Marx ja Ford tajusivat tulonjaon tärkeyden
Toissa vuosisadan suuri talousfilosofi Karl Marx oli ennemmin kommunisti kuin kapitalisti, kun taas viime vuosisadan suuri teollisuuspamppu Henry Ford oli kapitalisti eikä kommunisti.
Silti yksi kummankin kirkkaimmista oivalluksista oli suurin piirtein sama:
Tuotannon hedelmät, talouskasvu, tulisi jakaa kohtuullisen tasapainoisesti pääoman ja työvoiman välillä. Jos liian suuri osa tuloista päätyy voittoina pääoman omistajille ja liian pieni osa heruu palkkoina tuotannon tekevälle työväelle, seuraa tästä ennen pitkää talouden lamaantumista ja lopulta pääoman ja työvoiman välirikko ja yhteenotto.
Toissa vuosisadan suuri talousfilosofi Karl Marx oli ennemmin kommunisti kuin kapitalisti, kun taas viime vuosisadan suuri teollisuuspamppu Henry Ford oli kapitalisti eikä kommunisti.
Silti yksi kummankin kirkkaimmista oivalluksista oli suurin piirtein sama:
Tuotannon hedelmät, talouskasvu, tulisi jakaa kohtuullisen tasapainoisesti pääoman ja työvoiman välillä. Jos liian suuri osa tuloista päätyy voittoina pääoman omistajille ja liian pieni osa heruu palkkoina tuotannon tekevälle työväelle, seuraa tästä ennen pitkää talouden lamaantumista ja lopulta pääoman ja työvoiman välirikko ja yhteenotto.
Vastaukset 9
Vanhimmat
pätkiä ehkä jaksaa paremmin tutustua
Marx ennusti ehkä turhankin synkästi kapitalistisen markkinatalouden ennen pitkää kohtaavan kohtalonsa tuon luokkasodan melskeissä, mutta hän filosofoikin aiheen näkymiä teollisen vallankumouksen alkupuolella.
Ford tarkasteli aihetta teollisen aikakauden rajuimman laman keskellä 1930-luvulla, kun hän päätti ainakin yrittää korjata tuhoisan kehityksen suuntaa paremmaksi. Hän ryhtyi taistelemaan lamaa vastaan nostamalla autotehtaidensa työntekijöiden palkkoja.
Nyky hallitus ei oivalla.
Aikansa suurimpiin kapitalisteihin kuulunut Ford oivalsi, että lama-aikaan yleiset irtisanomiset ja palkkojen alennukset pahensivat yleistä talouden lamaannusta. Ja että hänenkin olisi turha jatkaa autojen valmistusta, ellei kansalla ollut varaa niiden ostamiseen.
Täällä sitten koko juttu.
http://www.iltasanomat.fi/taloussanomat/porssiuutiset/art-2000004895108.html
Liian pieni osa kasvusta valuu palkkoihin – toteutuuko Marxin ennustus?
Talouden tulosten uusjako:
Palkat suuremmiksi ja osingot pienemmiksi.
Katsotaan+otetaanko+tähän+keskusteluun+osaa?
Ammattiliittoja+pyritään+hajottamaan,+kenellä+on+"kykyä"+sopia+palkoistaan+itse+työantajan+kanssa?
Työläisille+taitaa+nauraa+naurismaan+aidatkin,+esim.+verotuksen+kautta+tuloerot+kasvavat+ja+köyhyys+lisääntyy.
Tässähän+se+oli+sanottu:
Tuotannon+hedelmät,+talouskasvu,+tulisi+jakaa+kohtuullisen+tasapainoisesti+pääoman+ja+työvoiman+välillä.+Jos+liian+suuri+osa+tuloista+päätyy+voittoina+pääoman+omistajille+ja+liian+pieni+osa+heruu+palkkoina+tuotannon+tekevälle+työväelle,+seuraa+tästä+ennen+pitkää+talouden+lamaantumista+ja+lopulta+pääoman+ja+työvoiman+välirikko+ja+yhteenotto.
Nyt+lobataan+talouskasvun+nimiin+vaikka+ennusteet+ovat+<1%+,+ilmeisesti+tarkoitus+on+estää+välirikon+yhteenotot.
100 paska juttua pyörii ja osanotto on vilkasta kuin kevätmarkkinoilla.
Tämä juttu on hyvä, mutta osanotto on kuin 45 asteen pakkasessa.
Köyhiä eli köyhyysrajan alapuolella kohta 1 miljoona ihmistä.
Senioriliike eli oikeastaan Ilaskiven lobbaama "köyhien" asialla ja jota jatkaa suurituloinen demari eläkeläinen Kimmo Kiljunen ajavat asiaa jolla saadaan suuret eläkkeet vielä suuremmiksi ja maksumiehiksi joutuisivat työtätekevät korkeilla eläkevakuutus maksuilla.
Miksi ei kerätä nimiä eläkekatolle ja takuueläkkeille jolloin köyhäkansanosa saisi sen mikä heille lain mukaan kuuluisi.
Suomessa on jo useita eläkeläisiä joilla eläke on jo yli miljoona vuodessa, tuota joukkoa pyrkii senioriliikkeen hyväosaiset lisäämään, eivät siis ole pienituloisten eläkeläisten asialla.
Taitettu indeksi voidaan toki poistaa alle 3000€/kk eläkkeistä, mutta sitä ennen pitää saada eläkekatto jotta tasaus voidaan suorittaa ilman eläkevakuutusmaksujen korotuksia.
Työttömien kyykyttäminen on kivaa kun mitään järkevää ei ole tarjolla.
SOS hallitus tekee ihan samaa kuin työttömät, eli kun ei ole mitään järkevää tarjolla, niin siiretään asioita eteenpäin.
Talous lähtee nousuun vaikka SOS hallitus vain istuisi tekemättä mitään.
Suomi on niin riippuvainen maailman taloudesta, että on turhaa syylistää työttömiä suurista työttömyys luvuista.
http://is.mediadelivery.io/img/468/a69958f513494e5e95d8a8ca38e9b2f4.jpg
Työttömiä kyykytetään hallituksen käskystä.
Avoimia työpaikkoja 76 000, työnhakijoita 329 000
”Työstä kieltäytymisten” määrän voimakas kasvu johtuu todennäköisesti siitä, että te-toimistot ovat hallituksen käskystä lähettäneet viime vuosina työttömille selvästi aiempaa enemmän velvoittavia ilmoituksia avoimista työpaikoista.