Introvertista naisesta, joka on myös ujo tietyissä tilanteissa (kuten vaikkapa baareissa) ja hiljaisempi ja varautuneempi uusien tuttavuuksien ( oli kyse sitten kaveruudesta tai muusta) suhteen?
Herättääkö katseenkestävä, meikattuna jopa sieväkin vähäsanainen olento mitään kiinnostusta kun ympärillä on runsaasti muita, suulaita ja ekstroverttejä kanssasisaria?
Alan turhautua. Itsestäni ei kiinnostu oikeasti ketään koska olen juurikin introvertti ja niin edespäin. "Poikkeavien piirteideni" paljastuessa menee pois se vähäkin kiinnostus, jota ulkonäköni on saattanut saada aikaiseksi..
Ja nettideittejä en osaa harrastaa juurikaan siitä syystä, että en tykkää tehdä itseäni niin tyrkylle.
Taidankin olla sinkku ikuisesti.
Herättääkö katseenkestävä, meikattuna jopa sieväkin vähäsanainen olento mitään kiinnostusta kun ympärillä on runsaasti muita, suulaita ja ekstroverttejä kanssasisaria?
Alan turhautua. Itsestäni ei kiinnostu oikeasti ketään koska olen juurikin introvertti ja niin edespäin. "Poikkeavien piirteideni" paljastuessa menee pois se vähäkin kiinnostus, jota ulkonäköni on saattanut saada aikaiseksi..
Ja nettideittejä en osaa harrastaa juurikaan siitä syystä, että en tykkää tehdä itseäni niin tyrkylle.
Taidankin olla sinkku ikuisesti.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Tapasin itseni kaltaisen, siis introvertin miehen. Sovimme mitä mainioimmin yhteen :). Alku oli tietenkin haastavaa kun kumpikaan ei oikein meinannut saada aloitetta tehtyä, mutta koska tunteita jo oli, se auttoi kumpaakin potkimaan itseään takapuolelle :)
Introverttien pään sisällä on mahtava maailma ja todella paljon ajatuksia. Kyllä sinä löydät vielä itsellesi sen oikean. Itselle kävi niin, että kun lopetin miehistä haaveilun ja miesten etsimisen, nykyinen mieheni löysikin minut. Se tapahtuu kun vähiten sitä odotat, nyt vaan valmistelet elämääsi sitä tulevaa vaimoketta varten, vaikket häntä ole vielä tavannut.
Olen huomannut että moni nuori nainen etsii vaan turhaa draamaa ja lyhyitä intensiivisiä suhteita. Se on aika harmillinen juttu enkä ikinä ole päässyt sille aaltopituudelle että sen käytöksen ymmärtäisin, vaikka nuori nainen olen..
Voit tavata vaikka kavereitesi kautta muita naisia. Tai vasta myöhemmin elämässä ihan muissa merkeissä. Ei sieltä baarista parasta saa, vaan bileholistin joka haluaa sit juhlia tyttöporukalla ilman sua vaikka olisittekin yhdessä. Sit se bileholisti vielä antaa miesten iskeä itseään niin kauan että iskijä itse tajuaa kysyä onko naisella mies jo. Ei osannu oma kaveri sanoa suoraan "mulla on mies, älä tuhlaa aikaasi" kun olin baarissa hänen kanssa ja joku roikkui hänessä kiinni ainaki puol tuntia.. Ainakin omalta kaveripiiriltä olen tämmöistä oppinut.. enpä enää hengaa semmosten kanssa vaan oon mieluummin yksin, kun mun pään sisällä on aina suuri sota silloin kun varatut kaverit ovat suuria huora-aaseja baareissa ja joudun katsomaan vierestä arvostelematta niin ylihuoramaista pettämistä..
Olen kuvitellut, etteivät introvertit, siis itseni kaltaiset, välitä käydä ravintoloissa.
Turha yrittää tehdä introverttiydestä jotain erityistä, 30 prosenttia ihmisistä on introverttejä. Osa vallankin taitavia sosiaalisesti. Kyse on siitä, että sosiaaliset tilanteet saattavat kuormittaa niin, että siitä pitää vähän toipua. Ektrovertti pitää small talkista ja saa virtaa uusista kontakteista, introvertti on enemmän pohdiskelija ja tarvitsee omaa aikaa.
ja pitää yksiolosta myös.
