Varför sökte sig emigrater från Finland tex. när

löjligt

de flyttade till USA till samma orter ?Hade de ett behov av att få tala sitt eget språk med andra finländare,hålla på sin egen kultur,traditioner osv ?
När vi svenskspråkiga vill ha "svenska rum ",då betraktas det som onormalt,vi isolerar oss trots att de flesta av oss lever vardagen på jobb och annat bland den finskspråkiga befolkningen.
I alla världens storstäder finns det kinesiska,spanska,irländska osv.kvarter men här får språkfanatikerna hjärtsnörp för några hus för svenskspråkiga.

10

63

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • dkkfhlv

      Det finns ju ännu orter i USA som är "finska ".

    • alldelesnormalt

      Man behöver inte åka längre än till Sverige,där finns finnar som enbart umgås med finnar.

    • 5onvain5

      Suomalaiset eivät koskaan ole vaatineet palvelua suomeksi Ruotsin tai USA;n lääkäreiltä.

      • Du skall inte ljuga.
        Det finns finnar i Sverige som krävt finsk service av svenska Posten.


    • västerås45

      Vad du nu skarvar,jag har själv varit tolk åt min finskspråkiga väninna i Västerås ,hon har bott 30 år där redan men klarar inte av att gå till läkaren på svenska.

    • Korrupt

      Jag har tillbringat mycket tid i Seattle och där finns det väldigt mycket svenskspråkiga, över 15 000 om jag minns rätt. Så naturligtvis umgicks jag väldigt gärna med dom via svenska klubben, varför skulle jag inte det? Och inte blev det problem en enda gång, snarare var folk nyfikna på vem vi var. Naturligtvis blev det aldrig problem om vi talade svenska sinsemellan, vore ju absurt om det skulle bli det. Men det blir det i finland. Jag kan bara dra slutsattsen att det blir aldrig såna problem om inte fennon är nära. Det är då man måste börja akta sig. Och då blir fennon ännu argare. Patetiskt.

      • detvetalla

        Det blir problem endast med de här språkfanatikerna,inte med vanliga normala människor.


      • Tyvärr är jag inte så säker på det. var på en sällskapsresa. På resan var en annan finlandssvensk. Vi gick naturligtvis och pratade svenska sinsemellan om det vi såg och var med om, ända tills hen sade: "Hör du, jag tror vi måste byta till finska, ser du hur arga de är på oss. De tror vi går och baktalar dem för att vi talar svenska."


      • lamflamf
        twervig kirjoitti:

        Tyvärr är jag inte så säker på det. var på en sällskapsresa. På resan var en annan finlandssvensk. Vi gick naturligtvis och pratade svenska sinsemellan om det vi såg och var med om, ända tills hen sade: "Hör du, jag tror vi måste byta till finska, ser du hur arga de är på oss. De tror vi går och baktalar dem för att vi talar svenska."

        Konstigt att fennor alltid tror att man talar illa om dem om man samtalar på svenska.Så intressanta är dom nu ändå inte.


    • ingetkonstigt

      Självklart vill människor med samma språk och bakgrund umgås med varann.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      323
      3755
    2. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      128
      3530
    3. Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla

      Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku
      Maailman menoa
      4
      2210
    4. Onko kaivattusi spesiaali?

      Millä tavalla ja miten?
      Ikävä
      106
      1594
    5. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      18
      1488
    6. Typeryyttä

      Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik
      Ikävä
      122
      1252
    7. Martina mukana erikoisjoukossa

      Huippurankka Erikoisjoukot-ohjelma jatkuu, Martina mukana. Kerrankin Martinalle hyvä ohjelma, hänellä on voimaa, sisua j
      Kotimaiset julkkisjuorut
      136
      907
    8. Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!

      Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit
      Maailman menoa
      99
      850
    9. Häneen rakastuminen oli sellaista

      että aina uskoi ja luotti että kyllä tästä vielä edetään jotenkin. Se olikin vain rakastuneen toiveajattelua kaikki. Ta
      Ikävä
      77
      787
    10. Huonosti.

      Oletko kohdellut kaivattuasi huonosti? Miksi?
      Ikävä
      85
      723
    Aihe