Mikä sai ystävällisenä ja puheliaanakin tunnetun
nuoren miehen tekemään näin?
Oliko häntä kenties painostettu?
"Prässätty," stalkattu... alistettu, ahdistettu nurkkaan... tms?
Usein näitä tragedioita, oli sitten perhe-, koulu- yms. tragedia; on edeltänyt jonkun tahon epäinhimillisen julmaa painostusta esim. ulosottoviranomaiset, lastensuojeluviranomaiset, perintäkulukiskontaa yms...
Ollaan milloin oltu viemässä perheeltä kotia, lapsia, kunniaa, toimeentuloa, perhettä... käytännössä ryssity sitä mikä meille ihmisille on kaikkein tärkeintä, pyhimpää.
Ehkäpä jopa julmimissa tapauksissa Suomen perustuslaissa säädettyä perusturvaa tahi ihmisoikeuksia?
Olikohan tässä tapauksessa tekijä esimerkiksi työkkärin tahi kelan kanssa tekemisissä?
http://www.iltalehti.fi/uutiset/201612062200036733_uu.shtml
nuoren miehen tekemään näin?
Oliko häntä kenties painostettu?
"Prässätty," stalkattu... alistettu, ahdistettu nurkkaan... tms?
Usein näitä tragedioita, oli sitten perhe-, koulu- yms. tragedia; on edeltänyt jonkun tahon epäinhimillisen julmaa painostusta esim. ulosottoviranomaiset, lastensuojeluviranomaiset, perintäkulukiskontaa yms...
Ollaan milloin oltu viemässä perheeltä kotia, lapsia, kunniaa, toimeentuloa, perhettä... käytännössä ryssity sitä mikä meille ihmisille on kaikkein tärkeintä, pyhimpää.
Ehkäpä jopa julmimissa tapauksissa Suomen perustuslaissa säädettyä perusturvaa tahi ihmisoikeuksia?
Olikohan tässä tapauksessa tekijä esimerkiksi työkkärin tahi kelan kanssa tekemisissä?
http://www.iltalehti.fi/uutiset/201612062200036733_uu.shtml
Vastaukset 67
Vanhimmat
Totta.
Totta.
Olisiko jollain tietoa tästä tapauksesta?
Ahneiden Sdp-Kokoomus-kepuli voimien harjoittama pakko kuntoutus työttömille ja köyhille aiheuttaa yhteiskunnallisia ongelmia !
Köyhät nousee kyykytyksestä vastarintaan.
Ahne Suvakki ja ahne lahtari alkaa peljätä.
Myös pakko monikulttuuri aiheuttaa ongelmia, pakko islamisaatio aiheuttaa tulevaisuudessa vakavia ongelmia. Siis se kulttuuri marxismin pakko syöttö aiheuttaa maallemme ongelmia !
Sdp kaaderit, kokoomus keinottelijat, kepu keinottelijat, vihreä idealisti joukko, ne kaikki tuhoaa maatamme myyrän tavoin.
MIELISAIRAS....................................................................... AVOPOTILAS........................................( mutta sulketunut---lukinnut itsensä ulos maailmasta )
Ei kai kukaan rupea elämään jonakin ”mielisairaana” tai jonakin ”avopotilaana” yhteiskunnassa, koska sellaiselle ei löydy mitään vastinetta todellisuudessa. Jos sinua kohdeltaisiin ”jäniksenä” ja syötettäisiin vain pelkkiä multaisia porkkanoita päivästä toiseen, niin kyllä sinäkin jotain keksisit, jotta asiat saisivat oikean tolan. Entä kuinka sinä avautuisit ”jäniksenä” muulle maailmalle? Et mitenkään, eli sinuun täytyisi uskoa ihmisenä, jotta voisit avautua muulle maailmalle ulospäin. Entä jos ampujan teko on todellakin johtunut siitä, että psykiatria on päässyt jotenkin leimaamaan ampujan ”jänikseksi”, ja ”jäniksen asemaan joutuminen” on alkanut rassata hänen ihmisyyttään liikaa ja johtanut tähän epätoivoiseen tekoon. Jos näin on, niin silloin syylliseksi on katsottava valtion ylläpitämä psykiatrinen järjestelmä, joka omilla lainvastaisilla leimoillaan johdattavat ihmiset pois ihmisyyden piiristä. Ei kenenkään ihmisyyttä saa näin henkisesti raiskata, kuten psykiatria tekee oman järjestelmänsä puitteissa. Tälläisiin väkivallan tekoihin johtaneet tapahtumat tulee kuitenkin selvittää niin tyhjentävästi, ettei kenenkään tarvitse jättää mitään sellaisten tekosyiden peittoon, jossa vetäydytään kokonaan omasta vastuusta puhumalla vain yliolkaisesti ”mielenterveysongelmista”. Kysymys ei todellakaan ole ”mielenterveysongelmista”, vaan yhteisöllisistä ja yhteiskunnallisista ongelmista ja niiden vaikutuksista ihmisiin. Siis oliko ampuja johdatettu psykiatrian taholta pois ihmisyyden piiristä ja ja saatettu ”jäniksen” asemaan, josta poispääsy on tuntunut mahdottomalta ja jonka vuoksi hän on päätynyt näin kauhistuttavaan ja epätoivoiseen tekoon. Entä jos psykiatria tullaankin toteamaan syylliseksi koko tapahtumaan. Toki sillä edellytyksellä, että ampuja on kantanut psykiatrian antamaa "jäniksen" leimaa.
Mielenterveyden ongelmat on yleisin "diagnoosi" silloin kun ei mitään muuta selitystä löydetä, tai halutaan kieltää se oikea syy. Niin varmasti tässäkin tapauksessa.
Sellaista oikeaa syytä ei ole olemassa joka oikeuttaisi ihmisten kyläveriseen tappamiseen.
Huumeet sekoittavat pään ja psykoosissa oleva henkilö voi tehdä mitä vain. Nyt tämän tappajan edellisestä julmasta puukotuksestaan vankilatuomion saaneena ei löydetty muuta syytä kuin "päässä vain niksahti" ja nyt niksahti taas uudelleen,
Kuinkahan paljon keskuudessamme liikkuukaan näitä päässä niksahtaneita?
Noin 7,5 miljardia.
Kyllä siihen puukotukseen muukin syy oli, mutta siiitä ei haluta uutisoida. Samoin tulee käymään tämän ampumisenkin kanssa.
Ei ne huumeet vaan ne lääkkeet.
Psykiatrisella hoidolla on myös onnistumisia..mutta ne on niin h a r v a s s a että niistä ei lauluja tehdä. valitettavasti . Esimerkkinä ne olisivat nyt hyvää luentomateriaalia alalle aikoville hoitohenkilöstölle.... toimikaa !
Psykiatrinen hoitoterapia ilman lääkitystä on hyvä hoitomuoto, mutta täysin tuloksetonta,jos potilaalta puuttuu todellinen aito motiivi muutokseen. Ulkopuolisten ihmisten toiveet muutokseen ei auta.
Esim. hankalintahan juuri on tilanne,- jossa ihminen kostaa menneisyyttään tai joa nauttii - saa mielihyvää väkivaltaisesta käyttäytymisestään.
Jos ihminen kokee käyttäytymisensä synniksi ( jos on uskova ihminen) niin tämä tekijä toimii voimakkaaana motiivina muutokseen. Tai jos ihminen herää näkemään käyttäytymisensä tuoavana tekijänä tulevaisuutta ajatelleen, niin jo tämä motiivi auttaa kasvamisessa / muutoksessa.
Mutta,- jos Hannu Lauerma kertoisi miten on siistii yhteiskunnassa olla väkivallaton, niin terapia on yhtä tyhjän kanssa. Tai jos poliisi kertoo putkareissuista, niin yhtä tyhjän kanssa. Tai jos ihmiset kertoo pelkäävänsä väkivaltaista ihmistä, niin mikään terapia ei auta.
