Mitä ulkomaille muuttavan kannattaa huomioida?

Mitä kannattaa ottaa huomioon, kun haluaa muuttaa Iso-britanniaan asumaan pysyvästi? Ajattelin töitä hakea sieltä ja kokeilla Eureasia nettisivuilta löytämieni tietojen perusteella muuttaa sinne asumaan, mutta mitä pitää ehdottomasti ottaa huomioon, kun muuttaa sinne asumaan kun ulkomaille muuttohan on kuitenkin aika iso askel ihmisen muutossa. :) Voisiko joku, joka on mahdollisesti muuttanut Iso-britanniaan suomesta vaikka kertoa omakohtaisen kokemuksensa asiasta.

4

224

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • LordNelson2001

      En jaksa alkaa selostaa brexitistä tässä, koska sen (mahdolliset) vaikutukset ovat toistaiseksi tuntemattomat.

      Työn saanti on kohtalaisen helppoa jos on koulutus tietylle alalle tai jos vaihtoehtoisesti suostuu tekemään mitä tahansa - tosin tuosta yllämainitsemastani asiasta johtuen jotkut työnantajat lienevät hieman varovaisempia nyt palkatessaan ihmisiä pitkäaikaisvirkoihin.

      Lontoo on kallis - omasta kämpästä ei kannata haaveilla ellei tulot ole hyvät. Noin pari tuhatta puntaa saa pulittaa yksiöstä hyvällä paikalla kuukaudessa (plus laskut ja verot yms siihen päälle). Muualla, etenkin pohjoisempana ja idässä asuminen onkin sitten paljon halvempaa.

      Alku on aika hankala, koska tarttet pankin ja osoitteesta todistuksen jotta saat työtä, mutta et saa tiliä auki ilman duunia... Suurella todennäköisyydellä et saa myöskään sitä kämppää ilman duunia.

      Eli noita asioita kannattaa mietiskellä - duuni ykkösasiana.

      Muutenhan täällä asuminen on mutkatonta ja kaikki sujuu paremmin ja helpommin kuin Suomessa.

      • Kiitos asiallisesta vastauksesta. Huomioin ehdottomasti kertomasi asiat kun suunnittelen muuttoa. :)


      • Santeri112

        Itse aikoinani muutin Englantiin nuorisojärjestö Allianssin kautta eli oli työpaikka ja asunto siellä hotellissa missä olin töissä, valmiina. Sitten sieltä käsin oli helppo etsiä itse työpaikkaa Lontoosta.

        Siltikin pankkitilin avaaminen oli ongelmallista vaikka asunto olikin (suosituskirje työnantajalta että olen töissä ja asun siellä eri riittänyt) vaan HSBC pankin kautta sain avattua Passport-tilin joka maksoi silloin n. 10e kuussa mutta oli ainoa vaihtoehto kun et pystynyt millään laskulla osoittamaan että osoite on virallisesti sinun (eli siis virallinen kirje lähetetty sinulle siihen osoitteeseen toimii käytännössä ainoana tunnistuskeinona osoitteena koska minkäänlaista väestörekisterijärjestelmää siellä ei ole olemassa)

        Se mitä AINA sanon kaikille jotka vain haaveilevat muuttamisesta ulkomaille; jos menet katsomaan vuokrakämppää, kerro aina jollekkin mihin menet ja koska. Ikinä et voi tietää kenen luo olet menemässä ja valitettavasti maailma on vaarallinen paikka. Itsellä oli käytössä systeemi että soitin kaverilleni juuri ennenkuin astuin asuntoon sisään ja meillä oli diili että hän soitti minulle uudestaan 30min päästä ja mikäli en olisi vastannut, hän olisi soittanut samantien poliisille.

        Päivääkään ulkomaanajastani en vaihtaisi pois!


    • 8765

      Tuossahan se pääasia tulikin jo kerrottua, brexitin jälkeistä tilannetta ei kukaan voi ennustaa. Tuletko tarvitsemaan viisumia, millaisen oleskeluluvan tarvitset oleskeluun/työntekoon yms yms.
      Mutta ei se hyppy tuntemattomaan pahaa sinulle tee, takaisin pääsee lentolipun hinnalla.
      Go for it!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta

      Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark
      Maailman menoa
      205
      6578
    2. Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin

      Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p
      Maailman menoa
      279
      4506
    3. "Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?

      Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?
      Ikävä
      142
      3585
    4. Duunarit hylkäsivät vasemmistoliiton, siitä tuli feministinaisten puolue

      Pääluottamusmies Jari Myllykoski liittyi vasemmistoliittoon, koska se oli duunarien puolue. Sitä samaa puoluetta ei enää
      Maailman menoa
      110
      3403
    5. Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin

      Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m
      Maailman menoa
      61
      3396
    6. Mies, kerro minulle vielä jotakin aivan uniikkia

      ja ainutlaatuista minkä vain me kaksi voisimme ymmärtää jos olemme sen kokeneet ja eläneet, jotta ihan varmasti tietäisi
      Tunteet
      49
      2866
    7. Hyviäkin uutisia tulossa, hallinto-oikeus asettaa toimeenpanokieltoon

      Hyvinvointitalon työmaa pysähtyy. Rillankivi+energia ja vesi kytkyrahanpesu stoppaa. Tytäryhtiöiden hallitusjäsenet+kon
      Pyhäjärvi
      254
      2539
    8. Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %

      Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.
      Maailman menoa
      75
      2427
    9. Tiedän ettei

      Meistä mitään tule. Toinen oli sinulle tärkeämpi
      Ikävä
      25
      2366
    10. Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä?

      Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä? Onko se joku suomalainen viihdepläjäys, brittirikossarja, amerikk
      Tv-sarjat
      101
      1941
    Aihe