3 litran kone siristää/sinistää

onko 3 litran bensoissa ollu kiertokankivikaa kun about 3000 kohdilla ruppeaa siristämään ja samalla työntää sinistä savua?
öljynpainevalo välähtää about sekunnin tuona hetkenä kun sirahdus käy jossakin 3000 kieppeillä.
sitten kun nostaa kierrokset 6000 tonniin niin tavallaan savu on pois eli puhdistunut.
onko kiertokanget väljät mut miten se vaikuttaa sinisen pukkaamiseen yylipäätänsäkään??
ja tämä oireilu alkoi pakkasaamuna kun ei ollut roikassa ja vähän antoi liikaa kaasua kylmänä, voiko syypää olla pelkkä huono ölöjy?(champion 5w40)
36488
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 36

Vanhimmat

> öljynpainevalo välähtää about sekunnin tuona hetkenä kun sirahdus käy jossakin
> 3000 kieppeillä.

Milloin olet vaihtanut öljynsuodattimen viimeksi? Nyt voi alkaa olla vähän myöhäistä. Öljyhän ei siis kierrä silloin kun metalli hiertää metallia vaan siinä kohdassa on tukos.

Öljynsuodattimeen kertyy kosteutta, mikä jäätyy talvella ja tukkii suodattimen.

Äänestä

Öljyvalo vilahtaa ja kierrätät siitä huolimatta moottoriasi 6000 rpm asti? Ilmeisesti on rahaa maksaa moottorin täysremontti / vaihtomoottori.

En ole muuten itse kierrättänyt oman autoni moottoria noihin kierroksiin varmaan 20 vuoteen, ja hyvin on ehtinyt.

Jos tuo olisi oma autoni ja oireilisi noin, en käynnistäisi moottoria ollenkaan, ennenkuin vian syy on varmistettu.

Äänestä

osta sellanen smoke threatment purkki, se on lisäainetta joka vähentää savutusta kolinaa yms. maksaa 10 euroo ja laitetaan öljynsekaan stp merkki tais olla.
omassa rakkineessa kylläkin 2.5 litranen kone ni lopetti heti kilinän ja savuuttamisen siihen paikkaan. viimeviikol lisätty ja ei kauheesti kilsoja viel et en tiijä kauanko pysyy kolinat pois.
eli jos väljää männis ni tää aine poistaa välykset laakereist yms.

Äänestä
  • iso kone vaati 2 purkkia notta hiljeni. eli toimii tuo tökötti!

    Äänestä

3 litraisissa uudemmis on 5 ja 6pytyn kiertokangissa voitelun puute, koskee tiettyä sarjanumeroita. jotkut tehneet urat tai reiät itse kun jostain kumman syystä tehtaalta niitä ei ole tehty.
kaikki meidän pajalle tulleet on noita siriseviä kk vikaisia juurikin 5 ja 6 kankien kohilta.

Äänestä
  • eikös nuo viat ainakin sen yhen etelää puhuvan ukon korjaamolla korjattu sillä stp smoke öljyn lisäaineella? kyl ne toimii ja ei tarvii purkaa koko moskaa.
    ja jokku viisaat kertonu et pienen välyksen saa pois ku kiristää ylimomenttiin niit kiertokangen kaulan pulttei

    Äänestä

  • Onko Baijerissa ollut niin kiire ettei ole huomattu tehdä öljyuria kaikkiin kiertokankiin? LOL :)

    Äänestä

sulla on joko veivit taai niitten alasilmälaakerit sököt ja öljy menee väliin ja haisee pois tai sit männäntiivisteet rikki eli poikki.
tee puristemittaus ja se paperiarkki testi patoputkenpäähän , jos toinen testeistä on "positiivinen" on syytä epäillä näitä vikoja.
eli puristukset pitäs olla 10 kiloo ja yli ja sit paperi arkki ei sais pysyä patoputkessa käydessä, jos pysyy se putki imee kun on väljät alalaakerit yms.!
oletko lisännyt ensi hätään lisäainetta? markkinoilla on hyviä lisäaineita jotta konetta ei välttämätti tarvii aukoo ollenkaan ja kestää 100 tonnia pidempään.mm sakeuttavia öljyn lisäviskositeetti tuotteita mm stp smoke threatment.

Äänestä
  • toi paperiarkki testi tehty ja ei se pysynyt kuin vähä aikaa tyhjäkäynnillä ja sit polkas ni öljysumun sekanen kuvio oli paperissa:(
    no kokeillaan sitä stp smoke threatmenttia seuraavaksi...

    Äänestä

  • oletko kokeillut perinteistä vesisumu puhdistusta jotka irrottaa m-renkaat irti jos ne on kiinni palanut? eli meet kaasutat 5-6 tonnin kieppeil ja lorautat vettä kaasarista desi tai pari ja toistat toistuvasti. tämä kikka irroittaa m-renkaat.

    Äänestä

  • Naftaa loraus joka mukiin ja hetken liotusta ja koneen veivausta niin on karstat kadonnut öljyrenkaista jos niitä nyt on yleensä edes olemas?

    Äänestä

  • h2oot kirjoitti:

    oletko kokeillut perinteistä vesisumu puhdistusta jotka irrottaa m-renkaat irti jos ne on kiinni palanut? eli meet kaasutat 5-6 tonnin kieppeil ja lorautat vettä kaasarista desi tai pari ja toistat toistuvasti. tämä kikka irroittaa m-renkaat.

