Kanssasiskoni! Apua kaivataan!

Saila

Omat hääni ovat loppuvuoden puolella.
Valitsin kaksi kaasoa, jotta yhden ei tarvitsisi juosta henkihieverissä takiani. Kumpikin ovat hyviä ystäviäni ja olen ensimmäinen ystäväpiiristäni joka menee naimisiin.
Olenko mielestäni liian ajoissa häävalmisteluideni kanssa? Olen alkanut vähitellen jo etsimään ideoita häihini, valinnut pukuompelijan, kultasepän, floristin sekä pääemännän. Halusin siksi aloittaa mahd. aikaisin, että löytäisin juuri itseäni ja puolisoani miellyttäviä ideoita ja välttääkseni viimepäivien paniikin.

Vaikka ilmoitin kummallekin kaasolle, että he ovat molemmat minulle yhtä ensisijaisessa asemassa, nämä aikuiset ihmiset riitelevät (tosin eivät minun kuullen) jo nyt siitä, kumpi on se "pää"kaaso sekä siitä kummalle tulen delegoimaan tärkeämpiä tehtäviä!!!

Olen yrittänyt olla mahdollisimman tasapuolinen ja pitää kumpaakin ajan tasalla suunnitelmistani mutta väkisinkin juhlatunnelma latistuu, kun tietää, millaista kanatappelua selkäni takana tapahtuu. Olen myös tehnyt suurimman osan alkujärjestelyistä itse, kun olen tiennyt, että tehtävä on sellainen että se herättäisi tappelua.

Kokemuksia vastaavasta tilanteesta?
Hyviä neuvoja?
Auttakaa!

4

1247

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sisko

      Mielestäni on hyvä olla liikkeellä ajoissa. Rahakustannusten tasaamiseksi sekä oman järjen pysymiseksi.
      Oletko suoraan kaasoiltasi kysynyt millaista vastuuta he haluavat ja haluavatko he molemmat vetää ohjelmaa, toinen voi olla ujompi esiintymään.
      Vietä kaasojesi kanssa hauska hemmottelu ilta ja tasatkaa paineet, niin ilmapiirikin paranee.

      • Riitulainen

        Mä yhdyn täysin edelliseen mielipiteeseen... Jos kaasot on tukkanuottasilla niin ehkäpä bestman olisi oivallinen vaihtoehto seremoniamestariksi...? Pitäkää "tyttöjen iltoja" ja keskustelkaa, askarrelkaa, käykää asioita läpi yhdessä. Kyllä se siitä.

        Ystäväni häitä ruvettiin suunnittelemaan jo vuotta ennen hääpäivää ja onnex niin tehtiin. Sai rauhassa punnita eri vaihtoehtoja ja mielipidekin vaihtui muutamaan kertaan, järkevämpään suuntaan... :) Välillä pystyi pitämään lepopäiviä jolloin häistä keskustelu oli "kielletty"... :)

        Tsemiä häiden järkkäilyyn... :) Asioilla on tapana järjestyä :) Ja ennenkaikkea onnea suureen juhlaan :)


    • eräs, vaan ei teräs

      Noh, me päätettiin viime vuonna tammikussa mennä naimisiin ja häät oli toukokuussa. Eikä tullut edes kiire. Oikeasti, tärkeimmät asiat ovat kirkon varaus, juhlapaikan varaus ja viimeistään 2 viikkoa ennen hääpäivää avioliiton esteiden tutkinta. Kaikki muu hoituu tost vaan. No naisilla voi toi hääpuvun etsintä viedä aikaa ja energiaa.

    • snif

      Itse olen ensi kesänä toisena kaasona, enkä näe sitä hyvänä asiana. Toinen on aina paremmassa asemassa, kuitenkin... Tulevista häistä en tiedä mitään, koska minulle ei ole kerrottu, joten on vaikeaa edes olla mikään kaaso. Kannattaa siis harkita jo aiemmin kaasojen määrää! Itse olen vasta aikuisiän tuttu ja toinen kaaso on lapsuudenystävä, joten siinäkin on jo aika epätasainen yhdistelmä. Ota kaasot huomioon ja tapaa heitä yksitellenkin. Jutelkaa häistä ja tehtävistä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      485
      8526
    2. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      119
      5840
    3. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      256
      4785
    4. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

      SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
      Perussuomalaiset
      58
      4625
    5. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      70
      4151
    6. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      160
      3930
    7. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      171
      3759
    8. Sinun ja kaivatun nimikirjaimet

      Mitkä ne on ? Meillä H❤️M 👩‍❤️‍👩
      Ikävä
      90
      1708
    9. Onko sinulla ja kaivatulla

      joku yhteinen tärkeä paikka?
      Ikävä
      96
      1241
    10. sä oot ehkä

      maailman omituisin tyyppi
      Ikävä
      47
      869
    Aihe