Tiedonvälityksen tarve ja merkitys.

Ruuneman

Maailma on täynnä suunnatonta pahuutta, josta välitetään valikoitua uutistietoa olohuoneisiimme.

Kun USA kävi sotaa Vietnamissa, saatiin sieltä uutistietoa, mutta valikoitua sellaista.

Kun sitten kirjeenvaihtajat toivat tietoa sodan hirveyksistä amerikkalaisten olohuoneisiin, loppui koko sota.

Sotakirjeenvaihtajat kertoivat kuvin ja äänin pommituksista ja niiden tuhoista. Kun vietnamilaislapset juoksivat amerikkalassotilaita karkuun selät palaen napalmin jäljiltä, tuli kauhujen mitta täyteen ja tuhoajat karkasivat.

Kommunisteja on pidetty erityisen vaarallisina, niinpä heidät on pyritty tappamaan viimeiseen mieheen ja naiseen. Kansalaissodassamme tapettiin pieniä lapsiakin joukoittain. Sattuma kai pelasti osan näistä turvaamaan meidän itsenäisyytemme toisessa maailmansodassa.

7

81

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • puppuapuhut

      Nyt meni ruunen juttu överiksi. Kansalaissodassa eloonjääneet kommunistitko Suomen itsenäisyyden pelastivat ?

      • Lue!
        Sattuma kai pelasti osan näistä turvaamaan itsenäisyytemme toisessa maailmansodassa.

        Kommunisteja oli mukana taisteluissa. Lue enemmän, luule vähemmän, epäile ja luule vasta sitten.


      • Täydennän ketjua vanhalla totuudella:

        Totuus on sodan ensimmäinen uhri. Hyökkääjä lienee pahin pupunkertoja.


    • jakolasku

      Punaiset jos olivat päälliköitä eivät todellakaan päässeet sotimaan neukkuja vastaan. He eivät saaneet edes äänioikeutta, eivätkä mitään muutakaan. Kommunismi oli kirosana ja vakava vaara porvareille.

      • Se-entinen-Kukkahame

        Ei yksin porvareille vaan itselleenkin, muutama innostunut meni venäläisten puolelle pimeyden varjossa ylittivät rajan, mutta autuutta ei sieltä löytynyt
        Vähemmän pääsi jollain konstilla palaamaan takaisin, joku eli siellä vangittuna ja näki läheltä miten eletään ja toimitaan, siellä ei kumarreta rajan ylittäneitä kommareita .
        Muutama heistä vain palasi, ainakin kaksi kirjaa olen lukenut nimiä en enää muista , ne kertovat oloistaan ja hengissä pysyttelemisestä, ei siellä paljon ruokaakaan saanut.
        Ehdotankin.....Jos löydätte jostain kirjallisuutta niin lukekaa!

        Kaikissa sodissakin omat pakolaisensa, on ne Saksan jakautuman tapahtumatkin raakoja vaikea on todeksi uskoa, paljon on tullut TVstäkin näitä kansan katsottavaksi.
        Saksan jakautuminenkin oli puolueellinen, kannattiko no ei tietenkään, vasemmisto itää hallitessaan menetti kaiken todellisuuden tajun. Rakensivat muurinkin ettei länsimainen hapatus ja leipäpussit tulleet perille, ja mitä siitä on opittu?
        Ei kertakaikkiaan mitään.


    • oli-taas-uusi-aloitus

      Kerro Ruune hieman Terijoen hallituksesta. Kommunistitko pelasti Suomen itsenäisyyden?

      • Miksi minun siitä pitäisi kertoa? Se oli Otto Ville Kuusisen perustama hallitus, neuvostomalliin.

        Minun ihanteni on ihanteellinen kommunismi, jota ihminen ei vielä ole pystynyt tpteuttamaan.

        Marxilais-Leniniläistä kai vallankumouksella perustettiin. Lenin kuitenkin kuoli ja Stalin tuhosi koko ideologian ja erityisesti käytännön.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      59
      1154
    2. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      11
      840
    3. Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?

      "Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol
      Maailman menoa
      75
      785
    4. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      53
      624
    5. Käyttäkää kumia kajaanilaisten naisten kanssa

      Elkää ottako riskiä ilman kumia kun saattaa käydä niin että sinusta tuleekin isä lapselle ja elättäjä molemmille.
      Kajaani
      83
      603
    6. Pakkomielle

      Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs
      Ikävä
      45
      532
    7. Oletko nainen enää täällä?

      En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv
      Ikävä
      36
      524
    8. Tunnusmerkkejä Kaivatulle

      Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt
      Ikävä
      33
      517
    9. Hurmasit sitten minut

      kauneudellasi nainen ja kun sait minut rakastumaan itseesi muutuit ihan porsaaksi etkä välitä vartalostasi enää yhtään.
      Ikävä
      43
      503
    10. Tietysti olen varovainen,

      ei kaikki ole pelkkää epävarmuutta. En halua sotkea mitään, enkä aiheuttaa kenellekään hankaluuksia. Ja luulen että ehkä
      Ikävä
      40
      487
    Aihe