NIIN SANOTTU TURVAPAIKKA TARVITSEVA..

työntekijä

Kadonneita turvapaikanhakijoita on Suomessa jo 3 800 – ”Ihmisiä alkaa ilmestyä luukuille kunnissa”

Viranomaisarvion mukaan Suomessa on ensi vuonna tuhansia paperittomia turvapaikanhakiijoita.

Ihmisiä alkaa ilmestyä sosiaali- ja terveystoimen luukuille kunnissa,

vastaanottoyksikön johtaja Pekka Nuutinen arvioi.Maahanmuuttovirasto Migrin vastaanottojärjestelmästä on kadonnut Ilta-Sanomien tietojen mukaan jo 3 800 turvapaikanhakijaa.

Suomessa luvatta oleskelevin niin sanottujen paperittomien määrä on todennäköisesti tätä pienempi, ainakin toistaiseksi. Tarkkaa lukua ei tiedetä.

Osa kadonneista on Suomessa, osa matkustanut takaisin kotimaahansa tai muualle Eurooppaan.

Suurempi kysymys koskee viranomaisten tiedossa olevia käännytyspäätöksen saaneita henkilöitä, jotka jäävät Suomeen.

Pelkästään tämän joukon lukumäärä voi nousta ensi vuonna tuhansiin.

Viime ja tänä vuonna vireille tulleita turvapaikkahakemuksia on kaikkiaan runsaat 37 900, joista on tähän mennessä käsitelty noin 33 800 hakemusta.

Turvapaikanhakijoista vain 26,6 prosenttia eli noin 9 000 on saanut myönteisen päätöksen.

Maasta poistuneita turvapaikanhakijoita on tällä hetkellä noin 9 200.

Kielteisen turvapaikkapäätöksen saavien määrä on nousemassa kaikkiaan noin 15 000 henkilöön

3

111

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • johannes21

      Kiitos perussuomalaisten kun asiat on saatu hallintaan.
      RKP ja vihreiden ollessa hallituksessa kaikki saivat oleskeluluvan ja saivat jäädä loisimaan Suomeen.
      Kadonneiden ja hylättyjen määrä on todiste siitä miten maahanmuuttokriitikot olivat oikeassa. Vuonna 2015 tuli Suomeen lähes pelkästään turvapaikkaturisteja . Tämän tosiasia toteaminen sanottiin olevan vielä vuonna 2015 rasismia. Nyt asia on valjennut myös suvaitsevaistolle ja politikoille. Luulisi hävettävän nyt.
      Kansalaiset arvostelevat nyt turvapaikkaturismin hintaa Suomelle. Sipilän kutsusta tuli ainakin 20 000 irakilaismiestä turhaan Suomeen ja aiheutti ainakin 500 miljoonan kustannukset suomalaisille veronmaksajille.
      Nyt olisi viimeistään typerän lestadiolaisen Sipilän pyydettävä julkisesti anteeksi töppäystään ja aiheutettuja kuluja ja harmeja suomalaisille. Jumalan anteeksianto ei riitä ?

      • vonLagerbom

        Onhan Sipilällä omaisuutta jolla voi kuitata edes osan veronmaksajien tappioista..


    • 18-88

      miksi suurin osa raisk eiku "turvapaikan hakijoista" on 17 vuotiaita.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kaivattusi

      Ja sinun juttusi kaatui?
      Ikävä
      162
      7116
    2. En löydä sinua

      En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k
      Ikävä
      26
      4108
    3. Ketä julkkista

      kaivattunne muistuttaa?
      Ikävä
      47
      3467
    4. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      142
      3166
    5. Opettelen sun jokaisen virheen

      ja rakastan sua.
      Ikävä
      51
      2916
    6. Ne oli ne hymyt

      Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä
      Ikävä
      26
      2306
    7. Miten, milloin

      Se onnistuisi sun luona
      Ikävä
      43
      2286
    8. Hajoaako persut kuten 2017?

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen
      Maailman menoa
      272
      2023
    9. Kamala uutinen: Henkilö kuoli Tokmannin pihaan Kankaanpäässä- Jäi trukin alle

      IL 9.5.2025 Ihminen kuoli Kankaanpään Tokmannin edustalla perjantaina aamupäivästä. Poliisin mukaan henkilö oli jäänyt
      Kankaanpää
      55
      1975
    10. Mitä haluat oikeasti

      Mun ymmärtävän? Sitäkö ettet rakasta ja ole valmis mihinkään?
      Ikävä
      29
      1876
    Aihe