Siis ihmisen oma tahtotila tulee olla terapian suuntaista ja ehdoitta ja tästä johtuen harvassa on tapaukset, joissa ihminen on päässyt käyttäytymisensä / vihantunteen herraksi.
Järjetöntä muokata ihmisiä heidän vapauden, vakaumusten, arvomaailman yms. vastaisesti kemikaalein, pakottamalla jne.
Aito monikulttuurisuus on muutakin kuin "monenvärisiä työläisiä."
Mutta eihän Hannu Lauerma ole mitenkään puolueeton kommentoimaan yhtään mitään. Hän edustaa psykiatrisia oppeja puhtaimmillaan eli puolustaa kemiallisen väkivallan käyttöä mielivaltaisen pseudotieteeseen perustuvan diagnoositehtailun perusteella. Media on tehnyt hänestä jonkinlaisen johtohahmon psykiatrisessa mielivallassa.
"Tai jos ihmiset kertoo pelkäävänsä väkivaltaista ihmistä, niin mikään terapia ei auta."
Yleensä noissa asioissa on mukana myös vääristelyä, pelottelua ja ns gang stalkingia eli yhteisön manipuloimista henkilöä vastaan. Joten mihinkään yleistämiseen ei pidä ryhtyä.
Psykiatria on lakkautettava uskonnollisena harhaoppina, joka aiheuttaa ihmisille vain riivaajaismaisia tiloja.
Voisitko selventää ja perustella väitettäsi. Vai oletko kuullut väitteen uskonnolliselta opettajaltasi?
Moni ihminen ( ainakaan uskonnollinen) ei edes ymmärrä, mistä psykiatriassa on kysymys ja sen hoidosta. Niin, mitä väärää tai kielteistä on siinä,- jos ihminen hoidon avulla löytää itsensä. On tavoite.
No, Nasaretin Jeesus oli oiva esimerkki psykiatrisen hoidon esilletuojana eli ihmisen itsensä löytämisestä.
Amerikassa varsinaisen uransa tehnyt psykiatrian emeritusprofessori Thomas Szasz (1920-2012) antaa myös täysin poikkeavan kuvan ja näkemyksen psykiatriasta. Szasz sanoo muun muassa näin: Sairaudet ovat ihmisen elimistön sairauksia ja toteaa samalla, että mieli ei ole elin. Mikään käyttäytyminen ei voi olla sairaus. Termi “psyykkinen sairaus” on vain kielikuva, metafora. Sen vuoksi psyykenlääkkeet eivät voi parantaa, koska ei ole olemassa sairauttakaan. Kielikuvaa ei voi parantaa kemiallisesti. Psyykenlääkkeet ovat myrkkyjä. Tiivistäen hän toteaa, etteivät psyykkisiksi “sairauksiksi” diagnosoidut tilat ole sairauksia, vaan kyseisillä ”diagnooseilla” ainoastaan leimataan ja pyritään kontrolloimaan ihmisiä.
Itse näen, että psykiatria tekee ihmisistä syyllisiä oman elämänsä suhteen, eli antaa valheellisesti ymmärtää, että heissä olisi psykiatrisesti jotakin vikaa ja laittaa heidät näin loputtomaan sovitustyöhön itsensä kanssa (kelpaamattomuuden tilaan). Eihän kenenkään pitäisi joutua tilanteeseen, jossa hänen on joka hetki lunastettava paikkansa ihmisenä, koska se kuuluu hänelle jo luonnostaan. Vasta esillä olleilta koulukotien uhreilta varastettiin lapsuus ja traumatisoitiin elämä pitkälle aikuisikään. Psykiatriassa ihmiset on varastettu metaforien kautta esineellistämällä heidät ja heidän ihmisyytensä psykiatrisilla diagnooseilla, eli psykiatrialiiton äänestämillä äänestystuloksilla. Nämä psykiatrialiiton äänestämällä luodut tautinimikkeet ovat niitä ”riivaajavoimia”, jotka istutetaan ihmisiin, vaikka niille ei ole olemassa minkäänlaista lääketieteellistä näyttöä, eli konkretiaa.
Wikipedian mukaan esineellistäminen eli reifikaatio on argumentaatiovirhe, joka merkitsee abstraktion kuten esimerkiksi metaforan, tai vertauksen kohtelemista todellisuutena. Koska psykiatriset diagnoosit (metaforat) ovat sisällöltään kuvitteellisia argumentaatiovirheitä, niin silloin ihmisten psykiatrinen luokittelu täytyy myös kokonaan kieltää epätotena todellisuutena. Argumentaatiovirheestä seuraa, että psykiatrisesti diagnosoiduista tulee psykiatrisesti mielikuvitusolentoja, jolloin heidän todellisuutensa ihmisinä kielletään. Yksikään ihminen tai yhteiskunta ei voi hyväksyä tälläistä kohtelua itseään kohtaan, jossa heidän todellisuutensa esineellistetään abstraktiseen argumentaatiovirheeseen. Nyt kun Valtiovalta on pyytänyt ministeri Juha Rehulan suulla anteeksi koulukodissa kaltoin kohdelluilta, niin katse on nyt todellakin käännettävä välittömästi psykiatrialla ruhjottujen ihmisten puoleen. Eli on saatava aikaan lainsäädännöllinen muutos, jolla psykiatrialta kielletään metaforien, eli mielivaltaisten diagnoosien käyttö ihmisten elämää tuhoavina abstraktisina argumentaatiovirheinä (epätosina riivaajaismaisiin tiloihin johtavina virheinä).
Psykiatria käsite pitää sisällään repullisen erilaisia koulukuntia ja suuntauksia. on huu haata ja on hyvä tasoisia jne....
Itse ymmärrän, miten psykiatria liittyy ihmisen mielen hoitamiseen eli aivan samaan mitä Jeesus opetti. Tietysti Jeesusksen opetus on laaja-alaisempaa kuin tavallisen psykiatrin. Mutta,- mitä tiedän hyviä psykiatreja, niin hekin painottavat anteeksiantamisen merkitystä ja siihen pyrkimistä. Mielenuudistumisesta on kysymys kuten Jeesuksen opetuksessakin.
No, jos ihmistä tutkitaan puolueettomasti, niin kaikilla on sama lopputulos.
Niin, on yks hailee mitä ihminen pitää sairautena ja mitä ei. Jeesukseen viitaten, Jeesus piti sairautena kaikkea mitä ihmisen kielteisyys pitää sisällään. Esim. ihmisen puhehäiriötä änkutystä ei pidetä sairautena, mutta Raamatun näkökulmasta katsoen se on sairaus. Tai homous tai alkoholismi jne.... Niin, itse todella pidän kaikkea synnin vaikutusta sairautena ja taas toinen ihminen ei. Näin on helpompi nähdä asia, joka tuottaa ihmiselle ongelman.
Psykiatriaa voidaan tarkastella hyvin myös norjalaisen joukkosurmaaja Andreas Breivikin tapauksen perusteella. Tapaus Breivikin kohdalla psykiatria antoi Breivikistä oikeusistuinta varten kaksi erillistä lausuntoa. Ensimmäisessä lausunnossa psykiatrinen huippututkimusryhmä katsoi Breivikin ”paranoidiseksi skitsofreenikoksi”. Toinen psykiatrinen huippututkimusryhmä puolestaan totesi Breivikin terveeksi. Kahden vastakkaisen lausunnon lopputulos on näin ollen plus miinus nolla, eli ne kumoavat 100-prosenttisesti toinen toisensa. Tuntuu jotenkin ihmiselämä kovasti kevyeltä, että muutama ihminen voisi psykiatriassa omilla mielipiteillään heilutella muiden ihmisten elämää ja määrätä sen suunnan joko ”taivaaseen tai helvettiin”.
