Kiitos Lenin!

KiitosToveriSuuri

Kiitos toveri Lenin!
Annoi pikku-suomelle itsennäisyyden!
Ryssäviha alkaa hiljalleen laantumaan, kun uusi sukupolvi tulee valtaan ja vanhat kuolevat pois.
Monien mielestä suomi voitti sodan, mutta mikä voittajaa se sellainen on joka maksaa jälkeenpäin korvauksia?
suomi on ollut aina ''jokapaikan höylä'', välillä Ruotsille, välillä Saksalle ja välillä Venäjälle.

3

209

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kiitostavuan

      Kiitos sille että feneerinen tauti ei vielä silloin ollut sotkenut aivojasi Iljits. Saatoit järkevästi rauhoittaa yhden nurkan rajastasi juuri syntyneestä valtiostasi. Kukaan ei olekaan puhunut, että Suomi voitti sodan (?) vaan Suomi saavutti torjuntavoiton NL:sta toisenmaailmansodan aikana! Höylänä Suomi oli tosiaan Ruotsille montasataa vuotta ja sitten Venäjälle 100 vuotta. Saksalle ei milloinkaan jos ei noita kahta pikku porukointia lasketa sellaiseksi, nimittäin 1918 ja 1940-luvun alussa.

      • HyväSuomi

        Vai rauhoittaa... Suomesta nyt ei ollut sotilaallisesti mihinkään silloin eikä nytkään. Lähtivät natsien mukaan taistelemaan mutta eivät edenneet loppuun asti vaan hylkäsivät liittolaisensa kesken sodan. Niin luotettavia ollaan.
        Stalin olisi halutessaan kyllä Suomen itselleen saanut mutta sille ei ollut tarvetta, köyhä maa ilman luonnonrikkauksia.
        Hyvät sotakorvaukset kylläkin maksettiin Neuvostoliitolle, pisteet siitä!


    • malli1942

      Itsenäisyys ei tipahda taivaasta edes Leninin avulla. Saksa painosti Venäjää rauhanteossa. Mutta todellinen pohja itsenäisyydelle luotiin jo paljon aikaisemmin. Agricola loi 1500-luvulla Suomen kirjakielen. Porvoon Valtiopäivillä, jossa Venäjän keisari Aleksanteri II oli mukana, oli ratkaiseva vaikutus Suomen positiiviseen kehitykseen. Snelmannin suomalaisuusliike pohjusti vähitellen ajatuksen itsenäisyydestä. Itsenäisyyden turvaamiseen vaikeana 2. maailmansodan aikana oli ratkaisevaa torppariston itsenäistäminen ja taloudellisen nousun mukana työväestön elinolojen parantaminen sekä koululaitoksen laajentaminen koskemaan kaikkia suomalaisia.

      Tietysti YLE ja muu valtamedia ei puhu eikä kirjoita mitään näistä asioista. Niin rappiolle on Suomen eliitti vaipunut.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      88
      2503
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      67
      1455
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      82
      1363
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      11
      1192
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      81
      913
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      900
    7. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      33
      773
    8. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      54
      773
    9. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      102
      771
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      706
    Aihe