Olemme ostamassa ensimmäistä järjestelmä kameraa. Mitä eroavaisuuksia kameroissa? Kumpi olisi järkevämpi aloittelijalle? Kumpi pysyy kauemmin tarpeellisena jos innostuu kuvaamisesta enemmän?
Huom! Video kuvaus myös tärkeässä roolissa.
Nikon: https://www.rajalacamera.fi/nikon-d3300-af-p-18-55-vr-sigma-70-300-4-5-6-dg.html
Canon: https://www.rajalacamera.fi/canon-eos-100d-18-55-is-stm.html
Huom! Video kuvaus myös tärkeässä roolissa.
Nikon: https://www.rajalacamera.fi/nikon-d3300-af-p-18-55-vr-sigma-70-300-4-5-6-dg.html
Canon: https://www.rajalacamera.fi/canon-eos-100d-18-55-is-stm.html
Vastaukset 13
Vanhimmat
Kummallakin voi aloittaa.
Aloittajat alkaa aina väärästä päästä, rungosta. Pitäisi tiedostaa oma suuntaus ja taipumus, mitä haluaa kuvata ja sitten katsoa, mikä järjestelmä vastaa tarpeita parhaiten. Se tietää hieman pidempää pohdintaa, sillä merkin vaihto myöhemmin tulee kalliiksi. Valitettavasti asia vaatii kokemusta, jota yleensä ei ole.
Jos aikoo kuvata vain perhepiirissä ja ehkä turistikuvia ei rungolla ole suurta merkitystä, kunhan vain on helposti opittavissa. Kaikkiin markkinoilla oleviin saa tarvittavat lisävarusteet, jotka sopii myös uudenpiin malleihin.
Erikoistilanteet, urheilu, lentävät linnut, makro, maisemat jne. vaatii rungolta eri asioita, joihin ei halvimmat mallit aina sovellu, eikä kaikkiin merkkeihin aina ole tarkoitukseen sopivia lisälaitteita.
Vertailu valitsemistasi: https://www.dpreview.com/products/compare/side-by-side?products=canon_eos100d&products=nikon_d3300
Sotkua soppaan:
https://www.dpreview.com/products/compare/side-by-side?products=pentax_k70&products=canon_eos100d&products=nikon_d3300&sortDir=ascending
Ensimmäinen vastaus, oli hyvä. Jatkan siitä vielä vähän. Noista kahdesta paketista maksat vähemmän huonolaatuisista suttuzoomeista tuossa Canonin paketissa, koska siinä ei ole mukana typerää 70-300 objektiivia.
Tuo 100D on Canonin pienin runko ja kannattaa kokeilla, sopiiko se käteen. Se on joillekkin isosormisille liian pieni.
Canoniin hyvä objektiivipari on f/2.8 24 mm STM ja f/1.8 50 mm STM. Tuo zoomi on huono. Kannattaa kysäistä, mitä Rajala hyvittää tuosta zoomista, jos ostaa heti käyttökelpoiset objektiivit. Siitä voi saada jonkun euron, ei kovin montaa.
Canon 100D toimii myös videokuvauksessa. Joten ulkoisen mikin tarve kannattaa myös miettiä.
Kannattaa miettiä myös objektiiveja. Canoniin saa esimerkiksi edullisesti laajakulman, jos sitä tarvitsee. Nimimerkki Canonisti minäkin on tunnettu trolli. Siinä kittilinssissä ei alkuun ole mitään ongelmaa. Ei noissa ehdotetuissa objektiiveissa sinänsä mitään vikaa ole, mutta niitä voi sitten miettiä tarpeen mukaan.
Muista, että valinta kohdistuu ensisijassa kahteen eri systeemiin, ei niinkään noihin runkoihin. Tuota sigmaa saa yleensä runsaalla satasella.
Okaro on tunnettu trolli, joka yrittää puolustella huonolaatuisen optiikan autuutta. Molemmilla aloittajan linkittämillä rungoilla saa teknisesti hyvälaatuisia kuvia. Joten hyvälaatuista runkoa on typerää pilata huonolla objektiivilla.
Kalliimmissa rungoissa voittaa ergonomiassa, kestävyydessä ja nopeudessa, mutta itse peruskuva on periaatteessa samanlaatuinen. Joten itse olen heittänyt nuo runkojen mukana tulleet zoomit roskikseen, mutta olen kuullut kamera liikkeiden maksaneen niistä joskus jonkun euron, kun vaihdon tekee heti.
