Tarvitsisin apua ihan perus pylväskaavion tekoon... Eli ajatuksena saada samaan kaavioon seuraavat asiat: eli tuotteita vain kaksi ja myynnit kolmelta kuukaudelta -15 ja -16. Okei, ne saan laitettua samaan kaavioon, mutta en saa lisättyä samaan taulukkoon viivan muodossa asetettua tavoitetta vuodelle -16. Löytyisikö täältä joku, joka osaisi tällaista tyhmää auttaa?
Kiitos kaikille mahdollisille avun antajille, jo etukäteen!
Kiitos kaikille mahdollisille avun antajille, jo etukäteen!
Vastaukset 5
Vanhimmat
En tunne Excelin mahdollisuuksia, mutta LibreOffice jättää vain yhden mahdollisuuden, eli tehdään tuotteiden ohella myös kolmas kenttä "TAVOITE" jonka arvot sitten vastaa haluttua tavoitetta.
Linux Mint 18 Sarah
Xfce 64-bit
Hitto, jäi pois että tuo TAVOITE sarakkeen pyväät näkymättömiksi, ja niille rendiviiva näkyväksi.
Ja noin ruman sain aikaiseksi:
http://but.fi/61u
Juuri tuollaista hain :D! Koitan saada tehtyä jotenkin ;D Kiitos kovasti!
Helpoin tapa on että lisäät uuden sarakkeen taulukkoon johon laitat vain kaikkiin arvoiksi sen tavoitearvon. Ota se myös mukaan kaaviota tehdessäsi. Valmiissa kaaviossa klikkaa tätä sarjaa ja vaihda se viivakaavioksi. Voit sitten vaikka piilottaa tämän "tavoitesarjan" taulukoista.
Voit tietysti myös piirtää piirtotyökalulla kaavion viivan, muotoilla sen halutunlaiseksi ja siirtää sen sitten oikein arvon kohdalle.