Asunto-osakeyhtiölakiin tulleiden muutosten johdosta on taloyhtiöillä tarvetta päivittää yhtiöjärjestystään. Samalla varmaan pitäisi ottaa huomioon myös tuleva tarve sähköautojen lataamiseen. Miten voisi määritellä sen, että kaikki latauspisteiden käyttö- ja rakennuskulut tulevat näiden sähköautoilijoiden kustannettaviksi? Sisältäen myös tulevat sähköjärjestelmän vahvistamisesta koituvat kulut.
Vai voiko vain yksiselitteisesti kieltää yhtiöjärjestyksessä sähkökulkuneuvojen lataus (tankkaus) taloyhtiössä?
Sähköautot ja yhtiöjärjestys
17
1496
Vastaukset
- Slidari
Kannattaa tutustua paikallisen sähkölaitoksen asentamaan latauspisteeseen, jolloin asennuskustannukset maksaa taloyhtiö kertakustannuksena, mutta kaiken lataussähkön maksaa latauspisteen läyttäjä.
On melko mahdotonta jyvittää asennuskustannuksia sähköauton käyttäjiltä, koska ilmeisesti käyttäjiem määrä lisääntyy.
Mikäli sitten taasen autoja ladataan tavallisista lämmitystolpista yön yli latauksella, mikä varmasti tulee yleistymään on lämmitystolpat varustettava kWh mittareilla. Mittari sinänsä on halpa ~100€ mutta tietysti asennus maksaa. - Samaa.asiaa
Miksi aloitit uuden keskustelun samasta aiheesta? http://keskustelu.suomi24.fi/t/14602098/miten-varautua-sahkoautoihin-(johdot-pistokkeet)
Tuolla on jo aiheesta keskusteltu, mutta senhän sinä nimimerkki "isännöitsijä" jo tiesitkin.- yhdenvertaisuus
Eihän tuossa keskustelussa ole kuin väittelyä sähkö- ja polttomoottoriauton välisestä paremmuudesta.
- Samaa.asiaa
yhdenvertaisuus kirjoitti:
Eihän tuossa keskustelussa ole kuin väittelyä sähkö- ja polttomoottoriauton välisestä paremmuudesta.
On siellä myös sinun kommenttisi siitä miten sähköauton lataaminen pitäisi kieltää yhtiöjärjestyksessä.
- yhdenvertaisuus
Samaa.asiaa kirjoitti:
On siellä myös sinun kommenttisi siitä miten sähköauton lataaminen pitäisi kieltää yhtiöjärjestyksessä.
???
- Yksinkertaisuus
Minä haluan taloyhtiön pihaan bensapumpun, jos autojen lataaminen hyväksytään. Eikö tämä ole sitä yhdenvertaisuutta?
- Latauspiste_tolppaan
www.motiva.fi/latauspisteopas kannattaa tutustua, sillä sieltä löytyy toteutusmalleja http://www.motiva.fi/files/11276/Kiinteistojen_latauspisteet_kuntoon.pdf enkä usko, että yhtiöjärjestyksen muutoksessa on mitään järkeä? Eikö tuossa Motivan ohjeessa ole riittävästi vaihtoehtoja?
http://www.sahkoala.fi/ammattilaiset/sahkoinfo-lehti/s_sahkoautot/fi_FI/sahkoautojen_latauspisteet_yleistyvat_taloyhtioissa/ on lisää infoa.. - onko.ymmärretty
Ei tarvita mitään yhtiöjärjestyksen muuttamista vaan järjestelmä pitää tehdä sellaiseksi että kaikki kulut peritään käyttäjiltä.
- yhdenvertaisuus
Sepä se, miten pitää taloyhtiön hallituksen toimia, kun ilmaantuu ensimmäinen asukas jolla on sähköauto. Tai viides sähköautoilija, jolloin jo pitää talon sähköliittymää vahvistaa? Miten voidaan toteuttaa tässä yhdenvertaisuusperiaate. Sähköautoilijat mielellään näkisivät että järjestemä rakennettaisiin taloyhtiön hankkeena, jolloin maksajina olisivat kaikki osakkaat.
Jos olisi yleisesti sellainen malli, jossa lataajat ostaisivat palvelun suoraan sähköyhtiöltä, joka myös hoitaisi järjestemän rakentamisen kiinteistöön, olisi se hyvä juttu. - TietoaLöytyy
yhdenvertaisuus kirjoitti:
Sepä se, miten pitää taloyhtiön hallituksen toimia, kun ilmaantuu ensimmäinen asukas jolla on sähköauto. Tai viides sähköautoilija, jolloin jo pitää talon sähköliittymää vahvistaa? Miten voidaan toteuttaa tässä yhdenvertaisuusperiaate. Sähköautoilijat mielellään näkisivät että järjestemä rakennettaisiin taloyhtiön hankkeena, jolloin maksajina olisivat kaikki osakkaat.
