Tämän aamun Lehdestä: Mb 200 d -87 Ajettu 1 575 000 km Hinta 30 000 mk Myyjänä Karikon autotalo Mikkeli. On myös tuontimersu kauppias.
Olisiko suomen ainoa, jopa aidoilla kilometreillä oleva suomi taxi? Kyseleepi...
Olisiko suomen ainoa, jopa aidoilla kilometreillä oleva suomi taxi? Kyseleepi...
Vastaukset 19
Vanhimmat
Kyllähän sitä samalla korilla voidaan tahkoa lähestulkoon autolla kuin autolla 1,5 milj.km kun vaihdetaan välissä muutama moottori ja vaihdeloota plus osia voimansiirtoon ja alustaan. Jeps!
PS. Eräs myyntimies ajoi vm-89 Nissan Sunny 1,6:lla liki 800 tkm ilman koneremppoja sun muita. Että ei se tähtikeula ole ainoa joka kestää....
Ei ollut tarkoitus ylistää mersun ylivertaisuutta (Heil!?). Vain ihmetellä mittarilukemaa ja ihmisen (entisen omistajan)rehellisyyttä. Olisihan samasta autosta varmaan saanut paremmin jättämällä tuon 1:sen pois ja vastaamalla kysymykseen metreistä: Minen tiijä.
En ole autoa nähnyt, mutta uskon sen olevan jonkun olevan itseäni vastaavan matkamulkun pitkäaikainen ajokki. Lisäksi uskon, ettei siihen mitään moottoria tai lootaa ole vielä tarvinnut vaihtaa, ne on yleensä hoitamattomien autojen vaivoja merkistä riippumatta. Autolla ei olisi pystytty ajamaan noita metrejä ilman hoitoa. Perä on varmaankin korjattu ja muutama alipainepumppu vaihdettu. Niin ja pari kertaa perän puslat.
Onpa ajankohtainen aihe. Velipoika näet ajaa pulla-autolla maaseutukeikkaa ja ajokkina on MB 310D. Vuosimalli on siinäkin -87 ja ajettuna mittarin mukaan 500 tkm.
Juju on siiinä että velimies väittää kilometrien pitävän paikkaansa ja minä tahkoan vastaan. Kaverille on kerrottu, että autossa olisi nimittäin toinen tai kolmas kone nokalla ja se taas ei tunnu 500 tkm matkalla aiheelliselta...
Mitä mieltä olet, voisiko takalaitanostimella varustetussa autossa olla 15 vuoden jälkeen todennäköisemmin 500 tkm vai 1,5 milj. kilometriä? Kyseinen auto liikkuu viikossa noin 800 km eli jo tässä pulla-ajossa olisi 15 vuoden aikana tullut lähes 1 000 000 km.
Toisaalta, kyseisen firman autonhoito on sitä että "katotaan nyt öljyt kerran viikossa..."
Ammattikäytössä oleva auto tulee yleensä ajoon. Mutta voihan pulla-auton paikallaan olevassa mittarissa lukema pitää paikkansa. Voihan se olla vaikka toinen kappale. ;)
Yleensä mersun mittarilukema vanhana on fixattu. Tai ainakin tuontimersun. Mutta uskoohan joku joulupukkiinkin. Pukki oli ainakin meillä aina isi. Eli feikkiä vaan, ja suuri pettymys.
Eli epäilen samaa kuin sinäkin sitä miljoonaa tai mera till.
Jos Nissani kestää enintään 800 tkm, ja mersu vielä samanverran lisää.Viestissäsi yrität kertoa,että eihän se 700tkm 800tkm:n päälle missään tunnu.Tästä voidaan ajatella, että 700-800tkm ajettu 200 D vastaa uutta Almeraa ;)
M-B 200 B -87 maailman harvinaisin aj. 20 000 th. Hinta 119 500 mk. Teksti Länsi-Savosta. Myyjä sama.