Breivikin oikeudenkäynnissä Breivik katsottiin terveeksi, eli hän sai virallisesti säilyttää järkensä, joka tarkoitti Breivikille ”taivasta”. Entä jos hänet olisi katsottu ”paranoidiseksi skitsofreenikoksi” ja määrätty pakkohoitoon, eli ”helvettiin”, niin silloin kaikki olisi ollut toisin. Kun Breivik on virallisesti järjissään, niin häntä on myös kohdeltava kuten kaikkia muitakin kansalaisia. Paranoidisena skitsofreenikkona hän olisi kuitenkin joutunut pakkohoidon kohteeksi, joka olisi varmastikin romahduttanut hänen sielullisen ja henkisen olemuksensa, koska se olisi riistänyt hänen elämältään ja ideologialtaan kaikki henkiset ja sielulliset plus älyllis-järjelliset perusteet olemattomiin. Koska Breivik kuitenkin säilytti jälkimmäisen lausunnon perusteella virallisesti järkensä, niin siksi hän myös sai säilyttää oman henkisen ja sielullisen koskemattomuutensa plus älyllis-järjelliset toimintonsa. Eli hänen ei tarvinnut menettää omaa uskoaan ja toivoaan tulevaisuuden suhteen.
Voi vain kuvitella, kuinka paljon psykiatria on myös Suomessa ja muualla maailmassa johdatellut normaalien elämän huolien kanssa kamppailevia ihmisiä ”hullun kirjoihin” antamalla heistä 100-prosenttisesti vääriä todistuksia. Viimeistään nyt olisi myös psykiatrian aika pyytää anteeksi ihmisiltä omia tekojaan ja viipymättä kumota ja mitätöidä kaikki tekemänsä psykiatriset lausunnot oman historiansa osalta ja tuomita ne 100-prosenttisina ihmisoikeusrikoksina.
>>Psykiatriaa voidaan tarkastella hyvin myös norjalaisen joukkosurmaaja Andreas Breivikin tapauksen perusteella. <<
Havitsen, miten miellämme koko käsitteen; Psyiatria erilailla. Niin, kuten tiedäme, niin psykiatria kohdentuu ihmisen mielen tutkimiseen. Taas joka maassa on omat säädöksensä ihmisen mielenstä johtuvan käyttäytymisen tuomitsemisessa. Mainitsemasi Breikviik jossain toisessa maassa olisi saanut kuoleman tuomion ja taas meillä erilaisemman kohtelun kuin Norjassa ja Venäjällä vielä erilaisemman. Riippuen siis maan viranomaisten näkemyksistä.
Niin, näetkö todella ihmisen mielen sopukoiden tutkimisen / psykiatrian kielteisessä mielessä. Jeesus oli todella mestari tutkimaan ihmisen / lajin mieltä?
>>Breivikin oikeudenkäynnissä Breivik katsottiin terveeksi, eli hän sai virallisesti säilyttää järkensä, joka tarkoitti Breivikille ”taivasta”. <<
Niin, Öllölän mummokin näki miten Breikviik on mennyt ihmiselle tyypiliseen haavemaailmaan ja eli arkeaan sieltä käsin ja toteutti myös tekonsa. Siis ei uutta auringon alla. Moni "uskova ihminen" pakenee todellisuutta aivan samalla käyttäytmisellä ja elää arkeaan haavemaailmasta käsin. Väitämpä, miten tätä piirrettä esiintyy kaikissa ihmislajin ihmisissä eli on luontainen käyttäytyminen. Liittyy ihmisen vaikeisiin olosuhteisiin sopeutumiseen ja siitä selviintymiseen. Taas, jollakin ihmisellä tämä tila aktivoituu ilman ulkoisia paineita / vaikeuksia. Liittynee geneetisyyteen / herkkyyteen todellisuuden ja valheen tilan hämärtymiseen.
Ehkä sekoitat nyt psykologian ja psykiatrian toisiinsa, eli psykologia ja psykiatria ovat kaksi aivan eri asiaa. Psykologiassa ihmistä ei sairastuteta metaforien avulla ”psykiatrisiin tauteihin”, vaan psykologiassa ihminen kohdataan ihmisenä. Eli psykologiassa ihmiset säilyttävät ihmisyytensä, eikä heitä leimata asiattomilla leimoilla ja ”tautikäsityksillä”, vaan heidät kohdataan ihmisinä ja jaetaan heidän huoliaan ja taakkojaan tasaveroisesti ja tasaveroisina ihmisinä yhteisen pöydän äärellä.
Tietysti on yks hailee millä nimellä lasta kutsutaan, mutta todellisesti psykiatria on ihmisen mielen tutkimista. Taas ammatillisia termejä tasoltaan on psykologi tai psykiatri. Molemmat toimivat ammateissaan ihmisen mielen alueella,- ei ihmisen fyysisellä.
Niin, Jeesuksen aikana ei ollut ihmisellä termiä psykiatria. Jos olisi ollut, niin Jeesus olisi ollut laaja-alaisin psykiatri ihmisen mielen esiintuojana / tuntijana.
5. Sillä te olitte "eksyksissä niinkuin lampaat", mutta nyt te olette palanneet sielujenne paimenen ja kaitsijan tykö.
No, Jeesus (usko häneen) todellisesti tutki ihmistä,- mutta myös hoitaa ihmistä. Psykiatriakin tutkii psykiatreineen / psykologeineen ihmisitä,- mutta ei todellisesti hoida. Tähän alueeseen liittyy vahvasti lääkkeillä hoitaminen.
No, ihmisen mielessä ja mielen liikehtimisessä riittääkin tutkimista ja kaikki tutkijat pyrkivät löytämään totuuden. Mutta,- löytääkö ihminen tutkiessaan totuuden?
Psykiatria, erittäin julmaa ja raakaa henkistä väkivaltaa.
Pahimmillaan näin.
Eikä liene kovinkaan harvinaista.
>>Psykologiassa ihmistä ei sairastuteta metaforien avulla ”psykiatrisiin tauteihin”, <<
Keskustelun taso lie karannut jo käsistä. punaisena lankana tulee tiedostaa, miten ihminen ON JO sairastunut kun hänessä aloitetaan eri hoitomuodot. Siis hoitomuodot eivät sairastuta ihmistä,- vaan ihminen on hoidon tarpeessa.
Itseäni erikoisesti huolestuttaa, miten kaltaisesi tavalla ajatellaan ihmisen sairastumista. Siis psykiatriaa pidetään haitallisena eli ihminen ja yhteiskunta sairastuisi psykiatrian avulla / takia. Näin ihminen laittaa päänsä pensaaseen ja sokeutuu totuudesta.
Siis ihmisen sairastuminen on kokonaan eri asia kuin sairaan ihmisen hoito mielen tutkimisen avulla.
Muuten,- mielentilatutkimuskin on haaaska käsite. Repullinen euroja sille ihmiselle, joka mahdollistuu tutkimaan sairaan ihmisen mielen totuuden mukaisesti. Koko tutkiminen perustuu sairaan ihmisen puhumisen / itsensä ilmentämisen pohjalle. Samansuuntainen käsite, miten sairas mieli näkee ja kokee menneisyytensä / lapsuutensa kielteisenä. Taas sama ihminen tervehtyessään näkee aivan eri valossa lapsuutensa.
Siis ihmisen mielentilalla on suuri merkitys mitä hän ilmentää ulospäin ja miten ulkopuoliset ihmiset siten mahdollistuvat päättelemään ihmisen sydämen/ alitajunnan tilasta.
Niin, ihmisen sairastavuuteen vaikuttaa geneettisyys yhdessä elinympäristön kanssa.
