MOT: Idän rahamiesten seikkailut Savossa
YLE TV1 klo 20.00
Valtion ja kunnan tukimiljoonia nielleen kartonkitehtaan pelastajaksi ilmestyi kavallukseen sekaantunut liikemies Venäjältä. Juankosken asioista käräjöidään Hollannissa.
YLE TV1 klo 20.00
Valtion ja kunnan tukimiljoonia nielleen kartonkitehtaan pelastajaksi ilmestyi kavallukseen sekaantunut liikemies Venäjältä. Juankosken asioista käräjöidään Hollannissa.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Venäläissijoittajat ostivat Puhoksen lastulevytehtaan
Talouselämä30.7.2012 16:16päivitetty 26.8.2015 16:17
Konkurssiin ajautunut Puhos Board on saamassa uudet omistajat. Puhos Boardin konkurssipesä on tehnyt aiesopimuksen venäläisten sijoittajien kanssa. Sijoittajat haluavat käynnistää Kiteellä sijaitsevan Puhoksen lastulevytehtaan uudelleen syyskuun alussa, jolloin on tarkoitus laatia lopullinen sopimus.
Vuodesta 2009 yrityssaneerauksessa ollut Puhos Board ajautui konkurssiin syyskuussa 2011, jolloin perinteikkään tehtaan toiminta loppui.
Sijoittajien mukaan verrattain hyvässä teknisessä kunnossa oleva tehdas voidaan konkurssin jälkeen käynnistää uudelleen ja tehtaan toimintaa on mahdollista jatkaa kannattavasti, kun tehtaan tuleva toiminta rakennetaan modernin partnership-ajattelun pohjalle ja tehdas uudistetaan asteittain.
Käynnistyttyään tehdas on Suomen suurin rakennus- ja huonekalulastulevyn valmistusyksikkö. Sen vuotuinen tuotantokapsiteetti nostetaan vuoteen 2015 mennessä noin 350 000 kuutioon. Venäläiset sijoittajat aikovat investoida tehtaaseen lähivuosina noin 15 miljoonaa euroa.
Puhos Boardin myynti rajoittui lähes pelkästään kotimaan ja Ruotsin markkinoille. Uudet omistajat katsovat, että Venäjän uusi WTO-sopimus mahdollistaa sen, että lastulevytehtaan tuotannosta jopa kolmannes voidaan myydä nopeasti kasvaville Venäjän lastulevymarkkinoille.
Käynnistyttyään tehdas työllistää loppusyksystä noin 90 henkilöä. Tehtaan ensi vuoden liikevaihtotavoite on 60 miljoonaa euroa.
http://www.talouselama.fi/yrityskaupat/venalaissijoittajat-ostivat-puhoksen-lastulevytehtaan-3425637
Huippujuttu Kiteelle!
Nyt kun vielä jääräpäät luopuvat turhasta ryssävihasta (tai pelosta) niin tilanteesta saadaan kaikki hyöty irti.
Kyllä varmaan niin.
Olisikohan sinun hieman paremmin tutustuttava uutiseen?
Siinä kävi juuri niinkuin ennustin, onneksi kuitenkin rahoitus kaatui ennen katastrofia.
Sattuipa aiheeseen sopiva laulu:
https://youtu.be/BmZwXqbB3D8
mitä eikö kunta ehtiny upottaa viimesiä verotuloja sijoittajien persiiseen.
''Voittajamaa'' suomi maksoi ja maksaa sotakorvauksia häviäjämaalle. Kannattaisikohan vähän kyseenalaistaa ne ukin tarinat ja lukea ihan faktatietoutta...?