Kun tallinna ja tukholma on NIIN nähty, mikseipä ne ala risteillä riikaan? Se on kiva kaupunki.
risteilyt riikaan?
vaihteluakiitos
2279
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 22
Vanhimmat
Koska auto laiva on nopeampi kuin pelkkä laiva
Samasta syystä Turusta ei mene laivaa Tallinnaan
Tosin Hesa-Tukholma reittiä ajetaan 4 laivalla ja rahtiakin kulkee vaikka Turun kautta olisi nopeampi
Kehitysvammainen pelle Jiikoo-76 voi kertoa tänään 7:00-22:00 miksi Hesa-Tukholma linjaa ajetaan, kunhan hän MS-taudin harhoistaan tännne ehtii päivällä
Ei kehitysvammaisuus ole välttämättä päässä, mutta sinulla "HaluatkoKe" vika on täysin korviesi välissä. Hakeudu hoitoon.
Tiedoksesi: korvat sijaitsevat päässä. Sinulla kai alapäässä.
Aivan. Rahtiliikenne.ei merkitse autolauttaliikenteessä mitään. Se ei tuota. Jos sen varassa olisi liikenne, ei mitään liikennettä olisi.
Sitä liikennettä ajetaan, mihin on matkustajia. Matkustajat tuovat kannattavuuden.
Viking Cinderella on tästä hyvä esimerkki.
"7.12.2016 11:38"
Pitäiskö ruveta ennustajaksi? Sä Jiikoo-76 oot NIIN ennalta arvattava
Viime vuonna rahti tuotti Viking Line yhtiölle 46,5 miljoonaa.
Niin ja matkustajaliikenne 480,0 miljoonaa.
Ja silläkö varustamo eläisi?
Älä istu järkes päällä äläkä piereskele.
Jo yksin osinkoja jaettiin omistajille 10.3 M€ ja VOP-jäännös oli 77,1 M€.
Eli se rahti on jäätelökolikoita.
Väittikö joku niin? Joku väitti että rahti ei tuota mitään...
Jos Viking ei kuskaisi rahtia,säästyisi jo palkkakuluissa reilut 100 milliä vuodessa. Miten ihmeessä vain rahtia kuskaavat varustamot kannattavat?
Varustamotukia tuntuvat saavan nuo rahtia kuskaavat firmat.
Koska ne kuskaavat myös matkustajia ja he kantavat rahaa. Lisäksi valtio tukee rahtiliikennettä. Mutta itse rahti (siis ilman tukia) olisi kannattamatonta.
"Lisäksi valtio tukee rahtiliikennettä. "
Kuten myös matkustaja-alusliikennettä.
Niin se vaan on että savolaisen kanssa ei kannata:)))))))))))))))
Rahdin vuoksi tukia maksetaan, mutta meneväthän ne matkustajatkin tietysti samalla laivalla.
Vikingin tuki on ollut kokoluokkaa 20 miljoonaa/vuosi, Tallinkin 15 miljoonaa ja Finnlinesin 10 miljoonaa. Tuki per matkustaja taitaa olla Finnlinesillä suurin.
Luepqas näsäri uudestaan se VM:n eduskunnalle antama liite tukiin liittyen. Ei siinä puhuta mitään matkustajista, vain rahdista.
Kuinkahan monta kertaa tuokin on täällä sanottu, mutta joku ei vaan ymmärrä lukemaansa.
Asia jo käsitelty noin puolen tuhannen viestin voimalla.
Joskas vaivautuisit ottamaan ensin asioista selvää eläkä piere.
http://keskustelu.suomi24.fi/t/14261076/helsinki-riika--valille-lauttayhteys
http://keskustelu.suomi24.fi/t/14585909/riika-saattaa-olla-silja-europan-yksi-uusi-kohde
http://keskustelu.suomi24.fi/t/14597622/tallink-saattaa-aloittaakin-liikenteen-riikaan-
http://keskustelu.suomi24.fi/t/14589880/loppuuko-tallinnan-risteilyt
Tallinna ei näe päiväristeilyllä. Menee pari vuotta ennen kuin on nähty. Toisaalta kaupunki on dynaaminen ja muuttuu koko ajan. Jos sataman reunoille jää kieppumaan, niin tietty 'Tallinna' on nähty. Oletko käynyt Tallinnan kaupungin museossa?
'Kivojahan' ne kaikki kaupungit ovat :) Keräätkö kaupunkien nimiä vai papukaijamerkkejä?
Kaikkea ei tarvitse edes nähdä ja kaikki ei kiinnosta.
On hyviä ja huonoja museoita ja eniten siitä välistä...
Tuo kaupunginmuseo on aika suppea ja sen voi katsoa vaikka virtuaalisesti
https://goo.gl/maps/UNZSJcsmAet
Ensimmäisen kerran Tallinnassa tuli käytyä -74, joten next Riikaan kiitos.
Hyviä pointteja. Olen seurannut euroopan, varsinkin baltian ja balkanin historiaa pitkältä aikaväliltä. Ja tallinnassa on paljon kaikenlaista. Niinkuin monissa muissakin paikoissa.
Laitoin tämän kuitenkin risteilypalstalle, koska omien ulkomaanmatkojen ( joihin perehdyn aivan eri tavalla) lisäksi käymme risteilyillä porukalla (osa hoivattavia, eivät liiku yksin), ja ajattelin kysymystä risteilymatkustajan näkökulmasta. Em kaverit eivät voisi ajatella laiva bussi vaihtoehtoa, vaikka itse voisin. Mutta olenko väärässä, että "tyypilliselle" risteilymatkustajalle on sitten sama missä käydään? Luulisi että Riika kiinnostaisi myös.
Valittiin kylläkin EU:n vuoden museoiksi pienuudestaan huolimatta. Riikahan on kaunis iso kaupunki. Itse menisin Berliiniin. Jotain kiinnostaa toisia ei. Onneksi on valinnanvapaus. Sun pitää perustaa oma sivusto Riiassa käyville :)
Ei se tee. Se on mentalisti ja elää vaan netistä. Sivustoon tarttee käytännön kokemusta.