Taas syvälliset psykiatriset tutkimukset sinusta / minusta eivät aktivoi sairastumista,- vaan tutkimukset ilmentävät mitä sinä / minä sairastamme.
Eihän "psykiatriset sairaudet" ole kuin keksittyjä termejä. Eivät ne ole mitään tieteellisiä totuuksia.
"Siis hoitomuodot eivät sairastuta ihmistä,- vaan ihminen on hoidon tarpeessa."
Väärin. Psykiatriassa manipuloidaan asioita niin, että "mieli" on sairas ja tällöin häivytetään muiden tekijöiden merkitys. Psykiatria on kirjoitettu sellaiseen muotoon, että periaatteessa ihan jokainen tilanne voidaan kääntää psykiatrian uhrin sairauden syyksi. Siksi heillä on mielivalta käyttää kemiallista väkivaltaa ja kiistää sen haittavaikutukset. Ennen lääkitystä asioita kuitenkin pitää valikoida ja muotoilla johonkin diagnoosiin tähtäävästi ja siten hakea "lupa" pahoinpidellä psykiatrian uhria.
Rajuin esimerkki on kehitysvammaiset, joille pyritään usein muotoilemaan "skitsofrenia", jonka jälkeen kehitysvammaisia päästään "lääkitsemään" neurolepteillä, joiden käyttäjien elämä lyhenee. Kehitysvammaisia siis tapetaan ja kehitysvammaisista tehdään "mielenterveyspotilaita". Samaa kaavaa noudattaen psykiatrian alan ihmiset jakavat mielivaltaisia subjektiivisia "diagnooseja" päästäkseen käyttämään kemiallista väkivaltaa myös lievemmissä vammoissa, fyysisissä sairauksissa, lääkehaitoissa, elämän vastoinkäymisissä tms.
Psykiatria onkin tieteelliseen muotoon kirjoitettua ja tieteeksi naamioitua fasismia. Siis suurta kusetusta ja mielivaltaista väkivaltaa.
tekijä on ja oli aivoinvalidi kuten koko sukuhaara
nimimerkille " kammottavaa" psykiartikaan ei toimi.... kun on umpitollo niin on UMPITOLLO.
NIMIMERKILLE " kammottavaa" : SINNUUN EI AUTA EDES LOPOTOMIA... OLET TOIVOTON TOLLO
suomen vankiloissa on töitä........ei joudu lasolpullo virumaan toimettomana..........päivät töissä ja yöt poikahuorana b-rapussa....
Kaikkein suurin sosiaalipoliittinen ongelma Suomessa on psykiatria eli mielenterveyskiimaisuus. Moni luulee että se on hoitotyötä mutta totuus on toisenlainen.
Valheellinen pseudotiede psykiatria luo ympärilleen ilmapiirin, jossa gang stalking ja muu pahansuopaisuus on yleistä ja kaikesta voidaan aina syyttää uhrin "mielenterveysongelmia". Koulukiusaaminen on heijastus tuosta aikuisten sosiaalipoliittisista ongelmista ja niiden ratkaisematta jättämisestä.
"
Tässä vähän alkua psykiatrian ongelmista
- psykiatrit ja psykiatrista hoitoa tarjoavat lääkärit/hoitajat eivät ole kiinnostuneita ihmisyksilöiden todellisesta terveydestä vaan he hamuavat asiakkaita alan työntekijöille ja työyhteisöille sekä lääkebisnekselle
- heitä ei kiinnosta ihmisten oikeat ongelmat vaan se miten ihmiselle voidaan muotoilla psykiatrinen diagnoosi
- ihmisiin suhtaudutaan alentavasti ja tehdään vastakkainasettelu heti selväksi eli sellainen ALAN AMMATTILAINEN vs. POTILAS tai TERVE vs. SAIRAS tai melkein kuin AIKUINEN vs. LAPSI
- asiakkaita kuunnellaan valikoiden ja kaikki kirjataan hoitotietoihin subjektiivisesti
- kaikkea mitä asiakas sanoo voidaan käyttää asiakasta vastaan muotoilemalla asioita "psykiatrian" oppeihin kuuluviin diagnooseihin tähtäävästi
- tarkoituksena on etsiä tekosyitä diagnoosihakuisuudelle ja lääkkeiden (huumeiden) käytölle asiakasta vastaan ja asiakkaan vammauttamiseksi
- työhaastattelut tms. eivät ole mitään verrattuna siihen, millaisia tapoja "psykiatrian" alan lääkärit tai hoitajat voivat käyttää asiakasta vastaan, kun pyrkivät horjuttamaan tätä hoitokäynnillä/tapaamisessa. Asiakasta johdatellaan, puheet keskeytetään, kysytään uusia kysymyksiä ennen kuin on vastannut edelliseen, takerrutaan yksityiskohtiin tahallisesti väärin pakottaen asiakas korjailemaan, selittelemään tai provosoitumaan, lääkäri/hoitaja voi hämmentää asiakasta eri keinoin (poistua paikalta kesken tärkeimmän kertomuksen, puhua päälle, johdattaa harhaan, sanankääntein lytätä asiakasta, kiistää oikeat kokemukset tai pilkata asiakasta), psykiatrian alan työntekijät ovat manipuloinnin ja provosoinnin mestareita ja he tietävät ettei kukaan ole heidän yläpuolellaan
- oikeat asiat sivuutetaan, niitä koskevia asioita jätetään kirjaamatta tai niitä koskevat kertomukset muotoillaan virheellisiksi, puutteellisiksi ja niitä pyritään lyttäämään erilaisin muotoiluin ja sanankääntein
- asiakkaasta kirjataan mustamaalaavia asioita jopa ulkonäköä tai olemusta pilkaten
- asiakasta ymmärretään tahallaan väärin
- psykiatria tarvitsee asiakkaita eli työtä työyhteisölleen tai yksittäisille toimijoille ja lääkebisnes tarvitsee lääkkeiden (huumeiden) käyttäjiä
- psykiatriset työntekijät tarvitsevat ns. potilaita asiakkaikseen enemmän kuin ihmiset psykiatriaa
"
http://keskustelu.suomi24.fi/t/14617564/psykiatrinen-vakivalta-lopetettava-suomessa
Väitätkö ihan aikuisen oikeesti, ettei psykiatriselta alueelta löydy yhtään ansioitunutta psykiatria, jonka päämääränä on potilaan mielenterveyden saattaminen / ohjaaminen terveemmälle tasolle? Jos mahdollista.
Psykiatria on alue, jonka sisällä toimintatasoa voidaan verrata auton hallitsemisen taitoon. On ihmisiä,- jotka lähes eskari-iässä omaavat auton käsittelyn korkean tason. Esim. Kalle Rovanperä ja on auton omistajia, joille ei tulisi antaa koko ajolupaa heikko tasoisen käsittelutaidon johdosta. Sama pätee pyrkimys ihmisen mielenterveyden hoitaiseen.
Sitä se vielä Suomessa puuttuisi, jos ihmisen mielen hoitomuodoista tehtäisiin syyllinen ihmisen väkivaltakäyttäytymiseen.
"Sitä se vielä Suomessa puuttuisi, jos ihmisen mielen hoitomuodoista tehtäisiin syyllinen ihmisen väkivaltakäyttäytymiseen."
Toki "psykiatrian" alalla "hoitamisessa" käytettävien "lääkkeiden" aiheuttamien seurausten lisäksi muutkin huumeet tai raju alkoholismi voivat muuttaa käyttäytymistä. Joten kaikki ei ole psykiatrian syytä, mutta paljon on.
Kuitenkin psykiatria on ainoa ala, jota ei voi kritisoida. Alalla toimivat myös tietävät sen, ettei kukaan ole heidän yläpuolellaan ja käyttävät sitä häikäilemättä hyväkseen kohdellessaan ihmisiä manipuloinnilla ja kemiallisella väkivallalla jopa täysin mielivaltaisesti ilman minkään tahon valvontaa.
