Kaapelikanavat ovat muuttuneet

tosiharmillista

eri taajuudelle Paimiossa jopissakin kerrostaloissa. Se on aiheuttanut runsaasti mielipahaa ja kustannuksia , koska jokainen ei pysty laitteitaan virittämään ja esim. Gigantti ottaa 100 euroa asennuksesta.

7

143

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • murheetkulminoituvat

      Viritysongelmia on etenkin iäkkäämmillä ja yksinäisillä, jotka eniten telkkaria käyttävät ja tarvitsevat.

    • niinonkäynyt

      Myös asiasta tiedottamisen myöhäistä ajankohtaa on kritisoitu ankarasti. Kuvat hävisivät samalla sekunnilla kuin postiluukku kolahti.

    • asiat_järjestykseen

      Eikö talkkari taikka huoltoyhtiö osaa taikka edes halua auttaa?

      Isännöitsijä ja hallitus vaihtoon kevään yhtiökokouksessa, jos näin pienessä asiassa, mikä kuitenkin on isoa asia ihmisille ei haluta auttaa vaan rahastaa. On ihan pikkujuttu hoitaa nuo kanavat kohdilleen.

      • valitettavasti

        Siis nykyiset smart-ominausuuksin varustetut tv:t vaativat vähintään datanomin tiedot ja taidot virittämisen onnistumiseksi. Ei se talkkarilta taitaisi onnistua. Monella iäkkäämmällä tv:n katselijalla tuntuu lisäksi olevan jonkinasteinen näppäinkammo ja vaimokin sanoo, että älä hyvä mies koske niihin nappuloihin, ettei se mene sekaisin.Se, että käyttöohjeetkin siirtyvät pikku hiljaa nettiin, asettaa lisää rajoituksia rajoittuneille.


      • asukasomistaja

        Jos taloyhtiössä on useita, useita kymmeniä, jotka eivät itse osaa säätää telkkariaan, niin kyllä kannatta kimpassa hommata, joku joka osaa. Eikä niin, että jokainen tilaa jonkun äijän jostain, ja maksaa siitä maltaita.

        Kyllä, asukkaat omistavat taloyhtiön. Ja voivat vaatia siltä palveluja. Näitä palveluja ja tarpeita hoitamaan on valittu taloyhtiössä hallitus, palkattu talkkari ja huoltopalvelu. Ei kun oikeuksiaan peräämään.

        Eikä taloyhtiössäkään tarvitse kaikilta laskuttaa yhteisvastuullisesti. Käy hyvin, että vain ne jotka apua tarvitsevat, maksavat.

        Varmasti tulee halvemmaksi tilata yksi mies kiertämään kämpästä kämppään päivässä, kuin jokainen tekisi tuon yksityisesti.

        Kyllä sitä taloyhtiöissä rahaa turhempaankin hassataan.


      • siinäpäsitä

      • kokemustaomaava
        valitettavasti kirjoitti:

        Siis nykyiset smart-ominausuuksin varustetut tv:t vaativat vähintään datanomin tiedot ja taidot virittämisen onnistumiseksi. Ei se talkkarilta taitaisi onnistua. Monella iäkkäämmällä tv:n katselijalla tuntuu lisäksi olevan jonkinasteinen näppäinkammo ja vaimokin sanoo, että älä hyvä mies koske niihin nappuloihin, ettei se mene sekaisin.Se, että käyttöohjeetkin siirtyvät pikku hiljaa nettiin, asettaa lisää rajoituksia rajoittuneille.

        Samsung lcd-telkut vaativat usein resetoinnin huoltomoodissa ennen kuin viritysvalikkoon päästään käsiksi. Siinä menee sormi suuhun yhdeltä jos toiseltakin, kun pitää painaa npeasti perätysten info-menu-mute-power on, kun tv on standby-tilassa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies vinkkinä sulle

      Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista
      Ikävä
      85
      7515
    2. Oletko katkera kun

      Et saanut kaivattuasi
      Ikävä
      96
      5424
    3. Mitä haluat sanoa tällä hetkellä

      Hänelle 🫶 ⬇️
      Ikävä
      262
      4683
    4. Haluun sua niin paljon

      ❤️🥰🥹 Miehelle
      Ikävä
      48
      4582
    5. Vietetään yö yhdessä

      Rakastellaan koko yö
      Ikävä
      64
      3312
    6. Mitä palveluita mies..

      Haluaisit tilata minulta? -N
      Ikävä
      50
      2728
    7. Olet oikeasti ollut

      Niin tärkeä mulle ja kaikki meidän väliltä on pilattu ei yksistään sinun toiminnalla vaan minun myös.
      Ikävä
      22
      2378
    8. Oletko tyytyväinen viime tapaamiseemme?

      Vai toivoitko sen menevän toisella tavalla? Miten?
      Ikävä
      51
      2372
    9. Kuuluu raksutus tänne asti kun mietit

      Pelkäätkö että särjen sydämesi vai mikä on? En mä niin tekisi mies koskaan 😘
      Ikävä
      29
      2352
    10. Nyt se sit loppuu

      Et ei enää nähdä ja yhteyttä pidetä.
      Ikävä
      41
      2214
    Aihe