Olen lukion toista vuotta käyvä opiskelija ja haluaisin tulevaisuudessa patologiksi tai oikeuslääkäriksi. Haluaisin kuitenkin ensin tietää millaista työtä ja miten näissä ammateissa työpäivät koostuu. 8
Patologia ja oikeuslääketiede
9
3817
Vastaukset
- selviääkyllä
Ensin on joka tapauksessa opiskeltava lääkäriksi. Opiskelun aikana selviää hyvin oikeuslääkärin ja patologin työala. Harvempi niihin haluaa, sinäkin muutat mielesi vielä monta kertaa.
- Mielekiintoinentyö
Oikeuslääketieteen kurssi oli mielenkiintoisin kurssi koko lääkiksessä. Osallistuimme yhteen ruumiinavaukseen, jossa kysymyksen asetteluna oli oliko potilas tehnyt itsemurhan vai murhattu. Se jäi sitten lopulta epäselväksi. Itse kiinnostuin todella paljon oikeuslääkärin työstä. Mietin jopa erikoistuvani siihen. Lopulta ajauduin terveyskeskuksen kautta nykyiseen työhöni eli haave jäi.
Ketjussa myöhemmin joku typerys kirjoittaa että lääkisopiskelijaa ei pitäisi kiinnostaa kuolleiden kanssa työskentely.
Minä arvostan ihmiselämää niin paljon, että mielestäni on tärkeää, että murhan tehnyt saa rangaistuksen teostaan. Tai että hoitovirheeseen kuolleen tapaus selvitetään. Se menee sitten sille lääkärille opiksi, jonka potilas on kuollut hoitovirheeseen, että ei tule lisää hoitovirheitä tehtyä.
Täydellinen murhahan on sellainen, että se menee läpi ilman epäilyä murhasta. Senkin takia on tärkeää, että obduktioita tehdään. Jonkun voi olla tappanut sukulainen tai joku häiriintynyt voi tappaa potilaita sairaalassa- tämmöistä on tapahtunut Suomessakin.
Oikeuslääkärin työ on hyvin mielenkiintoista, pitää tuntea lääketiedettä hyvin laajasti, esim. Harvinaiset sairaudet. Että vaikkapa harvinaiseen sairauteen kuolleen lapsen vanhemmat eivät joudu syyttöminä vankilaan-tällaistakin on tapahtunut.
Käsittääkseni paljon tehdään työtä poliisiviranomaisten kanssa. Poliisit ovat kuulemma reiluja ja hyviä työkavereita. Tekevät aina mitä oikeuslääkäri pyytää. - Mielenkiintoinentyö
Obduktiossa ruumiista paljastui siis monia murhaa tukevia löydöksiä mutta myös seikkoja jotka eivät tukeneet nimenomaisesti murhaa. Meillä oli tiedossa myös potilaan sairauskertomustiedot, elämänkulku sekä kuolinpäivän tapahtumat ja näiden esitietojen varassa ruumis avattiin.
Kun seisoo nuorena menehtyneen ruumiin äärellä, tulee kyllä sellainen tunne, että tekijät pitää saada vankilaan!
- Hammaslääk._kandi
Molemmissahan vaaditaan ensin 6:n vuoden perusopinnot, pari vuotta tk-työtä ja erikoistuminen päälle (taitaa olla 6v molemmissa). Oikeuslääketieteestä en kauheasti tiedä, mutta tutkivat (oikeuslääketieteellisissä) ruumiinavauksissa kuolinsyytä silloin kun epäillään rikosta/hoitovirhettä/työperäistä syytä/vastaavaa.
Patologi viettää suurimmanosan päivästä valomikroskoopin kanssa. 99% syöpädiagnooseista varmistuu patologin kattomasta kudospalasta ja toki muutkin taudit katotaan läpi. (lääketieteellisiä) ruumiinavauksia on vähän, n. 5% työajasta keskimäärin.