>Kuitenkin psykiatria on ainoa ala, jota ei voi kritisoida.<
Jos noin luulet, niin tutustuppa kriittisiä tutkimuksia ja eri hoitomuotojen vaikutuksista.
Se on totta, miten lääkevalmisteet eivät poista / tee terveeksi ihmisen mieltä ja erikoisesti pitkäkestoisesti käytettynä aiheittaa erittäin voimakkaita haittavaikutuksia.
Mutta, - kerroppa aikuisen oikeesti. Mitä näille mieleltään sairaille ihmisille tulisi tehdä ja miten hoitaa toisin kuin nykyään? Tästä vastauksestasi on muutkin kiinnostuneita kuin minä.
Huomaatko mihin ristiriitaan polkaisit. Maassamme on ohjattu sairaita ihmisiä hoitopaikoista avohoitoihin. Esim. tässä kolmoissurman tekijän moni olisi halunnut hoitopaikan sisälle psykiatriseen hoitoon. Väitämpä, jos tämän kaverin käyttäytymistä olisi tarkoin seurattu ja tutkittu puukotuksen jälkeen, niinn mieluusti itse olisin halunnut tietää hänen olevan hoidossa / säilytettävänä psykiatrisella osastolla. Ei vapaalla jalalla.
No, sinä lienet edelleen tätä mielikuvaani vastaan,- mutta näin olisi ehkäisty kolmoissurmat.
Filosofi Wittgenstein on todennut, että Ihmisyyden myöntäminen salaisuudeksi luo pohjan ihmisen kunnioittamiselle sekä lajina että yksilönä, ja tämä puolestaan mahdollistaa etiikan. Vaikka maalaus onkin ”maalia kankaalla”, se ei yleensä kuitenkaan esitä ”maalia kankaalla”. Myös ihminen on enemmän kuin materiaaliset osatekijänsä.
Itse kuitenkin näen, että psykiatria käsittelee ihmisiä, kuin kaikki ihmiset olisivat vain maalia kankaalla. Jos nämä väärän valta-aseman omaavat psykiatrit menisivät edellisen perusteella taidenäyttelyyn, niin he eivät näkisi mitään upeita taideteoksia, vaan kaikki upeat maalaukset ja taiteilijoiden teokset ja kuvat olisivat heille vain maalitahroja. Jos he katselisivat vaikkapa upeaa Järnefeltin maalausta ja näkisivät siinä vain liikaa sinistä väriä ja sanoisivat hoitavansa asian kuntoon maalaamalla koko taulun punaisella. Näin he tuhoaisivat samalla suuren kulttuuriaarteen, koska he eivät näkisi mitä kaikkea upeaa tuo taideteos esittää. Tälläisessä tapauksessa Suomen kulttuurielämä saisi varmasti hermoromahduksen kun kuulisi psykiatrien tehneen taulusta oman ”sini-diagnoosinsa”, jossa liiallinen sininen väri päätettiin peittää koko punaisella, jolloin myös itse taideteos (tässä tapauksessa ihminen) häviäisi kokonaan näkyvistä.
Eli psykiatrit eivät jostain syystä käsitä olevansa tekemisissä ihmisten kanssa (kaltaistensa kanssa), vaan heille on tärkeämpää puuhata omien ”diagnoosiensa” parissa, joilla ei ole mitään tekemistä ihmisten todellisuuden kanssa. Eli psykiatrit eivät näe ihmistä, vaan he luovat omien metaforisten kuviensa avulla elävistä ihmisistä omien kuviensa näköisiä ”hirviöitä”. Edellisen vuoksi minun on todettava tähän erään kirjoittajan kommenttia lainaamalla ja sanottava, että psykiatria ja psykiatrit ovat näiltä osin ja tässä mielessä ”täysiä tolloja”, ikävä kyllä.
Psykiatria pitää lakkauttaa ihmisiä vammauttavana järjestelmänä ja panostaa psykologiaan, jossa metaforisten diagnoosien käyttö on kielletty. Kun tähän lisätään vielä tuo Wittgenstein toteama, eli ihmisyyden myöntäminen salaisuudeksi, joka luo oivan pohjan ihmisen kunnioittamiselle sekä lajina että yksilönä, niin silloin mahdollistuu myös inhimillinen etiikka ja ihmisten vuorovaikutuksellinen kohtaaminen. Tämä tälläinen uudistus lakimuutoksen avulla olisi hyvä lähtölaukaus muillekin rakentaville muutoksille näissä merkeissä, jotta ihmisten henkiset ja mielelliset oikeudet voidaan täysin turvata.
"tutustuppa kriittisiä tutkimuksia ja eri hoitomuotojen vaikutuksista"
Oikea totuus ei ole huutoäänestysasia. Vetoaminen "tutkittuun" tietoon on kulunut tapa puolustaa sitä äärimmäistä pahuutta mitä psykiatria on. Länsimaisen lääkebisneksen perusti John D. Rockefeller 1900-luvun alussa öljymonopolinsa rahoilla. Lääketieteen haltuunotto tehtiin ottamalla haltuun yliopistot ja muut instituutiot ensin Amerikassa ja sitten muualla. Siitä lähtien lääketieteen tutkimuksia on ohjailtu ja valikoitu ison rahan avulla. Joten tutkimuksiin vetoamalla teet itsesi vain turhaksi höpöttäjäksi puolustaessasi mielivaltaista psykiatriaa.
"Esim. tässä kolmoissurman tekijän moni olisi halunnut hoitopaikan sisälle psykiatriseen hoitoon. Väitämpä, jos tämän kaverin käyttäytymistä olisi tarkoin seurattu ja tutkittu puukotuksen jälkeen, niinn mieluusti itse olisin halunnut tietää hänen olevan hoidossa / säilytettävänä psykiatrisella osastolla. Ei vapaalla jalalla.
No, sinä lienet edelleen tätä mielikuvaani vastaan,- mutta näin olisi ehkäisty kolmoissurmat. "
Ensinnäkin tästä tapauksesta ei ole riittävästi objektiivista tietoa käytettävissä.
Kommentoidaan silti vähän. Nettijuttujen perusteella mies oli aiemmin tuomittu puukotuksesta vankilaan ja mahdollisesti samassa yhteydessä "mielenterveydellisiin hoitoihin", jotka usein on lääkeellisiä. Voi olla vääräkin tieto, mutta jos on tosi, niin voidaanhan ajatella, että miestä rangaistiin vankeusrangaistuksen lisäksi myös "psykiatrialla" eli kemiallisella väkivallalla, vaikka Suomessa ei ole käytössä kaksoisrangaistuksia. Tekikö oikeastaan psyykelääkkeet puukottajasta kolmoismurhaajan? Sitä kukaan ei voi tutkia puolueettomasti, koska psykiatria on suojassa kaikelta kritiikiltä.
Toinen asia on sitten puukotuksesta saatu vankeusrangaistus. Jos ihmisten mielestä puukotuksesta pitäisi määrätä elinkautinen puukottajan säilyttämiseksi "lukkojen" takana lopunikää, niin siitä pitäisi tehdä lakialoite rangaistusasteikon koventamiseksi. Jos taas kyseinen mies olisi virunut vankilassa ilman kemiallista kostoa jopa vuosikausia niin kuka tietää vaikka olisi kasvanut kansalaiseksi.
>>Eli psykiatrit eivät jostain syystä käsitä olevansa tekemisissä ihmisten kanssa (kaltaistensa kanssa), vaan heille on tärkeämpää puuhata omien ”diagnoosiensa” parissa, joilla ei ole mitään tekemistä ihmisten todellisuuden kanssa. <<
No, maallikkokin ymmärtää, miksi eri sairauksia on määrtelty. Lääkäreillä / psykiatreilla on näin diaknoosi kieli. Aivan sama tilanne terveyskeskus lääkäreiden kohdalla. Todellisuuden pohjaltahan on määritelty ihmisen eri sairauksien ilmentymä.
