Minulla on pihavalona halpis es-lamppu, jonka pakkauksessa on kestoksi merkitty vain 5 000 h. Varovaisesti laskettuna se on valaissut ainakin 25 0000 h. Miksi se kestää vuodesta toiseen. No, minulla on vielä niitä kaksi jäljellä.
ES-lamppu kestää ikuisesti?
kestäää
15258
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Lamppujen käyttöikä tarkoittaa keskimääräistä käyttöikää. Tuollaisista lampuista 5000 tunnin jälkeen puolet pitäisi olla ehjiä. Syitä pitkään ikään voi hakea olosuhteista. Viileys on hyvästä. Sytyttämiset rasittavat lamppua. Sitten voi olla niinkin, että lamppu on oikeasti parempi kuin mitä pakkauksessa lukee. Erimerkiksi valmistajalla on ollut ylivarastoa hyvistä lampuista, jotka se on sitten myynyt halpaan hintaan 'huonoina' lamppuina ulos.
Polttojaksojen pituus vaikuttaa elinikään tosi paljon. "Isoilla" loisteputkilla speksit ovat jopa tyyliin 20 000 h jatkuvasti poltettaessa, 10 000 h kahden tunnin polttojaksoilla (pari tuhatta sytytystä) ja lyhenee edelleen, jos polttojaksot lyhenevät/sytytysmäärät kasvavat...
5000 h elinikä ei siis todellakaan ole mikään "laitetaan tähän halpikseen nyt näin huono leimaus" -idea, vaan realistinen arvaus eliniästä keskimääräisessä kuluttajakäytössä, missä lamppu palaa ehkä tunnin kerrallaan. Kaikkihan kait jo tietää/ymmärtää, että jossain WC:n tai vaatehuoneen valona, mitä pahimmillaan poltetaan 30 s kerrallaan, ES lamppu voi nyykähtää muutamassa kuukaudessa / muutaman kymmenen polttotunnin jälkeen.
Viileys ei ole loistelampuille hyvästä. No, elektroninen liitäntälaite kyllä tykkää viileydestä enemmän kuin ylikuumenemisesta, muttei näitä ole pakkasessakaan toimimaan suunniteltu - lämpöliike voi tehdä tepposensa. Ja loisteputken pitäisi puolestaan lämmetä tarpeeksi, jotta eletrodit toimivat kunnolla. Lyhyet (alle 10 min) polttojaksot, joiden aikana lamppu ei ehdi saavuttaa täyttä toimintalämpötilaansa, ovat pahasta. Tosin "pätkäpoltettuja" ja sen seurauksena huonosti syttyviä lamppuja pystyy joskus elvyttämään polttamalla niitä pari tuntia yhtä soittoa.
Ei siis pitäisi olla mikään yllätys, että hämäräkytkimen perässä oleva, vain kerran/vrk syttyvä valo kestää "yllättävän" pitkään.
Hajontaa/yksilöeroja näissä on valtavasti. Jopa samanmerkkisistä & mallisista halpiksista joku maanantaikappale kuolee 2 viikon ulkovalokäytön jälkeen ja toinen 2 vuotta, vaikka keskitalvella palaa melkein kellon ympäri -> varmaan 5000 h polttotuntia vuodessa. Tietysti tämänkään ei pitäisi olla yllättävää, jos lamppua ei ole speksattu toimimaan pakkasessa. Ne ennenaikaisesti kuolevat taitaa nitistää kylmä juotos kovat lämpötilanvaihtelut tms. tekijä.
Olen pitänyt kirjaa lamppujen vaihdoista ja kyllä kph/wc es-lamput kestää noin 3-4 vuotta. Megamanilla on lampuuja, joiden pakkauksessa on kerrottu sytytysten määräksi jopa 600 000 krt.
Siis 25 000 h. Oli yksi nolla liikaa.
Kesällä vaihdoin numerovalon lampun, Airam 12 000 hh. Kesti 5 v 9 kk, eli noin 23 000 h. Toki joku es-lamppu on kestänyt vain vuoden, eli vajaat 1000 h. Laadussa löytyy näköjään hyviä ja huonoja.
Vaikka es-lamppu palaisi, niin valoteho alkaa olemaan yleensä jo vahvasti heikentynyt ja putkenpäät mustana.
Kestäähän se koska talviaikaan ei es-lampusta paljon kirkkautta irtoa!
