Ruuneperin tarinoita

Runoja

Voi voi kun tuo kunnalispolitiikka olisi helppoa kun saisi vaan sanoa että toiset tekee väärin mutta vaihtoehtoa ei tarvitse tai kykene esittää. Populismia!
Ks.. tämänpäiväinen seutu.

10

368

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Naulapäässä

      Ei se ihan tyhjää puhetta ole. Joskus tehdyt vanhat päätökset ei vaan anna muuta mahdollisuutta kuin jatkaa valitulla linjalla. Kyllä hiihtoputki antoi sysäyksen jämin kehitykselle, harmi että siitä tuli kunnalle riippa. Tuleehan alueelta kiinteistöveroa ja ulkopaikakuntalaisetkin on sinne rakentaneet. Ei kunnan itsenäisyys säily vielä tuolla kunnallisveron korotuksella oli hiihtoputki tai ei , kpään syliin menään vaikka se ottaa päähän.

      • Lattomeri.vimpyy

        Kyllä kuppaamisella on rajansa. Joskus on tehtävä päätös kuppauksen lopettamisesta. Mieluimmin ennen kuin jälkeen. Mikäli kupattavalta on veri liian vähissä, on kuppaaminen lopetettava. Kun kupattava siirtyy Kankaanpäähän tahi jopa Poriin, niin kuppaaminen loppuu automaattisesti. Ei minkään ole pakko antaa kupata maailman tappiin saakka. Eiköhän ole parempi toimia Runebergin ajatuksen mukaan, ja pitää se pienikin tilkka verta omissa suonissa kuin antaa sitä vuoristolle, vaikka vuoren kanssa olisikin yya-sopimus kahdensuuntaisesta bilateraalisesta veritankkauksesta yhteisen edun nimissä. Pitää vaan uskaltaa lopettaa veritankkauspuolueen kannatus, onhan ensi keväänä verenvalintaäänestykset. Toimisitte jämijärviläiset, edes yhden kerran ennen kunnantoimistonne siirtämistä Kokemäenjoen suistoon. Vaikka onhan siellä niitä raadonsyöjiä, nahkiaisia.


    • Runoja

      Heitettyjä lukuja ja suoria valheita. Kuin MV lehdestä. Kuntaliitos Kankaanpäähän on Er.n ilmeisesti takapirujen tavoite.

    • VuvevweOnyetenvewveUgas

      Poriin ollaan menoksi, ei enää Kpäähän, se haikailu on mennyttä aikaa...

    • Nuorempiakehiin

      Eipä ne asiat valetta ole. Summiin en ota kantaa.. Juuri viime viikolla kunta maksoi Jämisäätiön lainoja 4000€ kun säätiö ei pysty! Mikä h... tarve kunnalla on maksaa toisten lainat? Miksei säätiön muut osakkaat ota osaa lainan maksuun? Mitähän kunta päättää kun joku toinen yhdistys tai yritys pyytää lainojaan maksamaan? Eikö kunnan ole velvollisuus olla tasapuolinen kaikkia kohtaan? Samat naamat siellä huseeraa ja Vuori vetää rahat! Urakatkin on jaettu ko ennen tarjouskilpailua.. Näpytellä jossain tarjouspyynnöt sen viimeisimmät kotoksen teosta? Avustusta sai ja lain mukaan olisi pitänyt kilpailuttaa.. Ainakin pohjat oli tekemässä, anturoita myöden, erään sähköliikkeen kellokas. Taitaapa tämän liikkeen omistaja olla hiihtotunnelin toim johtaja ja Veken hyvä kaveri. On se hyvä että päättävissä elimissä on joku joka kyseenalaistaa ja tuo totuuksia esiin.. Vaikkakin Kepu jyrää päätökset. Oikea seniorikerho!

      • Säätiöö

        Taitaa kuules olla kunnalla 100% omistus säätiöstä mikäli ei oo puurot ja vellit ny menny sekasin kirjanpidois..


    • Nuorempiakehiin

      Mistä lähtien näin? Ennen oli osaomistusta k-pään ua:lla ja vähän muillakin...

      • Säätiööjuu

        Ihan vaan heitto tukemisien perusteella..


    • pehmeelle_naurut

      hupiukkojen tarinoista ei kanna paljon perustaa....

    • Persu-akseli

      Älkää valittako, mistä muuten k-päänseutu sais kirjotettavaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      92
      1939
    2. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      278
      1771
    3. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      307
      1575
    4. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      183
      1455
    5. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      89
      1040
    6. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      51
      1007
    7. Avustikset peruttu.

      Aettokosken ampuraan rahat otettu poekkeen valtiolle.
      Suomussalmi
      56
      977
    8. Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg

      parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤
      Ikävä
      56
      968
    9. 67
      944
    10. Miksi mies tuntee näin?

      Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui
      Ikävä
      40
      941
    Aihe