Sitä se vielä uupuisi, jos ihmisen poikkevuuksia / sairauksia ei olisi määritelty. Toinen puhuisi aidasta ja toinen aidan seipäistä.
On täysin eri asia, jos verrataan oikean lääketieteen ja "psykiatrian" diagnooseja.
Kun oikein viisasta esität, niin kerro mitä tulisi tehdä näille psykiatrisilla osastoilla oleville ihmisille???????????????????????????????
Heitä on suomessa kymmeniätuhansia ja lisää tulee.................
En esitä mitenkään viisasta. Psykiatrinen väkivalta ja ihmisten kemiallinen tappaminen tai vammauttaminen vedoten manipuloinnilla määrättäviin pseudotieteellisiin "diagnooseihin" on kuitenkin suunnilleen sama asia kuin mitä natsit tekivät juutalaisille ja vammaisille, vaikkakin menetelmät ovat hitaampia kuin keskitysleirien kaasukammiot.
"mitä tulisi tehdä"
Voin keskustella asiasta lisää. Palaan asiaan myöhemmin tänään/huomenna.
Tässä pari kirjaa, Googlaamalla löytyy niihin liittyviä suomi24 keskusteluketjuja.
Peter C.Qözsche: Tappavat lääkkeet jajärjestäytynyt rikollisuus
Tappava psykiatria ja lääkinnän harha
Ylipäätään Yleistä mielenterveys-palstalla käydään keskusteluja aiheista, myös rankaisevasta psykiatriasta, antipsykiatriasta, psykiatrian virkavalta, jne.
Oli kiva nähdä, että tässäkin ketjussa oli nyky tilanne tiiviisti määriteltynä.
Näin minäkin olen ymmärtänyt. Oikea lääketiede voi olla melkoista salapoliisin työtä, mutta kun oikea diagnoosi löydetään, se on konkretiaa. Psykiatria yrittää luokitella ihmisiä diagnoosiluokkiin, kun selkeämpi juttu olisi kuunnella mitä ihminen kertoo olostaan ja kirjata se, lääkärin havainnoilla ja mahdollisilla lääketieteellisillä selityksillä höystettynä, yhteisymmärryksessä potilaan kanssa, jotta ehkä yhdessä löydetään tapa jolla häntä voidaan parhaiten auttaa. Mutta työkyvyttömyyseläke- ja sairausvakuutusjärjestelmät kuitenkin tarvitsevat diagnooseja.
Niin, kertokaapa aikuisen oikeesti miten tulisi hoitaa ihmistä, jotka ovat psykiatrisella osastolla? Itsekkin tiedän, miten lääkitys ei paranna heidän mielentasapainoaan ja harhaisuuttaan jne.... ja erikoisesti todellisuus on, miten monet lääkevalmisteet aiheuttavat sivuoireina sydän sirauksia ja siten ennen aikaisen menehtymisen. Itse tiedän muutaman, jotka ovat menehtyneet 50-vuoden iässä.
Mutta,- miten hoitaa näitä levottomia agressiivisia potilaita, joiden reagoimistasoaan lasketaan voimakkailla lääkkeillä? Siis ei teoriassa,- vaan hoito tulisi olla realistinen ja toteutettavissa oleva.
Täällä nettissä on pilvin piemin "hyviä" vaihtoehtoisia hoitomuotoja psykiatriselle osastolle, mutta valitettavasti vain teoriassa.
Todelllisuus on vieläkin karumpi. Vaikeasti sairasta ihmistä ei voi edes parantaa mieleltän tasapainoiselle tasolle.
vaihtoehtoisuuttahaluan kirjoitti:
"Heitä on suomessa kymmeniätuhansia ja lisää tulee................. "
Suomessa toimii nykyisin 18 psykiatrista sairaalaa, joissa hoidetaan yli 26000 ihmistä vuosittain eri mittaisia ajanjaksoja. Yleisin syy hoitoon on masennus. Pakkohoito on kyseessä alle kolmanneksella hoidettavista.
Sairaalassa vietetty vuorokausi maksaa yhteiskunnalle noin 500 euroa potilasta kohden. Kyse on erittäin isosta bisneksestä. Suurin osa kuluista on menee työntekijöiden palkkoihin. Psykiatrisissa sairaaloissa palkkataso on hyvä. Psykiatriset sairaalat tarvitsevat asiakkaita eli potilaita, jotta toiminta voidaan pitää perusteltuna. Voi olla, että varsinaista psykiatrista sairaalahoitoa käytetään liian kevyin perustein todelliseen tilanteeseen nähden ja tarvittaessa hoitotietoja manipuloidaan tarkoituksellisesti niin, että hoito voidaan perustella.
Todellisten ympäristölle vaarallisten potilaiden määrä lienee todella pieni. Psykiatrian yksi suurimmista ongelmista onkin se, että asiakkaita rangaistaan kemiallisesti vedoten varmuuden vuoksi "ettei mitään tapahtuisi". Esimerkiksi Imatran kolmoismurhaajan teon perusteella ei pitäisi alkaa stalkkaamaan ja epäilemään ihan mielivaltaisesti muita ihmisiä ja toimittamaan heitä hoitoon "varmuuden vuoksi" eli rankaisemaan syyttömiä jonkun yhden yksilön tekemistä teoista.
"Niin, kertokaapa aikuisen oikeesti miten tulisi hoitaa ihmistä, jotka ovat psykiatrisella osastolla? Itsekkin tiedän, miten lääkitys ei paranna heidän mielentasapainoaan ja harhaisuuttaan jne..."
Riippuu ihmisestä. Jos ihmisen psykiatrinen hoito perustuu siihen, että hoitotietoja kirjataan alusta lähtien tarkoituksellisesti väärin ja ollaan hoitavinaan sellaista mitä ei ole olemassakaan niin ei se lääkitys varmasti tee muuta kuin vahinkoa. Muutenkin lääkitys ei liene mikään parannuskeino.
Psykiatrinen sairaalahoito on liian kaavamaista. Psykiatristen sairaaloiden tulisi erikoistua enemmän. Lisäksi psykiatria-nimestä voitaisiin luopua kokonaan
Esimerkiksi
1) Vankimielisairaalat
- henkirikoksiin syyllistyneet ym.
2) Ympäristölle vaarallisten ihmisten sairaalat
- esim. koulu-uhkauksia, tappouhkauksia yms. tehneet
3) Neuropsykologian sairaalat
- neurologisesti tai muuten somaattisesti sairaiden monialainen hoito
4) Tilapäisen elämäntilanteen sairaalat
- esimerkiksi itsemurhariskin omaavat
- muu merkittävä häiriökäyttäytyminen ilman vaaraa sivullisille
5) Kevyemmän osastohoidon sairaalat
- uupumus, masennus, burn out yms.
6) Huumesairaalat
- esimerkiksi huumebisneksen tai yllättävän huumealtistuksen seurauksena hoitoa tarvitsevat
- huumeiden uhreja ei automaattisesti pitäisi "diagnosoida"
- päihtyneistä, huumaantuneista hoitoon tai putkaan toimitettavista pitäisi alkaa ottaa mahdollisimman nopeasti jo tapahtumahetkellä huumeseulontoja, joiden perusteella voitaisiin henkilö ohjata poliisin putkayön sijasta huumesairaalaan asioiden selvittämiseksi
- nykyisessä järjestelmässähän on se vika, että huumekauppiaat voivat tarkoituksellisesti saattaa henkilön psykiatriseen kontrolliin siinä vaiheessa kun henkilöstä ei ole hyötyä bisnekselle tai henkilö on uhka huumekauppiaille
- huumeita tai niihin luokiteltavia lääkeaineita voidaan käyttää myös muissa rikollisissa tarkoituksissa toisia henkilöitä vastaan
- keskusrikospoliisille voitaisiin antaa erityisvaltuudet haastatella huumeiden uhreja ja kerätä uudella tavalla tietoa huumebisneksestä. Se onnistuisi parhaiten kun huumeiden uhrit olisivat hoidossa keskitetysti.