Jos olisi yleisesti sellainen malli, jossa lataajat ostaisivat palvelun suoraan sähköyhtiöltä, joka myös hoitaisi järjestemän rakentamisen kiinteistöön, olisi se hyvä juttu.Tuossa aiemmin oli jo linkki Motivan julkaisemaan materiaaliin:
http://www.taloyhtio.net/attachements/2016-04-25T08-51-2113206.pdf
Siinä on kerrottu selkeästi, miten pitää toimia.
Lisätietoja löyyy vaikka Taloyhtiö.net:stä:
http://www.taloyhtio.net/ajassa/sahkoautot/lisatietoa/ - yhdenvertaisuus
TietoaLöytyy kirjoitti:
Tuossa aiemmin oli jo linkki Motivan julkaisemaan materiaaliin:
http://www.taloyhtio.net/attachements/2016-04-25T08-51-2113206.pdf
Siinä on kerrottu selkeästi, miten pitää toimia.
Lisätietoja löyyy vaikka Taloyhtiö.net:stä:
http://www.taloyhtio.net/ajassa/sahkoautot/lisatietoa/Näyttää olevan noissa Motivan toimintamalleissa sellaisiakin sudenkuoppia, että kaikki osakkaat joutuvat maksumiehiksi tässä revohkassa.
- HugoMullqvist
Ehkäpä sinullakin on sähköauto tulevaisuudessa!
- kallisinvestointi
ajan mieluummin bensa autolla varsinkin nyt jos as.oy maksaa tankkauksetkin. me kielsimme s-autojen latauksen
- tehokkuutta.lisää
Jos on sähköautoja joilla ajetaan vain vähän niin yhdellä latauspaikalla voisi hyvin olla kaksi käyttäjää. Toinen auto olisi latauksen aikana tavallisella paikalla.
- tupu84
Itse ajelen tyytyväisenä uudella lataushybridillä ja lataan taloyhtiön lämmitystolpasta (kello pysäytetty --> jatkuva latausvirta). Taloyhtiön sherlokit eivät ole vielä tajunneet asiaa, vaikka sain auton jo heinäkuun puolella. Huokeaa ajoa!
- Loistehoa_tolpasta
Sähkövaras täällä kehuskelee sillä, että loisii naapureidensa kustannuksella.
Auto on ylipäätään mukavuusvaruste ja siksi turhake. Autopaikan hinnaksi 300 €/kk ja kummasti maksaa sekä latauspisteiden asentamisen, että lataukseen menevän sähkön. Mikäli suurin osa taloyhtiön nykyisistä autonomistajista korotuksen jälkeen tekee järkiratkaisun ja luopuu autostaan, niin ainahan parkkipaikan voi muuttaa viihtyisäksi yhteiseksi oleskelupihaksi.
P.S. Jo tällä hetkellä autopaikkojen vuokrat ovat liian alhaisia aiheuttamiinsa kuluihin nähden, eli hieman rotia peliin. Piha-autopaikka 35 €/kk, autokatospaikka 75 €/kk ja autotalli/-hallipaikka 150 €/kk olisi lähempänä totuutta, siis ilman sähköautojen latauspisteitä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työsuhdepyörän veroetu poistuu
Hallituksen veropoliittisen Riihen uutisia: Mitä ilmeisimmin 1.1.2026 alkaen työsuhdepyörän kuukausiveloitus maksetaan2236819Pakko tulla tänne
jälleen kertomaan kuinka mahtava ja ihmeellinen sekä parhaalla tavalla hämmentävä nainen olet. En ikinä tule kyllästymää401221Fuengirola.fi: Danny avautuu yllättäen ex-rakas Erika Vikmanista: "Sanoisin, että hän on..."
Danny matkasi Aurinkorannikolle Helmi Loukasmäen kanssa. Musiikkineuvoksella on silmää naiskauneudelle ja hänen ex-raka271032- 75891
Hävettää muuttaa Haapavedelle.
Joudun töiden vuoksi muuttamaan Haapavedelle, kun työpaikkani siirtyi sinne. Nyt olen joutunut pakkaamaan kamoja toisaal47824Katseestasi näin
Silmissäsi syttyi hiljainen tuli, Se ei polttanut, vaan muistutti, että olin ennenkin elänyt sinun rinnallasi, jossain a61817Työhuonevähennys poistuu etätyöntekijöiltä
Hyvä. Vituttaa muutenkin etätyöntekijät. Ei se tietokoneen naputtelu mitään työtä ole.93784Toinen kuva mikä susta on jäänyt on
tietynlainen saamattomuus ja laiskuus. Sellaineen narsistinen laiskanpuoleisuus. Palvelkaa ja tehkää.38781Tietenkin täällä
Kunnan kyseenalainen maine kasvaa taas , joku huijannut monen vuoden ajan peltotukia vilpillisin keinoin.14726- 43723