Mikä olisi hyvä lääke ahdistukseen?

4364763

Kärsin sellaisesta ahdistuksesta että kun tulee vastoinkäymisiä, saan oikein fyysisiä oireita kuten vatsan vääntämistä, painetta rinnasta ja kohonnut pulssi jota jatkuu jopa päiviä. Öisin heräilen jatkuvasti enkä päivisin pysty rentoutumaan tai keskittymään mihinkään. Ruokahalukin katoaa lähes täysin.

Usein nämä johtuu sosiaalisissa tilanteissa aiheutuneista vastoinkäymisistä, esim jos joku parisuhde ei onnistu niin voin kärsiä tällaisesta kamalasta ahdistuksesta jopa kuukausia tai kauemminkin.

Ennen olen käyttänyt masennuslääkkeitä mutta mielestäni ahdistukseni on nykyään paljon suurempi ongelma. Epäilen myös että aiemminkin ahdistuslääkkeet olisiat mahdollisesti auttaneet paremmin koska masennuslääkkeet eivät ole minua juurikaan auttaneet.

Onko kukaan kärsinyt vastaavasta ahdistuksesta ja onko mikään lääke auttanut?

5

257

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Artsi3678

      Jos pakko on kokeilla, venlafax on varmasti parhaasta päästä ahdistukseen. Se rentouttaa ja vie pelkotiloja pois. Unet olivat positiivisia. Seksihalut hiipuu, mut se tulee kaikista masennuslääkkeistä.

      Eka viikko 37,5 mg, sit 75 mg ja kato mitä tapahtuu. Parissa viikossa pitäis alkaa vaikuttamaan.

      • 4364763

        Vanlafaxia olen kokeillut ja siitä tuli sellaiset sivuoireet että oli pakko lopettaa. On ainoa kokeilemani masennuslääke jota en pysty käyttämään sivuoireiden takia. Esim SSRIstä en saa mitään sivuoireita mutta toisaalta ne eivät autakaan. Lisäksi kokeiltu moklobemidia ja agomelatiinia, eivät nekään auttaneet.

        Tämän takia olen miettinyt jotain muuta kuin masennuslääkkeitä, jotain erityisesti ahdistukseen tarkoitettua. Epäilen että masennus on ollut minulle hieman väärä diagnoosi ja että ahdistus on paljon suurempi ongelma.


    • ei.lääkkeelle

      Olen löytänyt helpotusta ahdistukseen jonkin rästityön pakkotekemisestä, vaikka se alkuun tuntuu ikävältä, jopa typerältä.
      Kuitenkin vähän ajan kuluttua ahdistus alkaa helpottamaan, kerta kerran jälkeen näin. Myös kevyt bodaus vaikuttaa ihan samoin.

      Tekeminen tai liikunta vaikuttaa tiettyyn aivokeskukseen. Se alkaa toimimaan. Ahdistus poistuu taka-alalle.

      • 4364763

        Liikuntaa harrastan kyllä paljon ja toki töissäkäyminen hieman auttaa, mutta tilanne on sellainen että tuntuu ettei pärjää enää kauan ilman lääkkeitä. Tämä ahdistuneisuus on minulla aiemmin johtanut vaikeaankin masennukseen niin että työkyky meni ja sitä tuskin kestän toista kertaa.


    • Artsi6756

      Ahdistukseen ja masennukseen on kokolailla samat lääkkeet. On vain kokeiltava mikä sopii.

      Kuntosalitreeni on mitä parhainta. Siinä tulee automaattisesti lihasjännitys ja rentoutus, joka poistaa ahdistusta varmasti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei sua enään tunnista

      Kun olet vanhentunut ja lihonut.
      Ikävä
      202
      6963
    2. Huomenet naiselle

      Harmittaa ettei ehkä nähdä enää koskaan. Näillä mennään sitten.
      Ikävä
      59
      4612
    3. Etsin vastaantulevista sua

      Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s
      Ikävä
      35
      4105
    4. Mikä kaivatussasi kolahti?

      Mikä oli erityistä?
      Ikävä
      70
      3209
    5. Kaikesta muusta

      Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko
      Ikävä
      16
      1945
    6. Tekis mieli lähestyä sua

      Mutta pelkään että peräännyt ja en haluis häiritä sua... En tiedä mitä tekisin olet ihana salaa sua rakastan...💗
      Ikävä
      27
      1686
    7. Hyvää yötä.

      Miten äkäpussi kesytetään? 😉 pus
      Ikävä
      17
      1660
    8. Ajatteletko koskaan

      Yhteisiä työvuosia ja millaista silloin oli? Haluaisin palata niihin vuosiin 🥹
      Ikävä
      40
      1563
    9. Kyllä hävettää!

      Olla taivalkoskelta jos vuoden taivalkoskelainen on tuommoinen tumpelo.
      Taivalkoski
      34
      1439
    10. Haluaisitko enemmän ?

      Haluaisitko enemmän kuin ystävyyden ? M-N
      Ikävä
      143
      1227
    Aihe