Nuo 18-55mm zoomit ovat kohtuu hyviä aloittelijan käyttöön, Canonin IS malli jopa loistava, mutta tuo sigman 70-300mm kannattaa unohtaa, sillä optinen laatu on aika heikko. Jos budjetti on tuo, niin itse valitseisin tuon paketin. Nikonin 18-105mm on optiselta laadultaan zoomiksi aika hyvä, kokemuksestakin sen voin kertoa. Toki jos budjetti antaa myöten, niin rungoksi Nikon D5300 tuolla 18-105mm optiikalla. Muut perustelut näät tuolta miksi valita Nikonin runko.
https://www.rajalacamera.fi/nikon-d3300-18-105-vr.html
http://snapsort.com/compare/Canon-EOS-100D-vs-Nikon-D3300/detailed
On hyviäkin zoomeja, mutta ne ovat kalliita ja painavia. Ne maksavat paljon enemmän kuin nyt ollaan maksamassa koko järjestelmästä. Aloittelijan on yhä järkevää ostaa kaksi tai kolme primea. Perinteisiä settejä ovat kinovastaavuudeltaan 35 85 ja 24 50 135.
Esimerkiksi Canonin APS-C kennoiseen f/2.8 24 mm STM f/1.8 50 mm STM on oikeasti hyvä yhdistelmä. Sen heikkous on kolmevitosta pikkukennossa vastaavan kaks'nelosen huono valovoima, mutta sillä pärjää. Hyvää on mm. molempien objektiivien kelpaaminen myös videokuvaukseen, kaks'nelosen pieni koko ja lyhyen telen valovoima niin, että sillä oikeasti voi oppia syvyysterävyyden hallinnan.
Kohta varmaan tunnettu trolli, Okaro, syöksyy kehumaan suttuzoomeja. Ehkä olen vanhanaikainen, kun en ymmärrä, miksi hyvä kamerarunko pitää pilata huonolla objektiivilla, kun saatavissa on parempiakin kohtuu hinnalla.
Videokuvauksessa tarvitsee vakaimellisen objektiivin.
Miksi videokuvaukseen tarvitsee vakaimen? Itse kuvaan vähät videot ilman vakainta. Videokuvaukseen tarvitsee jalustan.
Nikoniin saa tämän objektiivin: http://www.nikon.fi/fi_FI/product/nikkor-lenses/auto-focus-lenses/dx/af-p-dx-nikkor-18-55mm-f-3-5-5-6g
On hiljainen videokuvauksessa jos käyttää automaattista tarkennusta toisin kuin muut..
Jos videokin on tosiaan tärkeä, niin rungoksi olisi parempi dual pixel kennoinen Canoni, eli mitä niitä nyt on, 70D oli ensimmäinen malli, nykyään kai 80D on halvin sellainen. Sitten toimisi autofocuskin videokuvauksessa paljon paremmin kuin kummallakaan noista ehdolla olevista. Ja linssiksi hiljainen STM-malli, joita onkin nykyään melkoinen valikoima.
Itsellä on ollut nuo molemmat, 100D ennen ja nyt D3300. Siihen edelliseen saman aiheiseen ketjuun noista jotain kirjoittelin syksyllä, en nyt viitsi toistaa samaa. Ei noista kumpikaan ole mitenkään selkeästi parempi. Kummassakin on omat hyvät ja huonot puolensa, makuasioita enimmäkseen. Omien mieltymysten kanssa ehkä Nikon osui paremmin yhteen, mutta kyllä siinä Canonissakin oli joitakin asioita paremmin.
Kamerassa on tärkeää olla 3.5mm stereo mikkiliitäntä jos sillä otetaan videoita. Muuten on aika huono videoitiin kun tiedämme nämä sisäänrakennettujen mikkien äänenlaadun..
Kyllä vaan, äänipuoli on myös videossa tärkeä.
Videon katsoja sietää enemmän kuvan häiriöitä kuin äänen! Sen takia ulkoisen mikin liitin välttämätön, jos ei halua tehdä töitä erillisellä äänentallentimella. Noista otsikossa olevista kameroista vain molemmissa on mikkiliitin, joten tässä mielessä ne ovat tasavertaisia.