Bullterrier pentuna

Minibullomistaja

Hei! Millaisia teidän bullterrierit on ollut pentuna. Meillä on 9 viikkonen mini. Se yrittää purra kaikkea mahdollista (sohvaa,käsiä,jalkoja,omaa petiä yms). Sekä syö omaa paskaa. (Kielletään kyllä joka kerta, eikä taida olla mitään puutostilaakaan miksi tekee näin). Eli erittäin jääräpää yksilö. Onhan tämä ohi menevää? Tuntuu ettei kuuntele yhtään.

4

232

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • eisopeutunut

      Tuttu tilanne. Samanlainen idiootti oli meilläkin. 3 kk katseltiin ja myytiin pois. Täysi turhake.

    • luupääbulli

      Ja tämäkö nyt sitten ei ollut tiedossa ennen kuin pentu hankittiin? Eipä olisi ollut hankalaa ottaa selvää etukäteen siitä, minkälainen bulli ihan oikeasti on niin pentuna kuin sitten aikuisena. Älytöntä, että mitään koiria hankitaan tietämättä, että mitä sieltä ollaan oikeasti kotiin tuomassa. Ja ihan mielenkiinnosta: Mistä syystä bulli tuli valittua kun se ei selvästikään tullut valittua perusluonteensa perusteella? Kenties ulkonäön? Egon jatkeeksi otettujen koirien kanssa tuppaa usein käymään niin, että ne palautuvat kasvattajalle aika liukkaasti "pitovaikeuksien" tai "muuttuneen elämäntilanteen" vuoksi.

      Bullit ovat pentuina juuri tuollaisia; Repivät kaiken oikein mielellään palasiksi ja sitä saattaa kestää pitkään. Jämäkällä, mutta rehdillä koulutuksella se useimmiten loppuu aikanaan, mutta tiedänpä tapauksen, jossa bulli vielä vanhuksena viikkoa ennen eutanasiaa tuhosi sohvan. Ulosteen syönti sen sijaan kielii nimenomaan puutostilasta, joten mitä te sille oikein syötätte?

      Meillä tavaroiden (ja huonekalujen) jyystäminen hiipui hiljalleen ja loppui tyystin ehkä vuoden iässä, ja tämä onkin bulleille jo todella hyvin. Edelleen koiran ollessa reippaasti yli keski-ikäinen lähtevät esim. ruokapöydän tuolit sen matkaan kun koira luulee mahtuvansa alta. Itse ei tunnu edes huomaavan raahaavansa tuolia mukana. Nämä ovat siis nimenomaan luupäitä, joita ei tosikon parane hankkia.

    • liibalaaba12323

      Öh, no bullterrieri on luonteeltaan nimenomaan jääräpäinen -ei pitäis yllätyksenä tulla. Ei ole ihan kaikkien ihmisten koira todellakaan.

      • hmmmph

        Sekä suutaan käyttävä, eli paikkojen tuhoaminenkaan ei ole millään tavalla ylläri.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä

      Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain
      Maailman menoa
      290
      11766
    2. Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?

      Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-
      Maailman menoa
      138
      10990
    3. Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin
      Maailman menoa
      239
      6305
    4. Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli

      Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.
      Maailman menoa
      218
      5152
    5. Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia

      Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom
      Maailman menoa
      161
      3630
    6. Pystyisitkö olla

      Kanssani kaiken sotkun jälkeen? Ainakaan tunteet ei ole loppuneet
      Ikävä
      174
      3528
    7. L/OVER ikuisesti minun

      Aivan järkyttävä sarja. Ei voi olla katsomatta, mutta tuo omat muistot mieleen. Näyttelijät näyttelevät turhankin hyvin
      Ikävä
      50
      2453
    8. Mitä voisit miehenä tehdä?

      Suojellaksesi kaikkia naisia ja että heillä olisi juuri sinun käytöksen takia edes vähän turvallisempaa. Mitä miehenä
      Ikävä
      329
      1970
    9. Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!

      Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov
      Työ ja opiskelu
      11
      1807
    10. Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!

      Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi
      Tv-sarjat
      17
      1695
    Aihe