Unelmaveneitä

ThisMustBeTheMinimumBet

12

265

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Isojen perässä olet, liekö montakin lasta sinulla messissä?

      Itse kun katson asiaa niin, että asuisin veneessä ja seilaisin sitä enimmäkseen kahdestaan puolison kanssa, niin vähän pienempään kokoluokkaan olen itse haaveilun suunnannut. N. 40-jalkaisiin lähinnä, esim HR40 mkII tai vastaavat. Tai sitten katamaraani, samassa pituusluokassa.

    • fgkk

      Kyllä se olis Quorningin 35-jalkainen Dragonfly -trimaraani. Mulle riittää Itämeri ja saaristomeri, tuollahan sitä taittais matkaa, pääsis matalaiinkin luonnonsatamiin sekä tarpeen tullen ponttoonit taittamalla vaikka sinne Marikseen huudattamaan pannua ja Orvieto classicoa nasauttelemaan.
      Jos ei sitä niin sitten Morris 36.

    • sdgsagd

      40-jalkaa on ihan optimikoko lapsiperheelle ja pariskunnalle. Punkat alkaa olla oikean kokoisia, mutta veneen hallinta on vielä helppoa ja satamapaikkoja löytyy. Sitä suuremmille on vaikea löytää tilaa satamista Itämeren alueella. Toisaalta suurella on ihan kiva jäädä redille. Luonnonsatamien koluamiseen sitten joku vanhempi ja matalakulkuinen.

      • Jos mulla olis yli 50-jalkainen vene, siinä olisi taaveteissa jolla, jolla kävisin maissa. Lapsia on 4, joten tilaa tarvitaan... Ihannekoko veneellä olisi kyllä jotain 45 jalkaa.


    • Jos ajattelen, että muuttaisin asumaan veneeseen kokonaan ja reissaisin sillä, niin valitsisin veneeksi asianmukaisesti rakennetun ja käsitellyn teräsrungon.

      Tilaa pitäisi olla sen verran, että kahdelle ihmiselle säilytystilasta ei olisi puutetta ja että jokaiselle toiminnolle olisi oma tilansa. Suihku erikseen, pönttö täysikokoisena ja riittävästi pöytätilaa ruoanlaittoon.

      Mukaan pitäisi mahtua puukamiina ja pellettitakka, koska seilaisin veneellä etupäässä pohjoisessa luontoelämyksiä metsästäen.

      Sisustuksen tulisi olla "hirsitalomainen" ja pinnoiltaan sellainen, että se on helppo kunnostaa, koska pidän hienostuneita pintoja ja muotoja tärkeämpänä siisteyttä ja käytännöllisyyttä. Sisustuksen uusimisesta ja kunnostuksesta tulee selvitä harrastuspohjalta olematta puuseppä. Yksinkertainen ei tarkoita, etteikö sisustus voisi olla viehättävä.

      Purjehdusominaisuuksista voisin tinkiä, koska luontomatkailussa on aikaa odottaa. Merikelpoisuus olisi kuitenkin todella tärkeää, koska pohjoisen vedet ovat pohjoisen vesiä. Matalaan olisi hyvä päästä.

      Veneen suunnittelussa pyrkisin olemaan inhorealistinen. Jos suunnitteluvaiheessa ei pysty nimeämään tavaroille ja toiminnoille paikkaa, niin ei sitä pysty tekemään käytännössäkään. On parempi tinkiä oleskelutilojen koosta kuin säilytystilojen koosta, koska lojuva tavara tekee veneestä epämukavan ja epäviehättävän.

      Tyyli olisi jokin tuollainen, sisältä pitäisi pystyä ajamaan.

      http://www.luxuryatch.com/2007-noordkaper-43/

    • Ariel371

      Olen marinassa jonne taannoin iski 53 solmun myräkkä.

      Kaikki vaurioita kärsineet veneet ovat metalliveneitä, niissä kyljet painuivat lommolle tuulen painaessa laituria vasten. Muoviveneisiin ei tullut mitään rakenteista johtuvia vaurioita, vain joitain naarmuja huonosti kiinnitettyihin yksilöihin.

