Kiitos Lenin!

KiitosToveriSuuri

Kiitos toveri Lenin!
Annoi pikku-suomelle itsennäisyyden!
Ryssäviha alkaa hiljalleen laantumaan, kun uusi sukupolvi tulee valtaan ja vanhat kuolevat pois.
Monien mielestä suomi voitti sodan, mutta mikä voittajaa se sellainen on joka maksaa jälkeenpäin korvauksia?
suomi on ollut aina ''jokapaikan höylä'', välillä Ruotsille, välillä Saksalle ja välillä Venäjälle.

3

229

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kiitostavuan

      Kiitos sille että feneerinen tauti ei vielä silloin ollut sotkenut aivojasi Iljits. Saatoit järkevästi rauhoittaa yhden nurkan rajastasi juuri syntyneestä valtiostasi. Kukaan ei olekaan puhunut, että Suomi voitti sodan (?) vaan Suomi saavutti torjuntavoiton NL:sta toisenmaailmansodan aikana! Höylänä Suomi oli tosiaan Ruotsille montasataa vuotta ja sitten Venäjälle 100 vuotta. Saksalle ei milloinkaan jos ei noita kahta pikku porukointia lasketa sellaiseksi, nimittäin 1918 ja 1940-luvun alussa.

      • HyväSuomi

        Vai rauhoittaa... Suomesta nyt ei ollut sotilaallisesti mihinkään silloin eikä nytkään. Lähtivät natsien mukaan taistelemaan mutta eivät edenneet loppuun asti vaan hylkäsivät liittolaisensa kesken sodan. Niin luotettavia ollaan.
        Stalin olisi halutessaan kyllä Suomen itselleen saanut mutta sille ei ollut tarvetta, köyhä maa ilman luonnonrikkauksia.
        Hyvät sotakorvaukset kylläkin maksettiin Neuvostoliitolle, pisteet siitä!


    • malli1942

      Itsenäisyys ei tipahda taivaasta edes Leninin avulla. Saksa painosti Venäjää rauhanteossa. Mutta todellinen pohja itsenäisyydelle luotiin jo paljon aikaisemmin. Agricola loi 1500-luvulla Suomen kirjakielen. Porvoon Valtiopäivillä, jossa Venäjän keisari Aleksanteri II oli mukana, oli ratkaiseva vaikutus Suomen positiiviseen kehitykseen. Snelmannin suomalaisuusliike pohjusti vähitellen ajatuksen itsenäisyydestä. Itsenäisyyden turvaamiseen vaikeana 2. maailmansodan aikana oli ratkaisevaa torppariston itsenäistäminen ja taloudellisen nousun mukana työväestön elinolojen parantaminen sekä koululaitoksen laajentaminen koskemaan kaikkia suomalaisia.

      Tietysti YLE ja muu valtamedia ei puhu eikä kirjoita mitään näistä asioista. Niin rappiolle on Suomen eliitti vaipunut.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun

      Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid
      Maailman menoa
      135
      875
    2. En jaksa

      Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene
      Ikävä
      44
      637
    3. Minkälainen nainen

      Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi
      Ikävä
      21
      578
    4. Kissa eli kivuissa useita viikkoja

      Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.
      Tuusniemi
      110
      543
    5. Yksi asia sen esti

      Etten antanut meille mahdollisuutta
      Ikävä
      36
      532
    6. Jos meillä olisi yhteinen koti

      Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal
      Ikävä
      50
      525
    7. Okei, eli olet rakastunut

      Hyvä sinä, niin minäkin.
      Ikävä
      56
      503
    8. Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta

      Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et
      Ikävä
      34
      468
    9. Martinan mauton tyyli

      Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää
      Kotimaiset julkkisjuorut
      121
      465
    10. Arvaako kukaan?

      "Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni
      Haapavesi
      22
      427
    Aihe