Ymmärränkö oikein, ettet mahdolistu vastaamaan itse kysymyskseeni. Melkoinen ristiriitaisuus kun sairaita ihmisiä on ohjattu pois sairaaoista avohoitoon ja toisaalta vaikeutettu hoitoon pääsemistä jne... Eihän tämä muutos tue käsitystäsi;
""Kyse on erittäin isosta bisneksestä.
Psykiatriset sairaalat tarvitsevat asiakkaita eli potilaita, jotta toiminta voidaan pitää perusteltuna. ""
Yhteiskunta / päättäjät supistavat hoitokuluja. Muuten maassamme on repullinen pienempiä psykiatrisia hoitopaikkoja. Korkeampi tasoiset sairaalat on vielä erikseen.
Niin, punainen lanka on edelleen. Miten muuttaa ihmisen kielteisiä mielikuvia, jotka ohjaavat ihnmisen käyttäytymisen ongelmalliseksi. Historia on täynnä erilaisia hoitokeinoja joilla on yritetty ratkaista onelmaa, mutta tuloksetta. Jos kuvittelet ratkaiseen aikuisen oikeesti ongelman, niin vie asia korkeimmalle tasolle. Ihmisen muuttamisesta on siis kysymys.
>>Todellisten ympäristölle vaarallisten potilaiden määrä lienee todella pieni. Psykiatrian yksi suurimmista ongelmista onkin se, että asiakkaita rangaistaan kemiallisesti vedoten varmuuden vuoksi "ettei mitään tapahtuisi". >>
No, todellisuudessa maassamme yhä enemmän on ihmisiä, joiden mielentasapaino on muuttunut armaamattomalle tasolle eli ryhmä on kavamaan päin. Kaikkein ongelmallisin ryhmä on pakolaiset, koska heidän sietokykyään on tapahtumat koetellut ja erikoisesti myös maamme päättäjät. Ihmissuhteita hajoitetaan jne...
Niin, sitä se todella vielä uupuisi, jos maassamme lakkautettaisiin psykiatriallinen hoito eli se vähäinenkin vaikuttava hoitomuoto ja kuten huomaat, niin korvaavaa ei ole esitetty.
>>> Jos ihmisen psykiatrinen hoito perustuu siihen, että hoitotietoja kirjataan alusta lähtien tarkoituksellisesti väärin ja ollaan hoitavinaan sellaista mitä ei ole olemassakaan niin ei se lääkitys varmasti tee muuta kuin vahinkoa. <<<
Ihmisen mielen / kuvien vääristymän herkyydestä. Kun pohditaan sairaita ihmisiä, niin monasti ihminen ajattelee, miten ihminen on muuttunut erittäin paljon. Mutta, todellisuus on, miten ihmisen mieli voi vääristyä ja olla vääristynyt ihan kadun tallaaja tasolla. Esim. kopioimani kohta juuri edustaa ihmisen vääristynyttä mieltä / luulemista.
Niin,- ei maassamme hoitohenkilökunta keksi ihmiselle sairauksia ja kirjaa mielivaltaisesti potilasmerkintöjä ja ala hoitamaan keksimiään sairauksia. Mutta,- tiedän ihmisiä, jotka jopa luuloissaan pelkäävät tätä tilannetta. ja reagoivat siihen.
Juuri ihmisen sairas mieli / kuvitus akvtivoi mitä ihmeellisimpiä luuloja ympäristöstään. Jeesus sanoikin erittäin osuvasti; Vain totuus on tekevä ihmisen vapaaksi. Luulo vangitsee ihmisen j ataas totuus vapauttaa,- olipa asia ja alue mikä tahansa.
Luuleminen,- jonka ihmisen alitajunta tiedostaa, niin aktivoi aina ihmisessä pelkotiloja ja taas pelko aktivoi ihmiseen vihantunteen ja käyttäytymiseen. Juuri tuohon liittyen ainut hoitokeino ihmisen mielen terveenä pysymiseen on avoin keskusteleva ympäristö ja ongelmatilanteisiin puuttuminen. Tasa-arvoisuus.
Mielipiteistäsi huomaa, että puolustat nykyistä "psykiatriaa" liian voimakkaasti niin että kanssasi voisi käydä minkäänlaista rakentavaa keskustelua.
Ongelma on juuri se että "mielenterveysongelmat" niputetaan samaan kastiin vaikka kyseessä on kymmeniä tuhansia erilaisia ihmisiä täysin erilaisissa elämäntilanteissa ja muutenkin hyvin erilaisia yksilöitä.
Pidät täysin mahdottomana ajatusta siitä, etteikö lääkärit ja hoitajat tarkoituksellisesti pyrkisi muuntamaan totuutta ja kirjaamaan asioita diagnoosihakuisesti. Pidät sellaista "luuloisuutena", mutta se on sinun subjektiivinen mielipide.
Psykiatria onkin kirjoitettu sellaiseen muotoon, että ihan jokainen tilanne voidaan kääntää henkilön "sairaudeksi". Psykiatria ei kestä kritiikkiä ja kieltämisreaktio on hyvin tyypillinen tapa psykiatrian edustajille kiistää alansa pseudotieteellisyys ja väärinkäytökset. Psykiatrian edustajat haluvat pitää mielivaltaisen asemansa.
Kysyit mielipidettäni ja aloin esittämään omia mielipiteitä. Et keskustellut ollenkaan psykiatristen sairaaloiden muuttamisesta erikoistumisen kautta erilaisiksi ja eri tason ongelmia hoitaviksi yksiköiksi vaan aloit höpöttämään jostain "luuloisuudesta" yms.
Miksi sitten kysyit mielipidettä kun et kestä muita mielipiteitä vaan nykyinen järjestelmä on mielestäsi paras mahdollinen? Olisin voinut jatkaa keskustelua pidemmällekin mutta sinun kanssa se on mahdotonta.
Niin, puollustan tämän päivän psykiatrista hoitoa siksi, koska todellista korvaavaa hoitomuotoa ei ole saatavilla. Kuten edellä olen jo todennut, niin järkyttävin tilanne olisi, jos psykiatrista hoitoa alettaisin supistaa ja ihmiset siirtyisivät "avohoitoon".
Niin, on täysin valheellista ajatelle miten hoitohenkilöt keksisivät potilaalleen sairauden tasoja. Esim. jos masentunut ihminen hakeutuu hoitoon, niin häntä ei taatusti luokitella ja hoideta psykoosipotilaana tai vastaavana.
Niin, jos todella olisi olemassa parempi hoitomuoto ja taso, niin ilomielin olisin kannustamassa.
Niin, tietenkin psykiatrisissa ja muissakin hoitopaikoissa hoitajien ja hoitotaso on eritasoista aivan kuin vanhusten hoidossakin. On erittäin korkeatasoista ja ihmistä huomioivaa ja taas aivan ihmistä alistavaa.