      Tämä metalliveneiden tapa vaurioitua on tavanomainen jos kyljissä ei ole ulkopuolista pituussuuntaista hitsattua vahviketta. Se taas haittaa lepuuttimien toimintaa.

      Pidempään veneitä seurattuani myös teräsveneiden korroosio on vakava asia. Se iskee sisältäpäin ja kunnostus on työlästä sen edellyttäessä sisustuksen purkamisen. Lujitemuovin mahdollinen ulkopuolinen rutto on helppo korjata ulkoapäin.

      • Lisäksi taitaa olla alle 15-metriset teräsveneet aivan liian raskaita. Alumiinia käytetään nykyisin enemmän, ja siitä tehdyt veneet pärjää jäissä eikä menetä suorituskykyä liian raskaan materiaalin takia. Yllämainittu Bestevaer 56 suunniteltiin alun perin arktikselle.


    • Vähäisen ymmärrykseni mukaan sekä alumiini että teräs vaativat aktiivisempaa valvontaa kuin muovi. Sama vähäinen ymmärrykseni kuitenkin kertoo, että teräs kestää varsin hyvin pistekuormituksia, mistä voi olla törmäyksissä etua.

      Jos elämäntapana on pohjoisten ja kovatuulisten vesialueiden kiertäminen, niin veneen nopeudella ei liene sen kummempaa merkitystä. Millä tahansa 40 jalkaisella tai sitä suuremmalla voi vaihtaa maisemaa.

      Jos taas menisin asustelemaan lämpimään, niin sitten valintani olisi katamaraani tai miksei yksin tai kaksi ollessa trimaraanikin.

      Tuossa näyttää olevan pitkä ketju teräskeskustelua. En ehtinyt lukea kuin vähän alusta.

      http://www.sailnet.com/forums/boat-review-purchase-forum/94255-pros-cons-steel-sailboats.html

      Linssen kai tekee laadukkaita teräsrunkoja moottorivenepuolella. Muoto on toki laatikko. Pienin malli on 29-jalkainen.

      http://www.linssenyachts.com/fi/

    • Järkikäteen

      Malö 40 pistetään tilaukseen kun viikonloppuna pamahtaa 90 miljoonaa, jää rahaa vähän muuhunkin. Sikälimikäli jonotusaika ei ole kovin pitkä.

      • Järkikäteen

        Vois olla tää kolmeseiskakin
        Nettivuokraus


      • Järkikäteen

        Sori, tässä linkki
        https://m.youtube.com/watch?v=uuq4QqcsH6I

        Tiedä mistä toi nettivuokraus tuli


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ranskan vasemmistojohtaja: "Kyllä, meneillään on suuri väestönvaihto!"

      Ranskan vasemmistojohtaja Jean-Luc Mélenchon järkytti myöntämällä avoimesti sen, mitä tiedotusvälineet ovat pitkään pitä
      Maailman menoa
      116
      2564
    2. Valion maitotehtaalla kapina

      Ilmastonmuutoksesta, eläinten hyvinvoinnista ja ympäristön saastumisesta huolestuneet eläinkapinalliset estävät panssa
      Maailman menoa
      61
      2400
    3. SDP haluaa tappaa maaseudun - bensan hinta mahdollisimman korkealle

      Maaseudulla auto on välttämätön asia, ja lähes kaikilla on bensa-autot. Kuinka tyhmä pitää olla jos äänestää demareita?
      Maailman menoa
      163
      2075
    4. Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti

      Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää
      Maailman menoa
      24
      1871
    5. Helsingin yllä valopalloja

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön
      Sinkut
      99
      1481
    6. Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?

      Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.
      Kouvola
      83
      1283
    7. HÄLYYTYS!!

      Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a36
      NATO
      320
      1208
    8. Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja

      Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah
      Maailman menoa
      111
      1078
    9. Mitä kaikkia vikoja

      On kaivatussasi?
      Ikävä
      79
      1043
    10. Nyt Zelenskyi pommittaa drooneillaan jo Suomea!

      Kouvola kohteena: https://yle.fi/aihe/tekstitv?P=107
      Maailman menoa
      226
      945
    Aihe