Kelpaako tämä herra johtajaksenne, kuuluuko paikalliseen maamies-seuraan ?? Sonni tai ammuyhdistykseen ??
Nainenhan sen johtajan pitää olla, kauniin ajoitte pois mutta onhan se Helena paikkaamaan naisen paikkaa kunnassanna..
http://www.karjalainen.fi/uutiset/uutis-alueet/maakunta/item/124162-polvijarven-valiaikaiseksi-kunnajohtajaksi-esitetaan-pekka-kuosmasta
Kunnanjohtajaa tyrkkää
7
492
Vastaukset
- Rollaattori-
Eläkeukko kunnanjohtajaksi kun parempaakin ja nuorempaa oli tarjolla, sontapöksyille sopiva mies jolla paljon kilometrejä takanapäin...
Myötähäpeä on suuri teidän vanhojen jäärien vuoksi vuoksi... - UusiPalvelu
Voi olla että siitä seuraa hauskaa jos Pekka Kuosmanen valitaan, on aika erikoinen herra. Toivottavasti kunnan henkilöstö osaa ruotsia...
- 1jeppe2
salaa kunnanpomot valmistelivat kuosmasen valinnan vähä niinkuin takaoven kautta polvijärvelle.
- syitä.sysissä.ja.sepissä
Olisko niin, että vähän takaoven kautta lähti Joensuustakin. Tässä vähän kopioita Suomi24 Joensuun palstalta Kuosmaseen liittyen:
lisää johtajia
29.6.2013 12:44
Henkilöstö- ja työllisyysjaosto 77 18.06.2013
Tuotannonjohtajan viran perustaminen ja sosiaali- ja terveysjohtaja Pekka Kuosmasen siirtäminen
perustettavaan virkaan
kyse arvovalinnasta
28.6.2013 10:00
Johtajan alkupalkka 8.000 euroa.
Joensuu kieltäytyy rahoittamasta sairaitten hoitoa, lähettää sairaita Siilaisille kuolemaan.
Joensuussa samaan aikaan ollaan perustamassa uutta johtajan virkaa jolle alkupalkkana palkkaa maksettaisiin 8.000 euroa kuussa, loppupalkkana yli 12.000 euroa kuussa. Asiaa junailleet SDP-läiset Seppo Eskelinen ja kaupunginjohtaja Karjalainen.
Tällä hetkellä Joensuu kieltäytyy monen potilaan maksusitoumuksesta, potilaat lähetetään Siilaisille hoitamatta kuolemaan.Terverdenhuollon tuotantojohtajan yli 12.000 euron loppu palkka söisi monen potilaan maksusitoumukset!
Mikäli virka perustetaan on odotettavissa mielenosoituksia.
hoito on eriarvoista
30.9.2013 7:56
Joensuun kaupungilla on vara maksaa virkamiehille ylimitoitettua palkkaa, vastaavasti leikkausta tarvitsevia potilaita ei pystytä hoitamaan koska ei ole vara palkata leikkausten jälkeen tarvittavaa hoitohenkilökuntaa.
Viranhaltijoitten palkkojen korotuksissa Joensuun kaupunginvaltuusto on yksimielinen.
Pekka Kuosmasen palkankorotus maksetaan valtion tukirahoilla.
2.10.2013 9:50petosta koko juttu
Valinnasta olisi pitänyt valittaa.
hyvä kysymys
2.10.2013 12:07
Onko valinnasta valitettu?
jotain on kuulunut
7.10.2013 7:39
Kuosmasen valinnassa on jotain hämärää,
–
Vuoden 2013. Valtuustosopimuksen hyväksymisen jälkeen myös PerusSuomalaiset tukevat virkamiesten ylipalkkoja.
Virkamiehet peukaloivat itselleen hyvät eläkkeet, nostamalla juuri ennen eläkeikää palkan pilviin..
- 18725
No ei kai se parissa kuukaudessa ennätä alueen kielimuotoa muuttaa, ei täällä mikkään niin noppeesti muutu vaikka miten olisi tehokas isäntä? Hänhän tulee väliaikaiseksi että uusi saahaan valittua.
- 689
Tulevalle vs.kunnanjohtajalle on taattava työrauha. Ei mokailla enää epäasiallisuuksilla. Antaa hänen tehdä työtään. Eikö jo olla opittu kuinka käy ,kun rähinäremmi tekee myyräntyötään. Me kuntalaiset emme enää halua maksumiehiksi. Itse aion viedä veromarkkani muualle, jos tämä jatkuu. Onhan tämä jo nähty mihin epäpura johtaa. Fiksut ihmiset ,jotka haluaisi tehdä työtä ja uudistaa kuntaa lähtee pois.
Polvijärvellä on paljon työtä ja päivitettävää, jotta saisimme kuntalaisille sen mitä tällä vuosituhannella kuuluu olla.
Sopu kehiin. Rauhallista Joulun aikaa kaikille.
- Huppelis
Eiköhän kyseessä ole aivan tavanomainen virkamiehen eläkkeelle työntö, Joensuussa arvosteltiin uuden toimen ylipalkkaa 2013:
"jotain on kuulunut
7.10.2013 7:39
Kuosmasen valinnassa on jotain hämärää,"
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 856304
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t303783törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/283140Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu3691696- 331388
- 271330
Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi46949Anteeksi kulta
En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv11946Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."
Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:11870- 42859