Patologi on siis lähes pääomaan töissä elävistä potilaista otettujen näytteiden kanssa ilman potilaskontakteja (hyvä vaiko huono puoli?). Lääkäri ottaa näytepalan potilaasta, lähettää sen patologille, joka tutkii ja kirjoittaa oman lausuntonsa näytteestä. Työpaikkana on yleensä sairaala, mutta myös yksityinen puoli. Päivystämistä on harvoin virka-ajan ulkopuolella- Lääkäriksikö
Oikeuslääketiede siis paljon kiinnostavampi ala... Olen ottanut asiasta selvää ja tietoinen pitkästä koulutuksesta. Juuri nyt eniten haluaisin tietää oikeuslääkärin työnkuvat ja mitä peruspäivänä tehdään, missä työt jne
- 4895
Vanha ketju, mutta kyllä ne on pitkälti bioanalyytikot jotka tutkii elävistä ihmisistä otettuja näytteitä
- Medisiinari-
Miksi sua kiinnostaa oikeuslääketiede? Onko tullut katsottua liikaa CSI:tä?
Ekana täytyy tosiaan päästä lääkikseen, siinä on jo tarpeeksi työtä. Oikeuslääkärin ammatti sinänsä ihan hyvä että heistä on aika kova pula nykyään. En voisi tylsempää alaa keksiä kuin oikeuslääketieteen. En tiedä alasta mitään, mutta minulla on omat mielikuvani.
Käsitykseni mukaan hyvin harva rikos paljastuu oikeuslääketieteellisessä tutkimuksessa. Tietysti tutkimus vahvistaa olettamukset ja antaa niille varmuutta, mutta selkeä epäily rikoksesta on kuitenkin yleensä olemassa ennen kuin kroppaa aletaan mikroskoopilla tutkia.
Siinähän sitten selvittelee, menehtyikö uhri alkoholimyrkytykseen, puukotukseen, nyrkiniskuun vaiko vasta, kun kaatui ja löi päänsä.
Mahtavatko isyystutkimukset ja promillemittaukset verestä kuulua oikeuslääketieteen alaan vai teetetäänkö niitä muillakin lääkäreillä? Minulla on käsitys, että nekin ovat oikeuslääketiedettä.
Voi olla, että ketjun aloittajaa kiinnostaisi enemmän rikospaikan tekninen tutkinta. Tosin eipä siitäkään taida mitään kiksejä saada, elleivät kuitunäytteiden täsmäävyydet saa sellaista aikaiseksi.
Voisin kuvitella, että jos lääketiede kiinnostaa, alalle hakeutuu ja pääsee, tuottaisi eniten tyydytystä elävien ihmisten auttaminen heidän vaivoissaan.
Tosin meitä on moneen junaan.- preppis
Olettepa te taas tylyjä. Nuori, innokas lukiolainen kyselee lisätietoja haaveammatistaan ja te vastaatte että onpas sinulla tylsät unelmat. Hävetkää.
Oikeislääkärit työskentelevät Suomessa THL:n alaisuudessa ja työt tehdään pääosin yliopistollisien sairaaloitten obduktio-rakennuksissa sekä omissa työhuoneissa. Googlaamalla selviää kuinka paljon avauksia tehdään viikottain - työtä tulee riittämään, oikeuslääkäreistä on hirvittävä pula.
Avauksien lisäksi oikeuslääkärit tarkistavat kaikki uudet kuolintodistukset Suomessa, eli paperityötäkin riittää. Näitten lisäksi on pahoinpitely- ja raiskausuhrien haastattelua ja vammojen analysoimista.
Itselläni oli samat unelmat ikäisenäsi ja nyt olen kesätöissä obduktiopreparaattorina - opiskelen lääkiksessä ja suunnitelmana on edelleen erikoistua oikeuslääkäriksi.
Tsemppiä ja lukuintoa!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Klaukkalan onnettomuus 4.4
Klaukkalassa oli tänään se kolmen nuoren naisen onnettomuus, onko kellään mitään tietoa mitä kävi tai ketä onnettomuudes1034613Yleltä tyrmäävä uutinen
Ylen uutisen mukaan Raamattu on keksitty n. 2600. Putoaako kristinuskolta pohja kokonaan alta pois? https://yle.fi/a/743891368- 1861062
Pakko kertoa mies
Äitini tietää, että olen ihastunut sinuun. 😳 halusin että hän näkisi sinun kuvan ja pyysin googlaamaan sinua. Kommentti1091052Sinä vain tulit elämääni
Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna86970Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?
Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.47911- 64901
Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.
Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk11882tilitoimistopiirainen huutaa
mikä tää piiraisen tilitoimistomies oikee on? olin kuullut vaikka mitä huhuja, että ihan valtavan äkkipikanen mies mutt10877- 64866