Kehittymättömien kulttuurien ihmisyys

asd-35

Omaa älyllistä epärehellisyyttämme heijastaa hyvin se, että emme pysty "moraalisista" syistä hyväksymään sitä älyllisesti väistämätöntä tosiasiaa, että "ihmisyys" on kehitysominaisuus. Me emme esimerkiksi pysty "rasisteiksi" leimautumisen pelossamme tunnustamaan, ettei kehittymättömissä "kulttuureissa" ole mitään "rikastuttavaa", eikä kehittymättömyydessä mitään säilyttämisen arvoista.

Hyvin ryhmäsidonnaiset yhteisöt, joissa yksilöiden käyttäytyminen määräytyy ryhmäpaineiden ja kunnian- ja häpeäntuntojen perusteella, eivät anna yksilöille mahdollisuutta yksilölliseen eriytymiseen. Ne kieltävät kehityksen, ja ihmisyyden.

9

124

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ghnfn

      Kehitysmaalaisten kulttuureissa ei ole mitään tavoiteltavaa, eikä kehitysmaalaisten ryhmäsidoskulttuurit ole millään tavoin integroitavissa meidän individualismille pohjautuvaan kulttuuriimme.

      Tämä tosiasia ei tunnu monellekaan järjellisesti köyhälle menevän millään ymmärrykseen. Moniarvoisuus ja monikulttuurisuus ovat toisensa poissulkevia käsitteitä.

    • kulttuurinmuutos

      Individualismille pohjautuva kulttuurimme tulee väistämättä muuttumaan yhteisöllisempään suuntaan sellaisista kulttuureista tulevien maahanmuuttajien ansiosta. Ja se koituu meille hyväksi. Ääri-individualistinen kulttuurimme aiheuttaa paljon mm. masennusta, turhaa kilpailua jne. Maahanmuuttajat voivat opettaa meitä ottamaan elämämme rennommin.

      • ghmkg

        Väärin. Individualismiin perustuva eurooppalainen kulttuuripiiri ei tule muuttumaan yhteisöllisemmäksi kehitysmaalaisten ryhmävahvisteisten kulttuurien maahantuonnilla. Pakottamalla individualistien kulttuuri suvaitsemaan ryhmäkulttuuria. Euroopassa tämä on jo nähtävissä ja integroitumattomuus tilastoista havaittavissa. Ruotsi on lähin paikka tarkastella kolmannen polven maahanmuuttajien ghettoutumista. Jos sopeutuminen ei ole kolmessa sukupolvessa ole onnistunut, niin se ei tule onnistumaankaan.

        Eurooppalaista individualistista kulttuuria saamme kiittää kaikesta oleellisesta kehityksestä maailmassa. Kaikesta. Kaikki tiede mm. nojaa tähän arvokehikkoon. Islamilaista kulttuuria ei voi kiittää mistään asiasta. Islamilaiset eivät ole saaneet mitään positiivista aikaan maailmassa.

        Kaksi jo käsitteiden tasolla täysin erilaista kulttuuria eivät tuo toisistaan esiin mitään muuta kuin kulttuurien väliset ongelmat, arvokuilut ja pahimmat puolet. Islam teokratiaan pyrkivänä poliittisena uskontona ja eurooppalainen individualistinen, maallistunut yhteiskunta ovat mahdottomia sulauttaa toisiinsa rauhaisasti.

        Se että kulttuurimme aiheuttaa nykyisin mainitsemiasi negatiivisia asioita ei ole korjattavissa maahanmuutolla eikä globalisaatiota ruokkimalla. Yhteisöllisyys kun on lähtötasolla lokaali, paikallinen ilmiö.
        Tosiasiat eivät muutu kuvittelulla miksikään. Durkheimilainen sosiologia on tämän hyvin kiistattomasti osoittanut.


    • alymystoo

      Tuassiisa alako hommoeluttammaa löötyskö tiältä seuroo? :DXDXD

      • Siinäpä tuassiisa yks rolli ja veikki yrittää hämmenttöö:D:D Ku ee muuta keksi ni paljasttaa oman homoviilisyytesä kaekelle kansalle:D:DXDXD Jatka vuan sammaan tyylliin ni suahhaan naarroo:D:D


      • tiälläsitäkirjutettaa
        tiälläsitäkirjutettaan kirjoitti:

        Siinäpä tuassiisa yks rolli ja veikki yrittää hämmenttöö:D:D Ku ee muuta keksi ni paljasttaa oman homoviilisyytesä kaekelle kansalle:D:DXDXD Jatka vuan sammaan tyylliin ni suahhaan naarroo:D:D

        Ku juttuha o sillee et vua tältä spedeltä löytyyp aetoo ja alakuperästä vunktijoannaalia vaekka millä mitala:D:DXDXD


    • asd-35

      Yksilöä koskeva tosiasia on, että ihminen voi kasvaa autonomiseksi vapaaksi yksilöksi vain omassa kasvukulttuurissaan. Yhteisöä koskeva tosiasia taas on, että niin sanottu "moniarvoisuus" mahdollistuu vain ryhmäsidonnaisuudesta vapautuneissa yhteisössä, joissa tarpeeksi moni yksilö voi nostaa päänsä "yhteisöllisen vedenpinnan" yläpuolelle. –

      Vain näin yksilö voi kasvaa irti omasta kasvukulttuuristaan ja saada etäisyyttä kehityksessään ensin "tunnustuksellisena" omaksumiinsa arvoihin. Tällaista etäisyyttä tarvitaan välttämättä esimerkiksi yleisen "ihmisarvo"-käsitteen muodostamiseksi. Hyvin ryhmäsidonnaisissa yhteisöissä sellaisia käsitteitä ei edes ole.

