pitäisi selvittää g yhtälöstä
s= vt 1/2gt^2, missä v= sqrt(2gh) ja s ja h molemmat metrejä.
--> s= sqrt(2gh)t 1/2gt^2
--> - 1/2gt^2 - sqrt(2gh) s = 0
Tästä sitten yritin ratkaista g:n toisen asteen yhtälön ratkaisukaavalla.
g= [ (sqrt(2h)t ( /-)sqrt(2ht^2 2t^2s) ] / -t^2
Sainkin aika lähelle kirjallisuusarvoa menevän vastauksen, mutta yksiköksi tuli sqrt(m)/s. Negatiivisesta arvosta tulisi myös lähelle menevä, jos g olisi toisen asteen yhtälön ratkaisukaavassa omalla puolellaan neliöjuurena ja korottamalla toiseen potenssiin saisin yksiköksi myös m/s^2.
Osaisiko joku korjata missä menen vikaan?
yhtälöön jelppiä
7
197
Vastaukset 7
- virheetöntä
Tämä meni jo vikaan:
- 1/2gt^2 - sqrt(2gh) s = 0
t puuttuu toisesta termistä.
g ratkasitaan siis näin:
s= sqrt(2gh)t 1/2gt^2
s - 1/2gt^2 = sqrt(2gh)t
s^2 - gst^2 1/4g^2t^4 = 2gh*t^2
g^2 * 1/4 * t^4 - 2*g*h*t^2 -g*s*t^2 s^2 = 0
g = ( (2*h*t^2 s*t^2) - sqrt ((2*h*t^2 s*t^2)^2 - t^4 *s^2 )) / (1/2 * t^4)- matemaatikkomies
Eiköhän 1/2gt^2 tule tulkita muodossa 1/(2gt^2), koska muuten kirjoitettaisiin gt^2/2. Tällöin (s - 1/2gt^2)^2=s^2-s/gt^2 1/4g^2t^4.
- Toinen_mielipide
matemaatikkomies kirjoitti:
Eiköhän 1/2gt^2 tule tulkita muodossa 1/(2gt^2), koska muuten kirjoitettaisiin gt^2/2. Tällöin (s - 1/2gt^2)^2=s^2-s/gt^2 1/4g^2t^4.
Ei tule tulkita, eikä ole koskaan tuolla lailla tulkittukaan. Opetelkaa käyttämään sulkuja, jotta saatte minkä tahansa lausekkeen esitetyksi yhdellä rivillä.
Toivottavasti kouluihin tuleva koodaus opettaa ihmisille taas oikean laskujärjestyksen.
- putousvisa
pitäiskö olla s= vt - 1/2gt^2 ?
No ratkaistaan se. Kerro ensin mitkä yhtälössä ovat vakioita.
(Kun ymmärrän ettet häveellisyys-syistä voi kertoa koko tehtävää
täällä...)
Onko g vakio?Jos g siis vakio, niin yhtälö on klassinen, tasaisesti kiihtyvän kappaleen liikeyhtälö.
Triviaalia!Mutta on mahdollisuus (mistäs tiedetään kun et kerro) että s = h, jolloinka tehtävässä täytyy ottaa se huomioon.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hallituksen järjestämä spektaakkeli tuo vessanpyttykeissi
Että olisi kymmenien kansanedustajien kodeissa käyty ihan tuosta vaan, eikä kukaan kansanedustaja kerro niin käyneen, va4101671Sysmän "ilon päivä"
Ja taas palaa hirveä määrä verorahoja, ihan turhaan soopaan. Eikö nämä jotka kuntapolitiikassa valittavat ja tuhoaa vaan931124Timo Vornanen.
On siinäkin yksi täystampio. Eipä ihme, että persukannattajat sen eduskuntaan äänestikin.94960Uskon, että saataisiin kaikki selvitettyä
Mutta yhteys on jäissä, minä olen jäässä, enkä osaa tai uskalla enää lähestyä. Se vaan on niin. Naiselta Jos ei ole hyvä63879Joka ilta mietin
sua❤️Mitä teet, missä meet? Kaipaatko yhtään? Yön tullen toivotan mielessäni sulle hyvää yötä ja aamuisin huomenet. Joka43783Riitastako pelastaja
Riitta jätti hakemuksen. Hyvä niin. On ainakin yksi mistä ottaa. Pertsa ei taida aikuistua koskaan ja Pekka hoiteli silt49778- 123743
Tässä ovat Elämäni biisi -vieraat lauantai 3.10. - Yksi vieras on todellinen suomalaisten suosikki
Jos menisit Elämäni biisiin, mikä olisi elämäsi biisi ja miksi? Elämäni biisi tulee suorana lähetyksenä Tampereelta. K10738- 60730
- 39709
- 61687
- 50626
En voi kertoa meistä kenellekään
Minulla on ikävä sinua mies.. Oon yrittänyt taas unohtaa, mutta silti tulet mieleeni lähes päivittäin. Eihän meitä voi o36595- 34575
- 45567
Luottamus
Luotan vain siihen mitä tapahtuu IRL. Anonyymipalstan vihjailut eivät merkitse minulle mitään.95562- 92546
Kadutko mies sitä miten reagoit?
..siihen sotkuun, jonka jälkeen mikään ei ole ollut kuin ennen. 🥺48535Millaisen talvitakin haluaisit?
Talveen vielä aikaa, mutta talvitakit tulleet kauppoihin. Millainen olisi unelmiesi talvitakki? Itse tykkäisin jostain85518- 49503