siinä ilmoituksessa.. ei muuten mutta pari kuukautta sitten oli myynnissä -80 luvun Z-28 Camaro.. kilometrejä n. 960 000.. mikä pikkusen epäilyttää.. mut voihan se pitää paikkansakin, onhan henkilöautoilla tahkottu pitkästi yli 2 milj. km. mut hinta vaikuttaa korkeelta ajomäärään nähden.
kyllähän siitä 20 tonnia ajetusta??? bensavehkeestä pyydellään nelinkertaista summaa
kyllähän siitä 20 tonnia ajetusta??? bensavehkeestä pyydellään nelinkertaista summaa
Todellisen, noinkin suuren km-määrän laittaminen ilmoitukseen on mainoskikka. Eräs tuttu autokauppias kertoi, että mersujen kohdalla ovat jopa tietyn rajan ylittävät km-määrät etu. Erityisesti vanhoilla meseillä ajavien suurin huvihan on mittarin lukemien tarkkailu ja niillä jeesustelu; " siis on 900tkm mittarissa, eikä tunnu mursulla missään on se..." Tosin jättää mainitsematta sen, että autoon on uusittu suurinpiirtein kaikki.
Tuon ko.auton hinta kyllä ihmetyttää? Haluaako joku todellakin maksaa 30t. tuosta, ehkä Veho haluaa tuon promootio-autoksi!?
"että autoon on uusittu suurinpiirtein kaikki" tarkoittanee sitä, että taas päästään 900 tkm.
Että sillai...
..ja vääntää. Siis millä tahansa autolla pääsee 900tkm. kun uusii osaa koko ajan. Mutta mitä kannattaa? Vain vanhoja mersuja tekohengitellään, kustannuksista viis.
SIINÄ SUN NISSANISSA SITÄ RAUTALANKAA RIITTÄÄ MISTÄ OTTAA...ENSIARVOISTA ON KORIN KUNTO JA SE,ETTÄ AUTO ON ESIM. KULUTUKSELTAAN EDULLINEN KÄYTTÄÄ.EI MAHDOLLISTA KOINSYÖMÄLLÄ NUSSINILLA!
"Vain vanhoja mersuja tekohengitellään, kustannuksista viis."
Aika outo mielipide, miksi sitten paljon ajettuja mersuja on niin paljon? Kaikki siis korjaavat niitä kustannuksista viis?
Eiköhän asia ole niin, että mersua kannattaa huoltaa ja korjata noillakin kilometreillä. Olet pahasti hakoteillä jutuissasi.
Jos joku ajaa nissanilla 1.5 miljoonaa, on hän varmasti ostanut autoon koko tekniikan pariin kertaan ja ihmettelen kyllä, miten kori on pysynyt kasassa vaikka oliskin ruostesuojattu viikon välein ja pesty joka päivä. Nissaneita sun muita kertakäyttöautoja ei yksinkertaisesti ole suunniteltu noille kilometreille. Ne kestävät hyvin ja ovat hyvin luotettavia suunnitellun aikansa, mutta eivät noita kilometrejä.
Samaa sanon minäkin. Eikä kyse välttämättä ole "tekohengittämisestä" vaan hyvinpidetyllä mersulla lienee mahdollista saavuttaa korkeammat kilometrilukemat kuin Nissanilla, ilman isoja remontteja. Isoksi remontiksi laskettakoon esimerkiksi vaihtokoneen asennus.
Tietysti pientä vilppiä tulee Mersuunkin. Mutta pitää muistaa, että kyseessä on sentään vain ihmisen tekemä kone.
"Vain vanhoja mersuja tekohengitellään, kustannuksista viis."
>Aika outo mielipide, miksi sitten paljon >ajettuja mersuja on niin paljon? Kaikki siis >korjaavat niitä kustannuksista viis?
Niin sitä itsekin ihmettelen.Ilmeisesti se tähtimerkki on joillekin pyhä. Autoja rempataan viimeiseen asti, että päästän ajamaan "johtotähdellä."