Numerokilpivalaisimissa yleensä riittää vähäinenkin valoteho = kaikki OK niin kauan kuin lamppu ylipäätään palaa.
Varsinaisessa valaistuksessa ES tosiaan hankala, kun himmenee pakkasella. Tosin pakkaskeleillä on yleensä lumi maassa = vähempi valoteho riittää mainiosti. Jolloin ongelmaksi jääkin valaisimet, joita ei ohjata hämäräkytkimellä. Pakkasilla vierähtää varttitunti, ennen kuin valaisin antaa valoa...
Vaan eipä leditkään mikään taivas ole. Siis jos tarvitaan valoa. Siis enemmän kuin joku 800 lm. Ei vieläkään löydy ihan joka kaupasta muuta kuin max 60 W hehkulampun korviketta.
Kyllä esim. näitä löytyy lähes joka kaupasta:
http://www.motonet.fi/fi/tuote/438950/Airam-LED-pakkaslamppu-E27-12W-4000K-1055-lm
Sinähän+se+vitsin+heitit+-+ihan+tarkoituksella+vai+vahingossa?
Jos+800+lm+ei+riitä,+niin+ratkaisu+EI+ole+1000+lm+lamppu.+Syystä+että+ero+valotehossa+on+samaa+suuruusluokkaa+kuin+75+ja+60+W+hehkulampuilla+=+niin+olematon,+että+sitä+on+lähes+mahdoton+nähdä+edes+verrattaessa+lamppuja+rinnakkain!+Eikä+edes+60+vs.+40+tai+100+vs+60+W+lamppujen+erottaminenkaan+ollut+mitenkään+hirveän+helppoa,+vaikka+tehokkaamman+valovirta+reilut+50+%+suurempi!
Merkittävän+parannuksen,+eli+vaikutelman+valaistustehon+tuplaamisesta,+aikaansaamiseksi+pitää+valovirtaa+kasvattaa+vaatimattomat+200+%.
Vaikkei+tehokkaita+ES+lamppujakaan+ihan+joka+maitokaupasta+löytynyt,+niin+ei+tarvinnut+rautakauppaa+kummempaan+liikkeeseen+mennä+saadakseen+käsiinsä+1600...2700+lm+lamppuja.+
Vrt.+80+W+elohopealamppu+(joka+on+suunnilleen+dinosauruksien+ajalta+olevaa+teknologiaa+ja+elohopeansa+vuoksi+poistuva+tuote)+antaa+3400+lm+ja+125+W+lamppu+6300+lm.+
No,+netistä+tilaamalla+kyllä+löytyy+näillekin+korvaavat+tuotteet,+mutta+rautakaupoista+ei.
Eipä niitä useita tuhansia lumeneita antavia lamppuja löydy tavan kaupoista millään teknologialla toteutettuna.
No ei ihan joka kaupasta, mutta se löytää, joka etsii; eikä pelkästään jää valittamaan "ei löydy mistään....":
http://www.motonet.fi/fi/tuote/9000024/Airam-LED-pallolamppu-E27-20W-4000K-2452lm
Kannattaa kysyä ES-Jonneilta asiasta tarkemmin.
Yleensä valitetaan ES-lappujen lyhyestä käyttöiästä. Onko nyt suuri murhe, jos lamppu kestääkin luvatun ajan tai reilusti pidempäänkin?
Toisaalta, olisi hyvä saada ES-lamputkin jossain vaiheessa pois käytöstä ja markkinoilta kokonaan ja siirtyä yksinomaan ledilamppuihin.
Minä en valittanut pitkästä polttoiästä, vaan ihmettelin, miksi 5 000h lamppu kestää niin pitkään. Halusin kuulla, onko se kovinkin yleistä. Useimmin kuulee niistä lyhyen kestoajan lampuista.
Yli 1 000 lumenin led-lampuista on markkinoilla tosi huono valikoima.
Nythän on tullut markkinoille myös vain 10 -15 000 h kestoisia lamppuja. Nehän ovat es-lamppujen hintaisia ja kuluttavat lähes saman kuin es-lamppu.
Minusta paras led-lampun ominaisuus on pitkä polttoaika (25 - 30 000 h), joilloin se kannattaa laitaa sellaiseen valaisimeen, jonne on työlästä vaihtaa lamppua, esim hyvin korkealla olevat lamput.
Kaikkein parhaiten säilyy lamppu, joka säilytetään alkuperäispakkauksessaan 4 C lämpötilassa haudattuna perunakellarin betonialattiaan.