Alanvaihtaja kyselee

Alan-Vaihtaja

Olen ajatellut ryhtyä siivoojaksi, kun omalta alalta ei töitä enää ole mahdollista saada. Mikä on tämän hetkinen tilanne IIS vs SOL taistelussa täällä Kuopion alueella. Kumpa firmaa suosittelette? Vieläkö tuo SOL on yhtä paska työnantaja kuin ennenkin? Mites IIS? Kokemuksia? Olen komea ja fiksu mies, joten onko siitä hyötyä naisvaltaisella alalla ;-)?

3

93

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • böööööbööök

      Jos siivousalalle aiot, niin et sinä fiksu ole.
      Taitaa se komeuskin löytyä vain peiliinkatsojan omista silmistä.

    • jaeteenpäin

      Kannattanee harjoitella, vaikka ulkolukua ennen työnantajan pakeille menoa. ISS ei IIS. Pieni muistikikka: ISS-ihan suotta soitat.
      Asiaan: SOL tuntuu omaavan huonoimman maineen pelikentällä. Siinä firmassa ei normaali ihminen pärjää, täytyy olla kilpaurheiljan vikaa, ruskeasta kielestäkään ei ole haittaa. Firmassa on johtaja jokaiselle johtajalle ja jollekin useampikin, kyttäysmentaliteetti tekee ihmisestä... paskan. Sitä johto SOL:lilla hyvin pitkälti on.
      Jos sinulla ei ole alalta kokemusta, työllistymisesi siivousfirmaan on enemmän, kuin kevyesti haastellista.
      Kysyt onko ulkonäöstäsi hyötyä naisvaltaisella alalla. Sanoisin, että miespuolisena huorana voi olla, mutta ei siivoojana. Vai fiksu mies... Jaa ei ainakaan kaino.

    • Ykssiivooja

      kyllä SOL on nykyään ihan hyvä työpaikka, vaikka sitä jotkut mollaa.Näin ainakin täällä Kuopiossa. palkka on huono mutta työttömyyttä ei ainakaan tarvi kärsiä sillä töitä löytyy kaikille.Koulutus ei oo tällä alalla aina pakollista vaan monet työnantajat kouluttavat itse. Miehet on haluttuja työntekijöitö ;-)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      107
      4579
    2. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      172
      4366
    3. Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?

      Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.
      Ikävä
      94
      1720
    4. Tylsille treffeille

      Hiljaisen ukon kans nuotiolle?
      Tunteet
      403
      1651
    5. HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta

      Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      31
      1397
    6. Ensitreffit Matti ei vaikene enää - Rehellinen tilitys epäonnistuneesta suhteesta Elisaan

      Häntä pystyyn, Matti! Olet mahtava tyyppi ja varmasti “se oikea” löytyy vielä! Elisan kanssa ei nyt vaan sitten natsann
      Ensitreffit alttarilla
      5
      1097
    7. Upeeta! Rauha tulee pian!

      Hieno suunnitelma ja se on toteutumassa alle kahdessa viikossa. Jihuu! Tätä on odotettukin, nyt se tulee! https://www.is
      Maailman menoa
      353
      1090
    8. Mitä hyvää olet

      aiheuttanut kaivatullesi?
      Ikävä
      67
      979
    9. Minkä lempinimen olet

      antanut kaivatullesi?
      Ikävä
      56
      944
    10. Miksi et halua

      Seksiä sen kanssa jota rakastat? Vai ajatteletko että hän ei halua?
      Ikävä
      92
      928
    Aihe