eri taajuudelle Paimiossa jopissakin kerrostaloissa. Se on aiheuttanut runsaasti mielipahaa ja kustannuksia , koska jokainen ei pysty laitteitaan virittämään ja esim. Gigantti ottaa 100 euroa asennuksesta.
Kaapelikanavat ovat muuttuneet
7
148
Vastaukset
- murheetkulminoituvat
Viritysongelmia on etenkin iäkkäämmillä ja yksinäisillä, jotka eniten telkkaria käyttävät ja tarvitsevat.
- niinonkäynyt
Myös asiasta tiedottamisen myöhäistä ajankohtaa on kritisoitu ankarasti. Kuvat hävisivät samalla sekunnilla kuin postiluukku kolahti.
- asiat_järjestykseen
Eikö talkkari taikka huoltoyhtiö osaa taikka edes halua auttaa?
Isännöitsijä ja hallitus vaihtoon kevään yhtiökokouksessa, jos näin pienessä asiassa, mikä kuitenkin on isoa asia ihmisille ei haluta auttaa vaan rahastaa. On ihan pikkujuttu hoitaa nuo kanavat kohdilleen.- valitettavasti
Siis nykyiset smart-ominausuuksin varustetut tv:t vaativat vähintään datanomin tiedot ja taidot virittämisen onnistumiseksi. Ei se talkkarilta taitaisi onnistua. Monella iäkkäämmällä tv:n katselijalla tuntuu lisäksi olevan jonkinasteinen näppäinkammo ja vaimokin sanoo, että älä hyvä mies koske niihin nappuloihin, ettei se mene sekaisin.Se, että käyttöohjeetkin siirtyvät pikku hiljaa nettiin, asettaa lisää rajoituksia rajoittuneille.
- asukasomistaja
Jos taloyhtiössä on useita, useita kymmeniä, jotka eivät itse osaa säätää telkkariaan, niin kyllä kannatta kimpassa hommata, joku joka osaa. Eikä niin, että jokainen tilaa jonkun äijän jostain, ja maksaa siitä maltaita.
Kyllä, asukkaat omistavat taloyhtiön. Ja voivat vaatia siltä palveluja. Näitä palveluja ja tarpeita hoitamaan on valittu taloyhtiössä hallitus, palkattu talkkari ja huoltopalvelu. Ei kun oikeuksiaan peräämään.
Eikä taloyhtiössäkään tarvitse kaikilta laskuttaa yhteisvastuullisesti. Käy hyvin, että vain ne jotka apua tarvitsevat, maksavat.
Varmasti tulee halvemmaksi tilata yksi mies kiertämään kämpästä kämppään päivässä, kuin jokainen tekisi tuon yksityisesti.
Kyllä sitä taloyhtiöissä rahaa turhempaankin hassataan. - kokemustaomaava
valitettavasti kirjoitti:
Siis nykyiset smart-ominausuuksin varustetut tv:t vaativat vähintään datanomin tiedot ja taidot virittämisen onnistumiseksi. Ei se talkkarilta taitaisi onnistua. Monella iäkkäämmällä tv:n katselijalla tuntuu lisäksi olevan jonkinasteinen näppäinkammo ja vaimokin sanoo, että älä hyvä mies koske niihin nappuloihin, ettei se mene sekaisin.Se, että käyttöohjeetkin siirtyvät pikku hiljaa nettiin, asettaa lisää rajoituksia rajoittuneille.
Samsung lcd-telkut vaativat usein resetoinnin huoltomoodissa ennen kuin viritysvalikkoon päästään käsiksi. Siinä menee sormi suuhun yhdeltä jos toiseltakin, kun pitää painaa npeasti perätysten info-menu-mute-power on, kun tv on standby-tilassa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti24345306Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!3011223Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy18510838Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump369701Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla858508Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2236501Pirjo sanoi Esalle
Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok03200Jos mä joisin
Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys282212- 331563
Koulu-uhkaus.
Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.261500