Nuorille mielenkiintoisia kohteita Nizzassa?

Unelmalomako

Olemme lähdössä ensi kesänä kuukaudeksi Nizzan suuntaan ja reissussa on 16-v poika, joka suree jo valmiiksi että tulee olemaan maailman tylsin kuukausi. Onko kellään mitään vinkkejä ettei koko kuukausi menisi teinin kiukuttelua kuunnellessa?

1

1605

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Käynyt

      Maastopyöräily on kova juttu Etelä-Ranskassa. Meillä lyhyen aikaa vieraillut toulonlainen vaihtaripoika kertoi siitä innolla. Ajoi kuulemma isänsä kanssa usein viikonloppuisin traileja niin, että äiti heitti autolla vuorille ja haki tunnin, parin päästä laaksosta.

      Alueella on pyörävuokraamoja, mutta laatu vaihtelee suuresti. Kannattaa selvitellä esimerkiksi Fillarifoorumista, mistä saa vuokrattua oikeita maastopyöriä. Huonolaatuinen citymaasturi on jopa vaarallinen maastossa.

      Alueella harrastetaan paljon myös maantiepyöräilyä, mutta jos sitä ei oleharrastanut Suomessa, se ei ole niin kiinnostavaa. Lähellä pn toki paljon Tour de Francesta tuttuja mäkiä, joita voi käydä polkemassa.

      Toinen takuuvarma on Nizzan ranta. Ranta vilisee yläosattomissa kulkevia naisia, joten eiköhän 16 v viihdy siellä.

      Riviera vetää hyvin megatähtiä. Kannattaa hyvissä ajoin katsoa, mitä nuorison suosikkeja osuu tuon kuukauden ajalle Nizzaan ja lähikaupunkeihin.

      Nizza on suuri kaupunki, joten mitä tahansa nuori harrastaakin videopeleistä jalkapalloon, niin kaupungista löytyy varmasti mahdollisuuksia. Muutama sana ranskaa on suositeltava osata, vaikka itse Nizzassa pärjää englannilla. Ympäröivällä maaseudulla englanti ei ole itsestään selvyys.

      Jos nuori on lukiossa, niin kannattaa vilkaista, mitä ensi vuoden historiankirjoissa on aiheina. Sieltä voi löytää jotain sellaista, minkä voi ennakkoon käydä katsomassa joko paikallisessa museossa tai sitten ihan paikan päällä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko sulla

      suoja työ paikka? 🤔🤷‍♂️
      Ikävä
      29
      3848
    2. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      542
      2792
    3. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      56
      2330
    4. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      218
      2321
    5. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      13
      1839
    6. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      219
      1560
    7. Kiantama kartelli

      Onko alhaisempaa kuin toimia ensin kartellissa ja lopuksi koittaa pelastaa nahkasa vasikoimalla muut kun jää kiinni? Eip
      Suomussalmi
      56
      1541
    8. Nostetaanko nainen kissa pöydälle?

      Ja selvitetään nämä tunteet?
      Ikävä
      97
      1419
    9. Oletko nainen alkanut kammoamaan minua

      Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom
      Ikävä
      63
      1304
    10. Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä

      Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise
      Maailman menoa
      95
      1235
    Aihe