NIIN SANOTTU TURVAPAIKKA TARVITSEVA..

työntekijä

Kadonneita turvapaikanhakijoita on Suomessa jo 3 800 – ”Ihmisiä alkaa ilmestyä luukuille kunnissa”

Viranomaisarvion mukaan Suomessa on ensi vuonna tuhansia paperittomia turvapaikanhakiijoita.

Ihmisiä alkaa ilmestyä sosiaali- ja terveystoimen luukuille kunnissa,

vastaanottoyksikön johtaja Pekka Nuutinen arvioi.Maahanmuuttovirasto Migrin vastaanottojärjestelmästä on kadonnut Ilta-Sanomien tietojen mukaan jo 3 800 turvapaikanhakijaa.

Suomessa luvatta oleskelevin niin sanottujen paperittomien määrä on todennäköisesti tätä pienempi, ainakin toistaiseksi. Tarkkaa lukua ei tiedetä.

Osa kadonneista on Suomessa, osa matkustanut takaisin kotimaahansa tai muualle Eurooppaan.

Suurempi kysymys koskee viranomaisten tiedossa olevia käännytyspäätöksen saaneita henkilöitä, jotka jäävät Suomeen.

Pelkästään tämän joukon lukumäärä voi nousta ensi vuonna tuhansiin.

Viime ja tänä vuonna vireille tulleita turvapaikkahakemuksia on kaikkiaan runsaat 37 900, joista on tähän mennessä käsitelty noin 33 800 hakemusta.

Turvapaikanhakijoista vain 26,6 prosenttia eli noin 9 000 on saanut myönteisen päätöksen.

Maasta poistuneita turvapaikanhakijoita on tällä hetkellä noin 9 200.

Kielteisen turvapaikkapäätöksen saavien määrä on nousemassa kaikkiaan noin 15 000 henkilöön

3

152

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • johannes21

      Kiitos perussuomalaisten kun asiat on saatu hallintaan.
      RKP ja vihreiden ollessa hallituksessa kaikki saivat oleskeluluvan ja saivat jäädä loisimaan Suomeen.
      Kadonneiden ja hylättyjen määrä on todiste siitä miten maahanmuuttokriitikot olivat oikeassa. Vuonna 2015 tuli Suomeen lähes pelkästään turvapaikkaturisteja . Tämän tosiasia toteaminen sanottiin olevan vielä vuonna 2015 rasismia. Nyt asia on valjennut myös suvaitsevaistolle ja politikoille. Luulisi hävettävän nyt.
      Kansalaiset arvostelevat nyt turvapaikkaturismin hintaa Suomelle. Sipilän kutsusta tuli ainakin 20 000 irakilaismiestä turhaan Suomeen ja aiheutti ainakin 500 miljoonan kustannukset suomalaisille veronmaksajille.
      Nyt olisi viimeistään typerän lestadiolaisen Sipilän pyydettävä julkisesti anteeksi töppäystään ja aiheutettuja kuluja ja harmeja suomalaisille. Jumalan anteeksianto ei riitä ?

      • vonLagerbom

        Onhan Sipilällä omaisuutta jolla voi kuitata edes osan veronmaksajien tappioista..


    • 18-88

      miksi suurin osa raisk eiku "turvapaikan hakijoista" on 17 vuotiaita.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      190
      2708
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      148
      2417
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      106
      1132
    4. Sinua oli kiihottavaa

      Sinua nainen oli kiihottavaa katsella.
      Ikävä
      101
      1007
    5. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      64
      921
    6. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      243
      834
    7. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      20
      820
    8. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      288
      791
    9. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      91
      786
    10. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      22
      718
    Aihe