>>Miksi sitten kysyit mielipidettä kun et kestä muita mielipiteitä vaan nykyinen järjestelmä on mielestäsi paras mahdollinen? <<
Niin, edelleen kysyn, mutta hoitomuoto tulisi olla realistinen ja toteutumiskelpoinen. Viesteistäsi on ole havinnut vaihtoehtoista hoitomuotoa mieleltään sairaalle ihmiselle.Siis hoitomuoto, joka ei vaaranna ympäristöä ja itse potilasta. Siis tarkoitan mielensairautta, joka on vakavampi kuin normaalli - tilapäinen masennus tms. Esim. psykoosipotilaan hoitominen tai esim. tämän surmaajan, joka olisi pitänyt ottaa hoitoon /säilöön jo puukotuksen jälkeen. Niin, jos median välityksellä on kaikki oleellinen tieto tapauksesta kerrottu.
Kuten taas tiedät/kin, niin kaikki halukkaat hoitoon pyrkivät ihmiset eivät edes pääse hoitoon ja ovat oman onnensa varassa. Siis tämän päivän psykiatrinen ja muukaan hoito ei kohtaa sairasta ihmistä.
Edelleen... olikhan tekijää prässätty, stalkattu, kiusattu....
oliko työtön?
Olihan perustuslailliset asiat lain mukaisesti hoidettu?
Perusturva, vapaus, ihmisoikeus jne?
aajatteles jos kaikki suomen työttömät alkaisia ammuskelemaan ihmisiä vuoro viikoin kiusattujen kanssa................... VITTU ............. OTTAKAA ITSE VASTUU OMASTA ELÄMÄSTÄ ..ÄLKÄÄKÄ ULKOISTAKO SITÄ MIELENTERVEYSTERAPEUTEILLE TAI / JA / LÄÄKKEILLE...........
Eli psykiatrisessa mielivallassa ja lääkkeissä ei tietenkään ole mitään vikaa? Psykiatria ei tosiaan kestä päivänvaloa, ei kritiikkiä, ei minkäänlaista riippumatonta tarkastelua, vaikka psykiatrian opit eivät perustu oikeaan tieteeseen. Oikea tiede on objektiivista. Psykiatria on keksittyä valhetta eli tosiasioiden vääristelyä. Psyykelääkkeet ovat huumeita eikä se ole ihme, jos narkkarit (vaikkakin lailliset) tekevät hirmutekoja. Niiden ennaltaehkäismiseksi pitää kitkeä huume- ja lääkebisnes eikä markkinoida lisää "mielenterveyspalveluita".
Typerää teidän keskustella psykiatriasta, kun ei ampujan motiiveita ole kerrottu, ette siis tiedä edes tapauksen lähtökohtia. Taustalta voi löytyä painavia syitä ampumiselle, ei myöskään ole kerrottu ammutuksi tulleiden tekemisistä, heidän kirjoituksensakin poistettiin netistä välittömästi, pitäisi siis tutkia sitäkin puolta syiden löytämiseksi.
Heti tapauksen jälkeen laitettiin kaikki syy mielenterveydellisin ongelmiin, jotta todelliset asiat, jotka johtivat tapahtumiin, voisi häivyttää.
Olet oikeassa. Kansalaisille ei ole annettu riittävästi objektiivista tietoa, joten emme voi tietää juuri mitään asiasta.
Viranomaiset ja media ovat käyttäneet tilannetta hyväkseen mielenterveyskiiman kasvattamiseksi ja jopa kehottaneet ihmisiä tarkkailemaan mahdollisia "hulluja". Ihmisiä siis yritetään houkutella stalkkaamaan toisiaan melkeinpä mielivaltaisesti ja tuomitsemaan ihan vain varmuuden vuoksi epäillyttäviltä vaikuttavia henkilöitä eli ikäänkuin rankaisemaan syyttömiä kolmoismurhaajan tekemistä teoista. Täysin järjetöntä. Sellainen stalkkausjärjestelmä oli Stalinin Neuvostoliitossa, jossa ihmiset ilmiantoivat toisiaan "psykiatrialle" eli tapattivat toisiaan ihan innoissaan. Stalinin vainoissa kuoli miljoonia tai kymmeniä miljoonia ihmisiä, kunnes Neuvostoliitto erosi Maailman psykiatrian liitosta vuonna 1983, jolloin vainota ja kansanmurha loppuivat.
Olisiko poliisi mukana jutussa muutenkin?
ILMIANTO : rajapatsaalla asuu erä nuori kusipää poika ( 25 v ) joka uhkailee netissä jokaista joka on erimieltä hänen kanssaan. nimi on s elvityksen alla ja tulee esiin kunhan selviää........
asuuko se Ensontiellä ?
Kaheli vapaatahto tehdä mitä teki, ilmeisesti suunnitteli ja harkitsi tekoaan kauan....
"Puheliaanakin tunnetun"
Ei vittujen vittu. Aivan kuin ne ei-puheliaat olisivat jotenkin alttiimpia tekemään näin järkyttäviä tekoja.
Niinhän ne onkin huomattavasti potentiaalisempia. hiljainen hissukka ja yhtäkkiä tapahtuu jotain. Juuri tuollaisia olen nähnyt vajaaseen 50-vuoteen ihan tarpeeksi. sosiaaliset hölöttäjät ihan oma lukunsa, paljon puhetta, mutta vähän tekoja.
epäonnistunut jo alusta asti,,,,,,,,,,, jos vaikka olisi jopa huomattukin oireilu ,ei osattu suhtautua tarvittavalla vakavuudella,ja lopputulos on nähdyn kaltainen...........Uhrien osalta , korostuu elämän arvaamattomuus ,sattumanvaraisuus on onni / epäonni....... VALITETTAVASTI..........
DEMARIT LOPETTI IMATRALLA PSYKIATRISEN OSASTON JA HETI ALKOI TAPAHTUMAAN..........!
He olivat jo aikanaan ennen Eksotea vaikuttamassa myös siihen, että maakunnasta ajettiin alas Rauhan piirimielisairaala ja potilaat avohoitoon eli heitteille. Vai onko jonkun mielestä hoitamista 24/7 sairaalahoidosta siirto kerran viikossa 45 min. versioon kattavaa hoitoa?? Tilanne on näkynyt kaduilla jo sieltä 1990-luvun lopusta saakka.
Jos ei haluta laittaa rahaa lapsiin, sairaisiin, vanhuksiin ja heikko-osaisiin, niin väistämättä saadaan aikaan syrjäytyneitä enemmän, kuin jos kyseiset asiat olisi hoidettu kunnolla.
Koko ajan on riittänyt rahaa vaikka Kehitysyhtiöstä ja Kaupunkipuroista vaikka mihin, jotka muuten ei ole kaupungin lakisääteisiä tehtäviä.
Aika kornia että tekijä, ammuttuaan kaupunginvaltuuston puheenjohtajan ja kaksi toimittajaa, sen jälkeen alkaa puhua muka mielenterveysongelmistaan. Tavoitteena tietenkin päästä rangaistuksesta niin kuin koira veräjästä. Hakeutuvatko ammattitappajatkin mielenterveyshoitoon voidakseen sitten vedota niihin, tosi ovelaa.
Sinä olet tämän ketjun kornein kirjoittaja. Eihän tekijä ole puhunut mitään mielenterveysongelmistaan, eikä kuulemma mistään muustakaan. Poliisi ja tiedotusvälineet keksivät ennen ensimmäistäkään kuulustelua, että syy olisi mielenterveydellisissä ongelmissa, kyse on jostakin muusta, mitä ei haluta kertoa julkisuuteen.
Sen verran kokemusta poliisin toimintatavoista, että tuo on aika todennäköistä, poliisilla on vain jokin oma motiivi vedota aina mielenterveysongelmiin, mutta myös rikolliset käyttävät sitä hyväkseen päästäkseen rangaistuksista eli saadakseen tehdä mitä tahansa rankaisematta. Sitä ei voi hyväksyä järjestäytyneessä yhteiskunnassa.
pakko monikulttuuri mädättäjät tuhoaa suomea.
Kulttuurimarxismi politikot ja toimittajat tuhoavat maatamme.