saan sillointällöin aiheettomia tekstareita, esim, hyvää yötä kullannuppu ja huometa rakas. Aika kiusallista kun en tiedä keltä ne tulee. Olen kysynyt kuka olet, muttei hän vastaa. Numerotiedustelusta ei löydy tietoja. Ajattelin tehdä rikosilmoituksen. Jos on prepaid liittymä niin saako poliisi tms, selville mistä nämä tekstarit tulee? Voiko saada selville esim, paikkakunnan vai saako mitään tietoja. Kun soitan numeroon, tuuttaa varattua tai on kännykkä kiinni
aiheettomat tekstarit
kiusaantunuttt
663
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Puhelinhäirintää ja poliisiasia.
Vaihda puhelin salaiseksi, Ei poliisit jouda sun entisiä helluja jahtaan, Eikä prepaid liittymän numeroa voi saada selville!
Entäpä jos tarina olisi tälläinen. Siis tää on aivan kuvitteellinen tarina. Löytyisi tapettu ihminen ja tämän kännykässä olisi viesti prepaid liittymästä " tapan sinut". Saisiko poliisi selville , kenen kännykästä viesti tuli?
Operaattorilla on tieto, missä puhelimessa sim-kortti oli (IMEI-koodi). Jos tappaja käytti puhelinta, missä on joskus käytetty normiliittymää, tiedetään normiliittymän omistaja, joka voi olla käytetyn kännykän edellinen omistaja.
Jos tappaja osti uuden kännykän ja käytti siinä prepaidia ja sen jlk tuhosi kännykän, ei sen perusteella voi saada kiinni. IMEI-koodista saadaan puhelimen merkki ja malli, ehkä myös, mistä liikkeestä myyty, jos liike on pitänyt niistä kirjaa. Jos tappaja osti käteisellä, ei jää kiinni maksutiedoista. Liikkeen valvontakamerasta saattaa näkyä tappajan auton rekisterinumero...
Hmm. Vähän samantapaisia ongelmia... Estin numeron, mutta jostain syystä viestit tulee läpi. Miten toi esto edes toimii? Tai automaattinen vastaus?
Mietin sitä rikosilmoitusta, siis ei mua ole uhattu tappaa, herkkiä kauniita viestejä vaan laittelee. Liekkö minulle ees tarkotettu. Tuskin poliisi edes alkaisi tutkia tätä juttua. Kiusallista kumminkin