      Irtikasvaminen omasta tunnustuksellisuudesta mahdollistaa yksilötasolla muiden ihmisten huomioonottamisen – ja yhteisötasolla esimerkiksi demokratian. Demokraattisen kehityksen korkein aste on moniarvoinen demokratia. Niin hieno järjestelmä kuin se onkin, se ei kuitenkaan pysty sulattamaan piiriinsä ensimmäistäkään ryhmäsidonnaista, omiin tunnustuksellisiin – usein ihmistä ja elämää suurempiin – "totuuksiinsa" käpertynyttä "kulttuuria".

      Niinpä yhteisöominaisuuksista johtuen moniarvoisuus ja monikulttuurisuus ovat tosiasiassa toisensa pois sulkevia vastakohtia. Kuvaa omaa individualistista sokeuttamme, että käytämme näitä käsitteitä kuin ne olisivat toistensa synonyymeja.

      • Hirvikiv

        Päästämällä muukalaislaumat Euroopan sydänmaille täysin välittämättä käynnissä olevasta rakennemuutoksesta ja työvoimantarpeen uusjaosta, eliitti on avannut Pandoran lippaan. Tuhoisten tapahtumien ketjureaktiota ei voida seisauttaa heristämällä sormea tai huutamalla suu vaahdossa rasismista tai natsismista. Paljas totuushan on, että maapallon resurssien hallinnan keskittyessä yhä pienemmälle piirille edes järjettömän väestönkasvun pysäyttäminen ei yksin riitä, jotta tuleville polville voitaisiin turvata edes jotenkin siedettävä tulevaisuus. Terve itsekkyys on tarpeen, sillä koko maailmalle ei ole tilaa Euroopassakaan. Kolmansien maiden väestön tulisi oppia tulemaan toimeen omilla alueillaan. Liikaväestö on liikaväestöä missä tahansa maapallolla. Syntyväisyys on saatava kuriin. Siinä tavoitteessa tietyt uskonnot ovat asettuneet suoranaiseen vastahankaan.


    • Werawanadin

      Tutkija Helmuth Nyborg kertoo: ¨Kolmannesta maailmasta tuleva maahanmuuttajien virta on syy älykkyysosamäärän laskemiseen kaikissa Euroopan maissa. 14 suurimmassa Saksan kaupungissa joka toinen lapsi on siirtolaisperheestä. Etniset eurooppalaiset kuolevat pian sukupuuttoon omissa maissaan väestörakenteen mullistusten vuoksi keskimääräisen älykkyysosamäärän laskiessa. Kun kansakunnan keskimääräinen älykkyyosamäärä on laskenut 90:een, demokraattisen hyvinvointivaltion toteuttamiskelpoisuus katoaa. Ja alle 90 ÄÖ demokraattinen yhteiskunta ei voi toteutua mikä onkin syy että on turha yrittää viedä demokratiaa esim irakiin , libyaan ,syyriaan ym se ei tule siellä onnistumaan ja ainoa millä ko alueita voi hallita on tiukka kuri (esim Saddam Gaddafi)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä Yllätti

      Kaivatussasi?
      Ikävä
      175
      1577
    2. Se katse...

      Täynnä rakkautta. Kunpa olisin tajunnut.
      Ikävä
      78
      841
    3. Ei enää ulkoteltta ruokaa.

      Se oli sitten viimmeinen kerta kun tuonne teltalle menen.Laatu heikkenee joka vuosi ja annokset pienenee.Ei enää kiitos,
      Kuhmo
      36
      816
    4. En ole hetkeen sinulle kirjoittanut nainen

      Vieläkin ajattelen sinua, jos voit uskoa. Tunteet minussa huutavat toivoa ja rakkautta, kun kylmä loogisuus taas pistää
      Ikävä
      56
      791
    5. 59
      630
    6. Mitä eroavaisuuksia sinulla on

      kaivattusi kanssa? Esim. luonteessa. Haittaavatko erot vai ovatko vain rikkaus?
      Ikävä
      69
      610
    7. Olet niin tärkeä

      Et edes tiedä sitä, tai ehkä tunnet sen… Sinussa on jotakin pysyvää, tuttua, turvallista, kodikasta.
      Ikävä
      19
      541
    8. Onnettomuus

      Olivatko paikkakuntalaisia, jotka menehtyivät?
      Virrat
      17
      498
    9. Mä olen tosi

      Ylpeä sinusta 🫂 Ajatuksissani pyydän sulle paljon suojelusta ja varjelusta. Sinua rakastettaan ja susta välitetään. Mui
      Ikävä
      38
      486
    10. Jos sussa toisessa on yhtään miestä

      Ja kadut tekemisiäsi niin menet poliisin puheille, paljastat kaiken oman osuutesi ja kerrot mitä kaikkea se toinen on te
      Ikävä
      35
      476
    Aihe