Nuorille mielenkiintoisia kohteita Nizzassa?

Unelmalomako

Olemme lähdössä ensi kesänä kuukaudeksi Nizzan suuntaan ja reissussa on 16-v poika, joka suree jo valmiiksi että tulee olemaan maailman tylsin kuukausi. Onko kellään mitään vinkkejä ettei koko kuukausi menisi teinin kiukuttelua kuunnellessa?

1

1625

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Käynyt

      Maastopyöräily on kova juttu Etelä-Ranskassa. Meillä lyhyen aikaa vieraillut toulonlainen vaihtaripoika kertoi siitä innolla. Ajoi kuulemma isänsä kanssa usein viikonloppuisin traileja niin, että äiti heitti autolla vuorille ja haki tunnin, parin päästä laaksosta.

      Alueella on pyörävuokraamoja, mutta laatu vaihtelee suuresti. Kannattaa selvitellä esimerkiksi Fillarifoorumista, mistä saa vuokrattua oikeita maastopyöriä. Huonolaatuinen citymaasturi on jopa vaarallinen maastossa.

      Alueella harrastetaan paljon myös maantiepyöräilyä, mutta jos sitä ei oleharrastanut Suomessa, se ei ole niin kiinnostavaa. Lähellä pn toki paljon Tour de Francesta tuttuja mäkiä, joita voi käydä polkemassa.

      Toinen takuuvarma on Nizzan ranta. Ranta vilisee yläosattomissa kulkevia naisia, joten eiköhän 16 v viihdy siellä.

      Riviera vetää hyvin megatähtiä. Kannattaa hyvissä ajoin katsoa, mitä nuorison suosikkeja osuu tuon kuukauden ajalle Nizzaan ja lähikaupunkeihin.

      Nizza on suuri kaupunki, joten mitä tahansa nuori harrastaakin videopeleistä jalkapalloon, niin kaupungista löytyy varmasti mahdollisuuksia. Muutama sana ranskaa on suositeltava osata, vaikka itse Nizzassa pärjää englannilla. Ympäröivällä maaseudulla englanti ei ole itsestään selvyys.

      Jos nuori on lukiossa, niin kannattaa vilkaista, mitä ensi vuoden historiankirjoissa on aiheina. Sieltä voi löytää jotain sellaista, minkä voi ennakkoon käydä katsomassa joko paikallisessa museossa tai sitten ihan paikan päällä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      74
      1650
    2. Naantalin kylpylän ampujat

      Oli somppumatuja. Nyt mennään. Suomi on ruotsi.
      Maailman menoa
      20
      1124
    3. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      32
      1063
    4. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      133
      871
    5. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      189
      806
    6. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      64
      684
    7. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      191
      607
    8. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      79
      598
    9. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      48
      528
    10. 69
      510
    11. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      55
      507
    12. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      32
      498
    13. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      57
      485
    14. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      25
      457
    15. Kai sä mies ymmärrät..

      ..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast
      Ikävä
      28
      422
    16. Jos kaivattusi olisi

      Vieressäsi niin mitä tekisit?
      Ikävä
      40
      417
    17. En tiedä mitä sanoa

      Siksi en vastannut😔
      Ikävä
      33
      413
    18. Kiinni jäit

      Ei olisi uskonut sinusta
      Ikävä
      16
      399
    19. Päivän galluppi

      Minkälainen ehkäisy sinkkupalstalaisilla käytössä?
      Sinkut
      82
      398
    20. En usko et enää

      Uskaltaisit irl mitään
      Ikävä
      37
      396
    Aihe