>Eiköhän asia ole niin, että mersua kannattaa >huoltaa ja korjata noillakin kilometreillä. Olet
>pahasti hakoteillä jutuissasi
No, itse en pitäisi kannattava tehdä isoa remonttia paljon ajettuun autoon. Miksi se on kannattavaa, ei yli 10t. remontti yli 10v vanhaan autoon ole mielestäni kovin järkevä jos kyseessä ei ole entisöitävä harrasteauto. Satun tietämään, että monet mersut esimerkiksi sen jälkeen, kun tulevat takseista (2-3 vuotta ikää 400-450tkm) uudistetaan aika perusteellisesti, 20-30t. remppa. ja useiseissa 600-700tkm.ajetuissa w124-koppaisissa on vaihtomoottori. Niin kyllähän millä tahansa autolla sen jälkeen menee ainakin toinen mokoma. Mersu on suomessa autoveron tuoman korkean hinnan takia mystifioitu kestävyyden ja sen tähtimerkin suhteen. Auto on toki kestävä, mutta usein unohdetaan mainita, että paljon ajettuun mersuun täytyy tehdä samat rempat kuin mihinkä tahansa muuhun autoon.Diesel-mersu on kulutuksensa suhteen halpa auto ylläpitää sen toki tiedän.
>Jos joku ajaa nissanilla 1.5 miljoonaa, on hän >varmasti ostanut autoon koko tekniikan pariin >kertaan ja
Kuten myös mersuun.
Ja vanhojen japsien ruostesuojauksesta olen samaa mieltä.
Tuo asia pitää kirjoittaa muistiin. Sanoi eräs viljoa hakeva näyttelijä toisessa roolissaan.
Eli tämä juupas eipäs väittely korjauksista ja järkevyyksistä.
Tosiasiahan on, että mersu on normaalia autoa kestävämpi, joskin kalliimpi kulkine. Ja helppo korjata. Yhtään halveksimatta datsunin kestävyyttä, kummalla arvoisa raati uskoo olleen hauskempi ajaa tuo 7-800 000 km:ä. Mulla on pieni mutu, että se olisi mersu.
Korjaukset ovat aina silloin järkeviä, kun käyttöarvo ylittää romuarvon, Muuten aika harvoin nykyään on missään alle 1000€ mersuja, japseja saa jopa kympeillä.
Ainakin itselläni on tiettyjä kokemuksia japsien ajomukavuudesta, pakut hiaset n. 500 th ja mazda eurooppa n.400 th. Olivat kyllä suorastaan perseestä. Ainakin jos vaikka vaan transittiin vertaa, sprintteristä puhumattakaan.
Ajoin myös vuoden corollalla aikoinaan, pelotti vaan niin pirusti liukkaalla, tuulella, ja silloinkin, kun rekka tuli vastaan. Mutta eipä ollut vikojakaan. Eli käyttövarma peli, mitä nyt paljon alkkaripyykiä.
Nykyään ajan pikku pensafarkulla, perusmallilla ja eurolla. Auton ostan vain itselleni työkaluksi, en naapurille. Ajoin 250 td:llä muutamia vuosia sitten, mutta suomalainen kateus vaikeutti työntekoa. Nykyään on vain tallimersu harrasteena.
...Kun saa oikein MB:n
No mitä vittua kyselet,
Osta se museoauto.
Niinhän se on että MB:en tärkein arvo on myyntiarvo, ja just sun kaltaiset pitää sitä yllä.
Ja nyt puhutaan -87-mallista. Hei vati, 10-vuotta on oikea romutusikä, jopa Hitlerin ylpeydelle...
Ps. Samalla rahalla saa OIKEAN auton. Ja noi(n) vanhat kannattaa tuoda muualta verovapaana museoautona.
Herää...
Huomenta!
Olipas mukava, kun herätys pelaa. Ja näin silmäni avasit.
Toisaalta sinun sisälukutaidoissasi on toivottavaa ja varsinkin luetun ymmärtämisessä.
Mutta ei se mitään, kun on nopeammat sormet jotka kirjoittaa ennen kuin pää ajattelee.
Tiedän museokuvion, kun museointia odottelee tallissa nytkin kilvetön Saksan tuonti. Ikä vaan ei ole täysi.
Hitlerin kosto oli muuten kupla. Volkswagen eli kansanauto.
Hohhoijaa (haukottaa). Nukuttaa.