Olen ehkä väärää sukupuolta kommentoimaan, koska tässä nyt varmaan haettiin miesten mielipiteitä.. vastaan silti
Introvertti kuvataan wikipediassa näin:
"Introvertti on henkilö, joka on sisäänpäin kääntyneempi ja miettii tekojaan enemmän kuin ekstravertti"
"Ennen kaikkea introvertti orientautuu omasta itsestään, ja jatkuva muiden kanssa vuorovaikuttaminen reaalielämässä pikemminkin vie sitä häneltä kuin ylläpitää sitä. Introvertit tarvitsevat omaa rauhaa ”ladatakseen akkujaan”."
Introvertti siis tykkää myös sosiaalisuudesta, mutta kaipaa ektroverttia enemmän omaakin aikaa ja rauhaa. Se oma rauha on introvertille sitä akkujen latausta, jotta jaksaa taas muita ihmisiä, kun taas ekstrovertti lataa akkujaan muiden ihmisten seurassa.
Itse lukeudun introvertteihin. Tykkään ihmisistä ja ihmisten kanssa keskusteluista, puhun tutuille paljonkin mutta vieraammille olen varautunut ja varovaisempi lätiseen ihan mitä mieleen juolahtaa. Tutut kuvaavat minua puheliaana ja toisinaan jopa toisinaan liiankin villinä, mutta taasen huonommin tuntevat kuvaavat hiljaikseksi, ujohkon oloiseksi, araksi ja rauhalliseksi.
Minä naurankin aina asialle ja sanon monesti uusille tyypeille että "kaikki ei ole aina ihan siltä miltä se saattaa päällepäin aluksi näyttää"
Minulla päässä liikkuu satoja lauseita joita haluaisin sanoa ja tutussa porukassa heittelen niitä ihan spontaanisti esille, mutta vieraampien kanssa tekisi mieli sanoa, mutta nielen lauseet, koska tuntuu liian vaikealta antaa liikaa infoa itsestään..vielä.
Itse käyn baareissa. Ei siellä selvänä monesti pystyisi minäkään olemaan koska en koe kotoisaksi jutella ihan turhia vieraille itse aloittaen. Alkoholi tekee sen mitä sen pitäääkin ja rentoudun sen verran etten enää mieti liikaa sitä miten paljon mun pitää hallita sitä mitä ajatuksistani päästän ääneen itsestäni ulos ihmisille joita en tunne, mutta itse aloitteen tekijäksi minusta ei baarissakaan ole.
Olenkin yleensä ystävän/ystävieni kanssa tutussa porukassa baarissa.
Ei introverttius tarkoita erakkoa joka ei viihdy koskaan yhdenkään ihmisen kanssa eikä osaa olla kenekään kanssa, introvertti on vain varautuneempi uusien ihmisten kanssa ja käyttää enemmän aikaa ns. itsetutkiskeluun, pohdintaan itsestään ja ympäröivästä maailmasta
Minun ei koskaan ole ollut vaikeaa saada seuralaisia ja pulaa ei ole koskaan ollut minusta kiinnostuneista miehistäkään..
Miehet ei useinkaan edes jaksa sellaista yli sosiaalista höpöttäjää. Minullekin joskus tulee niitä yliaktiivisuus puheripuleita niin entiseni käski tukkia turvan ja ilmoitti että puhun liikaa. Hän ei jaksa.
Humalassa joskus iskee myös sellainen hetki välillä ja miehet aina lähes poikkeuksetta siihen ärsyyntyy joten luulempa ettei sinun kannatta kovin paljoa itseäsi nyt morkkailla..
Kaikille on aina tykkääjiä ja makuja on erilaisia. Jokaiselle valkkautuu vieraan itselleen mieleinen mutta introvertit eivät ole hyljeksittyjä..
Itse tykkään kaikenlaisista ihmisistä mutta ylivilkas ektsrovertti ei ehkä olisi paras mahdollinen seurustelumielessä minulle..
(en uskalla edes katsoa kuinka kilometri selvityksen sain nyt aikaan.. tein varmaan enkan, mutta puolustuksenani: tässä on paljon rivivälejä jotka tekee tästä vielä pidemmän näköisen)
Hyvä kirjoitus yllä. Enpä ole introna paljon kerennyt sinkkuilla, kun aina on ollut seuraa tarjolla. Tähän saakka olen saanut ne, kenestä olen ollut kiinnostunutkin. Tosin sellaiseen ei kannata sekaantua, joka pitää tällaista poikkeavuutena.
Niin siinä käy
Olen sen verran introvertti, että en käy edes siellä baareissa.
Ja jos päivän aikana puhelin ei soi kertaakaan, niin päivä on ollut lähestulkoon täydellinen.
Mä en käy edes kaupassa. :)