    Onnea vaan moottorin hajoessa tuolla tavalla.

    JOS sinne vettä haluaa laittaa, sitä ei lorauteta vaan laitetaan imuilman joukkoon suihkupullolla.

    Minä kaataisin naftaa männän päälle, kuten tuossa toisessa viestissä kerrottiinkin, huomattavasti varmempi keino, mutta ei auta sekään välttämättä.

    Äänestä

  • h2oot kirjoitti:

    oletko kokeillut perinteistä vesisumu puhdistusta jotka irrottaa m-renkaat irti jos ne on kiinni palanut? eli meet kaasutat 5-6 tonnin kieppeil ja lorautat vettä kaasarista desi tai pari ja toistat toistuvasti. tämä kikka irroittaa m-renkaat.

    SILLÄLAILLA PRKL!! TUO VESITEMPPU JOSSA KAADOIN TON OHJEEN MUKAAN PARI DL VETTÄ NIIN SÄRÄHTI JA JUMIIN MENI KOKO KONE!!!!!
    !!!!!
    !!!!!!!!!!
    !!!!!!!!!!!!!!
    TOSI HYVIÄ OHJEITA!!!!!!

    Äänestä

  • KUULE KU SE ON BMW KYSEESSÄ NIIN EI MIKÄÄN IHME JOS NOIN KÄVI¡!!!!!!
    TÄYSIN NORMAALIA BAIJERILAISMERKISSÄ!!!!!!

    Äänestä

Maatilan ukolla taitaa olla 3 litran kiljupönttö, joka saa naaman sinistämään, kun on päässyt litku huonoksi.

Ainoa 3 litran kone sillä on lannanajossa käytetyssä Massey Fergusonissa.

Äänestä
  • Yhteistä on että paska juttu,oli kyseessä sitten bemari tai ns. "oikea" paska eli se jota lannaksi kutsutaan...

    Äänestä

ultraääni saattaa aukasta hyväs lykys juuttuneet männänrenkaat ainakin omassa, eli jokku kotistereotten kajarit koneen päälle ja lataa netist ultraääntä ja antaa yön yli soida ja aamul oli puhdas

Äänestä

Syynä on kolme kirjainta: BMW
Ei vikoja niinkään vaan ominaisuuksia, joita monessa halvemmassa merkissä ei ole.

Äänestä

purettiin nyt se mylly lopulta kun hermothan siin meni ni arvatkaapa syy?????
mielenkiinnolla odottelen teidän arvauksianne!!!!

Äänestä
  • Hyvää joulua sinulle.

    Minä aion viettää mukavan joulun, sinä odottelet niitä arvauksia. Jokainen tavallaan.

    Äänestä

  • venat?

    Äänestä

  • kannentiiviste paskana ??

    Äänestä

  • luulenpa että yhestä sylinteristä olisi mäntä tai männänrenkaat sökönä?

    Äänestä

  • Männän tiiviste paskana ja laakeri sinkoutunut paikaltaan?

    Äänestä

  • Ei tarvitse arvailla syytä,kun BMW kyseessä..

    Äänestä

  • Pellen faijan hiv, tarttuu yhä uudelleen...

    Äänestä

  • Öljysihti tukossa.

    Äänestä

  • SoBMV kirjoitti:

    Öljysihti tukossa.

    Meillä on voittaja. kerro osoitteesi niin lähetän sinulle kinkun. Öljysihti oli tosiaan niin tukossa että eipä ihme kun öljy ei kiertänyt.

    Äänestä

  • Se on sitten entinen moottori.

    Kannattaa huudattaa kuuteen tonniin kierrokset.

    Äänestä

venttilinohjurin kumet skeidana siksi syö öljyä?

Äänestä
  • kiertokanki kulunut ja viskoo öljyä sielt raosta?

    Äänestä

  • liikaa kilometrei

    Äänestä

  • Mäntä kulunut uusi mäntä panna

    Äänestä

kannessa hiushalkeama ja öljyt valuu sieltä rakosesta sumuna ulos???

Äänestä
  • Eikös bemarit ruiski öljyä joka reiästä ja välistä mistä vaan mahdollista..

    Äänestä

  • Joo_ kirjoitti:

    Eikös bemarit ruiski öljyä joka reiästä ja välistä mistä vaan mahdollista..

    kamul oli 325 sarjalainen ja se anto tassua sen minkä koneesta lähti ja sit motarin rampilta kuulu jumalaton paukahus ja öljysumua jokapuolel kun oli mäntä ja venat ruenut kättelemään

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


maatilan_ukko kirjoitti:

onko 3 litran bensoissa ollu kiertokankivikaa kun about 3000 kohdilla ruppeaa siristämään ja samalla työntää sinistä savua?
öljynpainevalo välähtää about sekunnin tuona hetkenä kun sirahdus käy jossakin 3000 kieppeillä.
sitten kun nostaa kierrokset 6000 tonniin niin tavallaan savu on pois eli puhdistunut.
onko kiertokanget väljät mut miten se vaikuttaa sinisen pukkaamiseen yylipäätänsäkään??
ja tämä oireilu alkoi pakkasaamuna kun ei ollut roikassa ja vähän antoi liikaa kaasua kylmänä, voiko syypää olla pelkkä huono ölöjy?(champion 5w40)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu