnusta ollenkaan tai niiden joukossa, jotka kieltävät koko uskon on enemmän anteeksipyytäjiä, kun uskovaisten joukossa. Tällä en tarkoita yleistä anteeksipyytämistä, vaan sitä et mennään sen luo, jota vastaan on rikottu.

Onko kyseessä pyhitys, vai joku muu ihmisen sisään kirjoitettu tunnollisuus tai toisen huomioimiskyky sekä rohkeus, uskallus, joku ihailtava ominaisuus, mikä on joillekin annettu ja joillekin ei.

Äänestä
  • En tiedä, mutta kirjassa Sidottu ratkaisuvalta puhutaan siitä että Jumalan laki vaikuttaa myös yhteiskunnallisella tasolla esim lakien ja moraalin muodossa. Paavali roomalaiskirjeessä todistaa että pakanat tekevät itsestään sitä mitä laki vaatii. Olisiko niin että maailman ihmisiä ei ole tuuditettu väärään armon tuntoon, jolloin myös synnin tunto voi kadota.

    Äänestä

  • "SAMA"
    -
    NIIN , SE ON PYHÄN HENGEN ÄÄNI. JOKA LAITTAA KORJAAMAAN
    J A NE ON HYVÄ KORJATA HETI ,KUN SE TIETO TULEE , MUTTA JOS
    EI VOI, EI SIITÄ TUOMITA,JOS USKOO SITTENKIN SYNNIT ANTEEKSI
    JA USKOO JEESUKSEN JUMALAN POJAKSI, SILLOIN PELASTUU KUIN
    ON LUVATTU . . . EI KETÄÄN TUOMITA JOKA ON USKOSSA ..
    -
    JA KAIKEN SAA ANTEEKSI KUN NÖYRÄSTI ANOO. SE TIE ETTÄ LÄHTEE
    KULKEMAAN , PERÄSTÄ SAATTAA VIEDÄ OMAAN VANHURSKAUTEEN
    ELI TIENAAMISEEN. SIKSI KERRON TÄMÄN : TAPAUKSEN, JOKA SATTUI
    56 VUOTTA SITTEN, OLIN TÄTINI KAUPASSA JA KUN KATSEET VÄLTTI
    VOHKIN 10. JA OSTIN KARAMELLIA, EN SAANUT PUHUTTUA KUMMALLEKAN , NYT ON KUMPIKIN JO OLLUT HAUDASSA ,MONTA
    VUOTTA , JA OLEN USKONUT SYNTINI ANTEEKSI OLEN HAN RUKOILLUT SITÄ JO 56 VUOTTA. JA USKON EDELLEEN ETTEI SE TULE KANTEEKS.
    MIKÄ ON SAATU ANTEEKS. . . "
    -

    Äänestä

Ei varmaan ole yhtä tavallista. Looginen selitys on, että suurin osa meistä on nykyään lapsuuden kristityitä. Niinhän se on, että jos maailmasta tekee parannuksen on enemmän korjattavaa. Toki itsekin korjaan sitä mukaa kun vikaan joutuu niin paljon kun Jumala voimaa antaa, niin että sekin tapahtuisi Jumalalle kunniaksi. Siinähän perkele aina saa tappion kun asiat tulee sovittua.

Äänestä

Maailma on täynnä varmoja ihmisiä, jotka tietää miten minun tulisi uskoa, itse olen epävarma ja arka. Ihailen kuitenkin suuresti rohkeutta, millä jotkut tunnustaa vikojaan ja pyytää anteeksi. Enemmän olen tekemisissä "maailman ihmisten" kanssa jokapäiväisessä työssä ja elämässä kuin lapsuuskristityiden. Yksi yhteinen ominaisuus on kuitenkin meillä kaikilla niin "lapsuudenkristityillä" kuin "maailmanihmisilläkin". Juorutaan ja puhutaan pahaa toisistamme. Ne pahat juorut on moninkertaiset verrattuna tarpeeseen pyytää niitä anteeksi kummassakin joukossa.

Äänestä
  • Minä olen ihmetellyt sitä, että riittää pönttöparannus, ei ollenkaan tarvitse riitaisia välejään korjata keskenään. Ohi kävellään, oli sitten tulossa tai menossa parannuksia tekemään.

    On sukuja, joista kaikki tietävät, että panettelevat toisiaan minkä kerkeävät, vuodesta ja vuosikymmenestä toiseen. Luulisi, että omatuntokin varottaisi, jos ei olla ihan paatuneita.

    Ei se ole mikään parannus, eikä ollenkaan anteeksiantamus, jos kaikki jatkuu kuin ennenkin. Se on feikkaamista. Oikea parannus on mielenmuutos. "Kylmien rintojen vastakkain painaminen" ei ole yhtään mitään, jos asioita ei selvitellä siihen asti, että rakkaus saa sijaa.

    Äänestä

  • sydänonsärkymätönheil kirjoitti:

    Minä olen ihmetellyt sitä, että riittää pönttöparannus, ei ollenkaan tarvitse riitaisia välejään korjata keskenään. Ohi kävellään, oli sitten tulossa tai menossa parannuksia tekemään.

    On sukuja, joista kaikki tietävät, että panettelevat toisiaan minkä kerkeävät, vuodesta ja vuosikymmenestä toiseen. Luulisi, että omatuntokin varottaisi, jos ei olla ihan paatuneita.

    Ei se ole mikään parannus, eikä ollenkaan anteeksiantamus, jos kaikki jatkuu kuin ennenkin. Se on feikkaamista. Oikea parannus on mielenmuutos. "Kylmien rintojen vastakkain painaminen" ei ole yhtään mitään, jos asioita ei selvitellä siihen asti, että rakkaus saa sijaa.

    EIKÖ KENELLEKKÄÄN OLE TULLUT SYNNIKSI , KYLMIEN RINTOJEN
    VASTAKKAIN ASETTAMINEN (LESBOT) . EN SANO PAREMMIN. .

    Äänestä

Eipä ole teutakaan anteeksi pyydellyt lamminsahtejaan...tartteis isän kädestä, kun rosentit vain roiskuvat.

Äänestä
  • NO ,EIPÄ OLE NIIN . ENKÄ LAINKAAN PIDÄ SIITÄ SEN KERRAN OSTIN
    SITÄ PLÖRÖÄ . KOSKAAN SEN JÄLKEEN EN MEINANNUKAAN OSTAA
    OLI SE NIIN KAMALAA.. SILTI OLEN LUKENUT , KUINKA KÄÄRIÄINEN KAHMII MITALLEJA , J A POKAALEJA. KYLLÄ IHMISTEN MAKU ON
    SORMESSA JA SORMI ON SITÄ ENNEN KÄYTETTY P-SSÄ' . VAI
    PITÄÄKÖ SANOA PAREMMIN. . . "
    -
    TÄSTÄ ON NYT 16 VUOTTA KUN MAISTIN SITÄ , EI OLE TARVINNUT
    OSTAA SEN JÄLKEEN SEN SIITÄ SAA KUN LUULEE. EIKÄ TIEDÄ. .
    NYT TIEDÄN , EI TEE MIELI OSTAA PÄTKÄÄKÄÄN. . . "
    -

    Äänestä

  • teuta01 kirjoitti:

    NO ,EIPÄ OLE NIIN . ENKÄ LAINKAAN PIDÄ SIITÄ SEN KERRAN OSTIN
    SITÄ PLÖRÖÄ . KOSKAAN SEN JÄLKEEN EN MEINANNUKAAN OSTAA
    OLI SE NIIN KAMALAA.. SILTI OLEN LUKENUT , KUINKA KÄÄRIÄINEN KAHMII MITALLEJA , J A POKAALEJA. KYLLÄ IHMISTEN MAKU ON
    SORMESSA JA SORMI ON SITÄ ENNEN KÄYTETTY P-SSÄ' . VAI
    PITÄÄKÖ SANOA PAREMMIN. . . "
    -
    TÄSTÄ ON NYT 16 VUOTTA KUN MAISTIN SITÄ , EI OLE TARVINNUT
    OSTAA SEN JÄLKEEN SEN SIITÄ SAA KUN LUULEE. EIKÄ TIEDÄ. .
    NYT TIEDÄN , EI TEE MIELI OSTAA PÄTKÄÄKÄÄN. . . "
    -

    Tairat valmistaa sitä itte kun et kerran sitä osta, vaiko kiljuako teetkin? Niissähän on romilleja jos rosenttejakin.

    Äänestä

Omavanhurskaat vertailevat ja mainostavat oman poppoonsa pyhittymistä. Ihan tulee katolisten keskustelun mieleen.

Esikoisuuden oppi on monessa suhteessa ihan katolilaista.

Äänestä

Täytyykö nuoren tehdä mutka maailmaan rötöstelemään ja irstailemaan, jotta on sitten mitä kiertää kylillä pyytämässä anteeksi sen jälkeen kun on tuhlaajapoikana palannut isän kotiin?

Äänestä
  • Eipä tartte. Tyhmää olisikin. Minä luulen, että niin nuoril, kun vanhoillakin riittää anteeksipyytämistä ihan ilman maailmanmutkia ja rötöstelyjäkin. Myös tämä palsta on täynnä anteeksipyydettäviä asioita. Nuoren täytyy lopettaa tämän palstan roskajuttujen lukeminen ja keskittyä elämään. Täältä löytyy niin monenkirjavaa opetusta, että menee vaan hiusvieteri sekaisin.

    Äänestä

  • hölömöläinen kirjoitti:

    Eipä tartte. Tyhmää olisikin. Minä luulen, että niin nuoril, kun vanhoillakin riittää anteeksipyytämistä ihan ilman maailmanmutkia ja rötöstelyjäkin. Myös tämä palsta on täynnä anteeksipyydettäviä asioita. Nuoren täytyy lopettaa tämän palstan roskajuttujen lukeminen ja keskittyä elämään. Täältä löytyy niin monenkirjavaa opetusta, että menee vaan hiusvieteri sekaisin.

    KUIN KELLOSTA JOK AON SE LIIPOTIN JOUSI SELLAINEN OHUT
    J A HIENO. RAKENTEINEN , JOS SIIHEN OSUU ATULA VOI SE TULLA MUKANA SISUKSISTA JA SAMALLA LAKKAA KONEISTO KÄYMÄSTÄ.
    ETTÄ, SELLAINEN TARINA TÄLLÄ KERTAA, .

    Äänestä

  • teuta01 kirjoitti:

    KUIN KELLOSTA JOK AON SE LIIPOTIN JOUSI SELLAINEN OHUT
    J A HIENO. RAKENTEINEN , JOS SIIHEN OSUU ATULA VOI SE TULLA MUKANA SISUKSISTA JA SAMALLA LAKKAA KONEISTO KÄYMÄSTÄ.
    ETTÄ, SELLAINEN TARINA TÄLLÄ KERTAA, .

    tietää teuta mitä eroa on kaappikellolla ja ruotsalaismiehellä?
    jaa et tiedä, no minäpä kerron:
    kaappikello vedetään edestä ja kello alkaa sanoa tik, tak, tik, tak
    ruotsalaismies taas vedetään takaa ja hän sanoo tak tak

    tämä oli samalla teutalle iltasatu
    nuku hyvin Taivaan Isän hellässä suojassa

    Äänestä

  • hyvääyötä01 kirjoitti:

    tietää teuta mitä eroa on kaappikellolla ja ruotsalaismiehellä?
    jaa et tiedä, no minäpä kerron:
    kaappikello vedetään edestä ja kello alkaa sanoa tik, tak, tik, tak
    ruotsalaismies taas vedetään takaa ja hän sanoo tak tak

    tämä oli samalla teutalle iltasatu
    nuku hyvin Taivaan Isän hellässä suojassa

    KYLLÄ SE VANHA LEVOLLA LASKEN LUITANI OLI PARENPI.
    TAI SE KUN POIKA LUKI , ISÄ MEIDÄN JOK ATULI LÄPI SEI- NÄN JA SÖI MEIDÄN REIKÄLEIVÄN. . ."

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


arkaparkajänishousu kirjoitti:

Lueskelen silloin tällöin Isän Ääniä. Siel jossain julkaistussa GJ:n saarnassa kerrotaan, et jossain Norjan tai Ruotsin Lapin tunturialueella oli jokin kaivosyhtiö. Siel joku yhtiön pomoista oli ihmetellyt, et silloin tällöin joku kaivosmiehistä kääntyy helluntalaisuuteen tai johonkin muuhun heräykseen, mut mitään ei kuulu. Mut jos joku kääntyy esikoislestadiolaisuuteen, niin sillä on aina asiaa hänelle, puhumaan siitä mitä on tapahtunut tunturissa, tai muualla, siis korjaamaan omia väärintekojaan. Samoin 20 luvun nuoret on muistelleet miten he ovat kiertäneet ovelta ovelle pyytämäs anteeksi juovuspäistä huonoa käytöstään. Kuinkahan on nykyään. Mahtaakohan tällaista uskon hedelmänä tulevaa rohkeutta löytyä enää esikoislestadiolaisiltakaan. Ja onko koskaan kaikki olleet näin rohkeita?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu