pitäisi selvittää g yhtälöstä
s= vt 1/2gt^2, missä v= sqrt(2gh) ja s ja h molemmat metrejä.
--> s= sqrt(2gh)t 1/2gt^2
--> - 1/2gt^2 - sqrt(2gh) s = 0
Tästä sitten yritin ratkaista g:n toisen asteen yhtälön ratkaisukaavalla.
g= [ (sqrt(2h)t ( /-)sqrt(2ht^2 2t^2s) ] / -t^2
Sainkin aika lähelle kirjallisuusarvoa menevän vastauksen, mutta yksiköksi tuli sqrt(m)/s. Negatiivisesta arvosta tulisi myös lähelle menevä, jos g olisi toisen asteen yhtälön ratkaisukaavassa omalla puolellaan neliöjuurena ja korottamalla toiseen potenssiin saisin yksiköksi myös m/s^2.
Osaisiko joku korjata missä menen vikaan?
yhtälöön jelppiä
7
152
Vastaukset
- virheetöntä
Tämä meni jo vikaan:
- 1/2gt^2 - sqrt(2gh) s = 0
t puuttuu toisesta termistä.
g ratkasitaan siis näin:
s= sqrt(2gh)t 1/2gt^2
s - 1/2gt^2 = sqrt(2gh)t
s^2 - gst^2 1/4g^2t^4 = 2gh*t^2
g^2 * 1/4 * t^4 - 2*g*h*t^2 -g*s*t^2 s^2 = 0
g = ( (2*h*t^2 s*t^2) - sqrt ((2*h*t^2 s*t^2)^2 - t^4 *s^2 )) / (1/2 * t^4)- matemaatikkomies
Eiköhän 1/2gt^2 tule tulkita muodossa 1/(2gt^2), koska muuten kirjoitettaisiin gt^2/2. Tällöin (s - 1/2gt^2)^2=s^2-s/gt^2 1/4g^2t^4.
- Toinen_mielipide
matemaatikkomies kirjoitti:
Eiköhän 1/2gt^2 tule tulkita muodossa 1/(2gt^2), koska muuten kirjoitettaisiin gt^2/2. Tällöin (s - 1/2gt^2)^2=s^2-s/gt^2 1/4g^2t^4.
Ei tule tulkita, eikä ole koskaan tuolla lailla tulkittukaan. Opetelkaa käyttämään sulkuja, jotta saatte minkä tahansa lausekkeen esitetyksi yhdellä rivillä.
Toivottavasti kouluihin tuleva koodaus opettaa ihmisille taas oikean laskujärjestyksen.
- putousvisa
pitäiskö olla s= vt - 1/2gt^2 ?
No ratkaistaan se. Kerro ensin mitkä yhtälössä ovat vakioita.
(Kun ymmärrän ettet häveellisyys-syistä voi kertoa koko tehtävää
täällä...)
Onko g vakio?Jos g siis vakio, niin yhtälö on klassinen, tasaisesti kiihtyvän kappaleen liikeyhtälö.
Triviaalia!Mutta on mahdollisuus (mistäs tiedetään kun et kerro) että s = h, jolloinka tehtävässä täytyy ottaa se huomioon.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Näin Enter-napilla tehdään miljardi euroa - Helsingissä
"Ei se nyt niin kovin ihmeelliseltä näytä. Tavallinen nappi, musta muovinpala, joka kököttää parikymppiä maksavan mustan2018374- 565262
- 244897
Perussuomalaiset kirjoittaa vain positiivisista uutisista
Ei tarvitse palstaa paljon seurata, kun sen huomaa. Joka ainoa positiivinen uutinen Suomen taloudesta tai ylipäätään, ni284804Jätä minut rauhaan
En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv364630Ben Z: "SDP ei ole ollut 50 vuoteen näin huolissaan velasta"
"– Olen ollut eduskunnassa noin 50 vuotta, eikä SDP ole koskaan ollut niin huolissaan velasta kuin nyt. Se on tietysti h764525- 624093
- 423735
Mitä luulet, miten Martina Aitolehti pärjää Erikoisjoukoissa?
Kohujulkkis, yrittäjä ja hyvinvointivalmentaja Martina Aitolehti on mukana Erikoisjoukot-realityssä. Erikoisjoukot on403024- 452729