Huomasin Nordean etusivulla linkin uuteen joukkorahoituspalveluun, pari startuppia jo mukana. Tutustuin näihin firmoihin, mutten sitä tiedä mihin rahat käytetään näissä firmoissa. Täytyisi selvittää sekin ennenkuin voisin edes ajatella sijoittamista. Jo parilla satasella pääsis mukaan, mikä ei ole paha summa menettää. Varsinkin jos hajauttaa moneen firmaan niin joku niistä voi menestyä. Mitä mieltä te olette tästä asiasta?
joukkorahoitus
4
235
Vastaukset
- crowdfunding
www.arvopaperi.fi 19.12.2016:
"Palvelussa ensimmäisen rahoituskierroksen käynnistänyt terveydenhuoltopalveluiden hintoja vertaileva Lääkärihinta.fi on kerännyt merkintöjä vasta reilun 34 000 euron arvosta, kun tavoite oli 250 000 euroa. Rahoituskierros sulkeutuu tänään.
Yrityksen arvoksi oli ennen rahoituskierrosta määritetty 1,62 miljoonaa euroa. Liikevaihtoa yritys teki ajanjaksolla 13.10.2015 - 30.9.2016 vajaat 3 000 euroa. Ensi vuodelle yritys ennusti jo 101 000 euron liikevaihtoa."
----------------------
Yritys käytännössä ilman liikevaihtoa saisi aika paljon kasvaa, kunnes tuollainen arvo toteutuisi. Aika riskinen sijoitus, joka pohjautuu pelkästään tulevaisuuden odotuksiin. - Vakuusvaje
Jos parinsadan kokoinen sijoitussummakin täytyy hajauttaa, startupit eivät ole sinulle sopiva kohde. Sillä rintamalla täystappioita sattuu useammin kuin arvaatkaan. Eikä hyväkään onnistuminen paljon auta, jos sijoituksesi yhtiöön on muutama kymppi.
Sijoita vakiintuneisiin pörssiyhtiöihin. Tietoa löytyy eikä tarvitse pelätä niin paljon, kun vaikein vaihe yrityksen elämässä on jo takanapäin.- crowdfunding
Kiitos. Joo, tarkoitin, että pari-kolmesataa per yhtiö. Mutta ehkä on viisainta ainakin pääasiassa pysyä pörssiyhtiöissä. Jos ja kun varallisuus kasvaa, niin voi harkita noita startuppeja ihan "lottoamisen" vuoksi ja siinä määrin, kun on varaa hävitä. Rikastuminenkin lienee mahdollista, mutta niinhän se on myös julkisessa pörssissä.
- crowdfunding
crowdfunding kirjoitti:
Kiitos. Joo, tarkoitin, että pari-kolmesataa per yhtiö. Mutta ehkä on viisainta ainakin pääasiassa pysyä pörssiyhtiöissä. Jos ja kun varallisuus kasvaa, niin voi harkita noita startuppeja ihan "lottoamisen" vuoksi ja siinä määrin, kun on varaa hävitä. Rikastuminenkin lienee mahdollista, mutta niinhän se on myös julkisessa pörssissä.
Niin rikastuminen, kunhan sijoittaa oikeeseen yhtiöön ja riittävän isolla summalla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kysymys muille miehille
Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss896008Kohta katson sun kuvaasi
ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa243577- 1672154
Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan
Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a2322051Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi
jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?1771778Martinan bisnekset rajusti tappiolla
Seiska 28.7: nousukiito katkesi, yritykset C-luokkaa.2861548- 691074
Voiko olla, onko se tosiaan niin että
Kumpikin rakastetaan toisiamme. Nyt pitää sukeltaa pakastimeen ❤️🥵571051Metsa Man Extra kanava toimii hyvin
ja sieltä voipi kahta vanhoja vitejoita pahimpaan puutteeseen. Peukalot ylös.211030Mitkä yleiset huonot tavat ihmisillä ärsyttävät sinua ?
Aloitukseen saa vapaasti purkaa tuntojaan. Itseäni hiukan kiusaa, kun saman talon asukkaat eivät vastaa tervehdykseen.115997