Naivat suomalsisia naisia kihlatun, tyttöystävän tai vaimo odottaessa kotona. Kuuluuko valehtelu ja pettäminen olennaisena osana virolaiseen kulttuuriin?
Miksi virolaiset pettävät vaimojaan
mitenpähänvaan
13802
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Suomalaisilla naisilla on tiukempi pillu.
Kannattaa aina muistaa lähtökohdat: Virolaisilla kestää vielä muutamia sukupolvia, jotta länsimaiset tavat ja moraalikäsitykset juurtuvat kansaan. Jos Viro saa ammentaa länsimaista sivistystä vielä sanotaanko 100 vuotta, voi alkaa vaatia jo jotain.
Toisaalta meillä on surullisia esimerkkejä pilvinpimein siitä mitä on loppujen lopuksi seurannut, kun lännen sivistystä ja tapoja on yritetty iskostaa siirtomaihin. Lopputulos on useimmiten surullinen.
Vasta sitten kun virolaiset miehet oppivat pesemään esinahanalusensa voi heilläkin olla jotain saumoja länsimaisiin naisiin.
Tuskimpa ne vaimot niin tyhmiä ovat, että luulevat miestensä täällä viikkojen/kuukausien ajan ilman naista olevan. Varmasti ainakin jotkut vaimoista tietävät asiasta. Jotkut miehet elävät melkeinpä normaalia perhe-elämää kakkos"vaimon" kanssa.
Eestiläiset naiset tietävät minkälaisia mummoja suomiakat ovat, joten ei heidän ole syytä olla huolissaan ainakaan siitä.
Virolaisen ämmän vittu on väljä, hampaat mädät ja pillu täynnä kuselle haisevia karvoja. Suomessahan jokainen akka ajaa posliiniksi.
Joskus sitä rakastuu. Vahingossa.
Kuka menestynyt suomalainen nainen johonkin ex-neukkulandian raksamieheen koskisi.
No ei koske suomalaiseenkaan raksamieheen. Siis menestynyt nainen.
Niin, tärkeintähän rakastamisessa on ammatti...
Ei kaikki virolaiset raksamiehet mitään tavallisia tallukoita ole.
Huijaaminenhan on pikkuryssillä verissä. Trumpin esimerkkiä noudattaen virolaisille pikkuryssille eli Itämeren domaleille maahantulokielto.
Kuuluu kulttuuriin.