Kanssasiskoni! Apua kaivataan!

Saila

Omat hääni ovat loppuvuoden puolella.
Valitsin kaksi kaasoa, jotta yhden ei tarvitsisi juosta henkihieverissä takiani. Kumpikin ovat hyviä ystäviäni ja olen ensimmäinen ystäväpiiristäni joka menee naimisiin.
Olenko mielestäni liian ajoissa häävalmisteluideni kanssa? Olen alkanut vähitellen jo etsimään ideoita häihini, valinnut pukuompelijan, kultasepän, floristin sekä pääemännän. Halusin siksi aloittaa mahd. aikaisin, että löytäisin juuri itseäni ja puolisoani miellyttäviä ideoita ja välttääkseni viimepäivien paniikin.

Vaikka ilmoitin kummallekin kaasolle, että he ovat molemmat minulle yhtä ensisijaisessa asemassa, nämä aikuiset ihmiset riitelevät (tosin eivät minun kuullen) jo nyt siitä, kumpi on se "pää"kaaso sekä siitä kummalle tulen delegoimaan tärkeämpiä tehtäviä!!!

Olen yrittänyt olla mahdollisimman tasapuolinen ja pitää kumpaakin ajan tasalla suunnitelmistani mutta väkisinkin juhlatunnelma latistuu, kun tietää, millaista kanatappelua selkäni takana tapahtuu. Olen myös tehnyt suurimman osan alkujärjestelyistä itse, kun olen tiennyt, että tehtävä on sellainen että se herättäisi tappelua.

Kokemuksia vastaavasta tilanteesta?
Hyviä neuvoja?
Auttakaa!

4

1231

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sisko

      Mielestäni on hyvä olla liikkeellä ajoissa. Rahakustannusten tasaamiseksi sekä oman järjen pysymiseksi.
      Oletko suoraan kaasoiltasi kysynyt millaista vastuuta he haluavat ja haluavatko he molemmat vetää ohjelmaa, toinen voi olla ujompi esiintymään.
      Vietä kaasojesi kanssa hauska hemmottelu ilta ja tasatkaa paineet, niin ilmapiirikin paranee.

      • Riitulainen

        Mä yhdyn täysin edelliseen mielipiteeseen... Jos kaasot on tukkanuottasilla niin ehkäpä bestman olisi oivallinen vaihtoehto seremoniamestariksi...? Pitäkää "tyttöjen iltoja" ja keskustelkaa, askarrelkaa, käykää asioita läpi yhdessä. Kyllä se siitä.

        Ystäväni häitä ruvettiin suunnittelemaan jo vuotta ennen hääpäivää ja onnex niin tehtiin. Sai rauhassa punnita eri vaihtoehtoja ja mielipidekin vaihtui muutamaan kertaan, järkevämpään suuntaan... :) Välillä pystyi pitämään lepopäiviä jolloin häistä keskustelu oli "kielletty"... :)

        Tsemiä häiden järkkäilyyn... :) Asioilla on tapana järjestyä :) Ja ennenkaikkea onnea suureen juhlaan :)


    • eräs, vaan ei teräs

      Noh, me päätettiin viime vuonna tammikussa mennä naimisiin ja häät oli toukokuussa. Eikä tullut edes kiire. Oikeasti, tärkeimmät asiat ovat kirkon varaus, juhlapaikan varaus ja viimeistään 2 viikkoa ennen hääpäivää avioliiton esteiden tutkinta. Kaikki muu hoituu tost vaan. No naisilla voi toi hääpuvun etsintä viedä aikaa ja energiaa.

    • snif

      Itse olen ensi kesänä toisena kaasona, enkä näe sitä hyvänä asiana. Toinen on aina paremmassa asemassa, kuitenkin... Tulevista häistä en tiedä mitään, koska minulle ei ole kerrottu, joten on vaikeaa edes olla mikään kaaso. Kannattaa siis harkita jo aiemmin kaasojen määrää! Itse olen vasta aikuisiän tuttu ja toinen kaaso on lapsuudenystävä, joten siinäkin on jo aika epätasainen yhdistelmä. Ota kaasot huomioon ja tapaa heitä yksitellenkin. Jutelkaa häistä ja tehtävistä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Israel aloitti 3. maailmansodan

      https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.
      Maailman menoa
      461
      2805
    2. Kaksi vuotta

      Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek
      Ikävä
      15
      2645
    3. Nainen, meidän talossa on säännöt

      1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E
      Ikävä
      269
      1582
    4. Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?

      En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.
      Ikävä
      84
      1184
    5. Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden

      "Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia
      Hindulaisuus
      440
      1121
    6. Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?

      Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel
      Tv-sarjat
      63
      1098
    7. Tekisin mitä vaan että

      Pääsisin eroon susta.
      Ikävä
      156
      960
    8. Rakennetaanko yhdessä?

      Haluaisin rakentaa sun kanssa yhteistä tulevaisuutta❤️ Onko meistä siihen? Huomaan että sulta puuttuu se joku tärkeä elä
      Ikävä
      41
      928
    9. Onko hän elämäsi rakkaus?

      Itse olen sitä mieltä että kyllä se näin taitaa nyt olla
      Ikävä
      56
      889
    10. Mies haluaisin sinun kanssa

      Rakkauslapsen. Hänestä tulisi tosi söpö ja fiksu.
      Ikävä
      79
      875
    Aihe