Tuossa kymmenen aikaan alkoi rintakipu, poltin ja puristuksne tunne, joka sijoituu noin rintalastan keskelle ja heijastuskipua molemmin puolin, joskin hieman enempi vasemmalla. Aiheutti lievää heikotuksen tunnetta. Puristava kivun tunne edelleen jatkuu.
Viime viikolla heräsin vastaavaan noin viiden aikaan amulla, muistaaksnei selinmakulta ja käännyin vasemamlle kyljelle ja jossakin vaiheessa alkoi hieman helpottaa. Refluksi ei ole ollut ongelmana, joka voi antaa saman kaltaisia oireita.
Kynnys on korkea sairaalareissuihin, mutta en tiedä josko kuitekin pitäisi mennä tutkimuksiin. Mutta näkykö nissä mitää jos akuutti ongelma ehtii mennä ohi?
Vastaavia on ollut aika ajoin, enempi vähempi harvakseltaan, nyt jo vuoden parin aikana, joskus siihen on liittynyt myös huimasta, heikotusta ja pahaa oloa. Saattaa tulle melkein milloin vain, aamulla, päivällä tai illalla.
Rintakipu, poltto ja puristus
7
89
Vastaukset
- tutkimus.ok
Minun mielestäni kannattaisi käydä lääkärillä, varmuuden vuoksi. Kuulostaisi vähän sydänperäiseltä.
- sydänsydänsydän
Kai jo olet sairaalassa? Ja pallolaajennus tehty?
- nythoitoon
Ehdottomasti lääkäriin. Ahtaita suonia epäilen. Ei kannata odottaa seuraavaa kohtausta,
- tutkimuksiinko
Oireet kestivät melko sitkeästi noin neljä tuntia ja välillä vaikutti kevenyneen, mutta kyllä vain pysyi. Vitkuttelin ja jäi lähtemättä tutkimuksiin. Yleislääkäri on mielestäni ajanhukkaa, vaan pitäisi suunnistaa suoraan sairaalaan jossa on kaikki tarpeellinen tieto-taito ja laitteisto.
Mutta millä ja mitä voivat jälkikäteen todentaa, kun nuo oireet ovat yleensä menneet ohi ajassa jolloin niiden aikana ei edes olisi ehtinyt tutkimuksiin? Lähin iso sairaala on tosin noin 10 minuutin ajon takana, eli ei kaukana, mutta pysäköinnit ja varsinaisiin tutkimuksiin pääsy vie aikansa.
Hieman hankala kun ovat olleet tähän mennessä osin vaivihkaisia, tulevat ja menevät ja epäillyt josko ne johtuisivat vain väsymyksestä ymv. mutta kuitenkin samalla fiilis ettei se kyllä linjassakaan ole, eli ei normaaleja oireita. Toisinaan oireisiin on kevyen huimauksen lisäksi liittynyt jonkin asteinen hengästymisen tunne, ilman minkään asteista ponnistusta.
Ainoina mahdollisten sydänongelmien syinä näkisin iän ja liiaan vähäisen liikunnan, hieman liikaa verenpainetta, sekä kroonisesti huono unenlaatu vaikeiden selkävaivojen aiheuttamien kipujen vuoksi (syynä vanhat tapaturmaiset nikamamurtumat, joita luudutettu ja titaanilla sidottu).
Ruokailutottumukset kohtuullisen hyvät (toki parantaa voisi), ei juurikaan roskaruokaa, huonoja rasvoja tai lisäsokeria, vain vähän alkoholia ja ei lainkaan savukkeita, ei liikapainoa.
Jo kauan on ollut extrana Omega3, D-vitamiini, magnesium jne. ja nyt hiljattain myös K2 Menokinon7 (MK7), joka fiksaa kalsiumin luihin suonten ja sydämen sijaan.- huolehdi-itsestäsi
Sydämen oireet näkyvät verikokeissa. Mene lääkäriin- päivystykseen heti, jos olet vielä hengissä.
Tuo kyllä osittain ehkä selviäisi nitro pillerilläkin, mutta sekin lääkärin määräämänä. Nitro nimittäin vie kivut, jos sydämestä on kyse.
- 100prosahtauma
"Sydämen oireet näkyvät verikokeissa. Mene lääkäriin- päivystykseen heti, jos olet vielä hengissä.
Tuo kyllä osittain ehkä selviäisi nitro pillerilläkin, mutta sekin lääkärin määräämänä. Nitro nimittäin vie kivut, jos sydämestä on kyse. "
Ei todellakaan näy välttämättä verikokeissa eikä EKG:ssä jos on epästabiili angina. En meinannut millään päästä hoitoon.
Käytännössä ensin oireet ilmenevät rasituksessa varsinkin kun on kantamuksia kävellessä. Tilanteen pahentuessa tulee aamuöisiä heräilyjä kun verisuonet supistuu ja sydämessä ei veri kierrä.
Nitro on ihmelääke se auttaa noihin kaikkiin oireisiin laajentamalla sepelvaltimoita sen verran että veri edes vähän kiertää. Vaikutus on hämmästyttävä. Mutta se kestää vain vajaa puoli tuntia.
Puhun kokemuksesta kun oli 100%:n ahtauma. - parastaktiikka
- tilaat vaan ambulanssin ,kyllä ne huolehtii lopusta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Epäily: Oppilas puukotti kolmea Pirkkalan koululla
Tämänhetkisen tiedon mukaan ainakin kolme oppilasta on loukkaantunut puukotuksessa Pirkkalan Vähäjärven koululla. Myös e1644212Jos olisit täällä
Tosin en tiiä miks oisit. (Ja hävettää muutenkin kun ei muka muulla tavoin osaa kertoa tätäkään) Jos jollain pienellä372484- 1552141
Kesän odotuksia hyrynsalmella
Kyllä kesällä hyrynsalmellakin on mahdollisuus osallistua kylän menoon monella tavalla . On kaunislehdon talomuseolla161699- 801302
Voi Rakas siellä
Olet ollut mun ajatuksissa taas koko päivän. Olet ihmeellinen kertakaikkiaan ja arvostan sinua niin paljon❤️Minulla ei o241261Ohhoh! KAJ laukoi suorat sanat somessa - V-sana mainittu!
Ohhoh! Mitäs mieltä olet tästä huumoriryhmä KAJ:sta? Bara bada bastu on kyllä aikamoinen korvamato... Lue lisää: https311152Pirkkalan koulussa puukotus, oppilas puukotti kolmea
Ilmeisesti tyttöjä ollut kohteena.1441112Erika selvisi hienosti ennakkosuosikin paineista
Hienostihan se meni. Erika jätettiin yksin, eikä häntä tuettu, oli euroviisukiusattu, silti suoriutui ensiluokkaisesti.102928Pirre vaatii nyt karhuja ammuttavaksi
Ylellä taas hauskaa lieksa uutista. Karhujen kannanhoidollinen metsästys on Lieksan kaupungin mielestä välttämätöntä.115840