Miksi Lieksan lehti ei kysy kaupunkimme johdolta kantaa pakolaisasiaan. Nyt on esillä ollut Kyyjärvi ja Kemijärvi. Molemmat syrjäseutuja, joissa on otettu pakolaisasia hanskaan ns. koko kunnan asiana. Meillä puolestaan Jarkko Määttänen ja kumpp. toistelevat sisällöttömiä,samoja abstrakteja fraaseja ilman sisältöä. Ei uskalleta ottaa mitään konkreettista kantaa asiaan. Jos halutaan, ettei meillä ole ulkolaista porukkaa, niin sanottaisiin sekin suoraan ja ryhdyttäisiin toimiin vaikkapa asuntojen annon kielloilla kaupungin omistamalle vuokrataloyhtiölle. Lieksan lehti uutisoi äskettäin opiston käynnistä eduskunnassa. Miksi sinne piti kaupungin puolelta laittaa sosiaalipuolen ihminen? Olisi luullut, että keskushallinnon edustus olis ollut paikallaan. Kyyjärven hallinto on siellä tuon tuostakin rampannut, samoin kemijärviset kertomassa jopa siitä,että kaikki ihmiset ihonväristä huolimatta ovat em. kuntiin tervetulleita. Lieksan tilanne kertoo suoraan ainahi sen, että halutaan syyllistää sosiaalipuoli, kun keskushallinnolla on ns. vetelät housuissa. Ollaan pää pensassa. Strategiaksi on valittu hys, hys. Olishan se tietysti noloa olla pakisemassa ihan parlamentissa asti noita sisällöttömiä strategisia lauseita. Muistelen, että Määttänen on hehkuttanut useissa tilaisuuksissa että Lieksalla on maan paras mamustrategia. Tosi noloa. Liekö tuo mainittu paperinivaska viitoittanut kaupungin toimintaa millään tavalla? Sanoisin, että vaatimatonta tasoa on ollut käytännöksi muuttuminen. Minusta tässä olisi kyllä jutun juurta ihan objektiiviseen tarinaan paikalliselle ja maakunnalliselle medialle.
Lieksan lehti ho hoi!
ilmonni
1183
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Hyvin on kotouttaminen järjestetty... Lieksassa kirjoilla.... todellisuudessa majaillaan Kööppenhaminassa ja Somalimaassa ? Maksaako sossu toimeentulotukea ja asunnon Lieksassa ?
Oma väki on heikoilla, syytteeseen joutaisitte koko hyysärien sakki !
"Lieksan lehti uutisoi äskettäin opiston käynnistä eduskunnassa."
Kävivät kehumassa omaa toimintaansa ja vain omasta näkökulmasta.
Eduskuntaan menee kyllä viestiä (muuta kautta) siitä mikä on ollut todellinen tilanne kantaväestön näkökulmasta. Eriarvoisuutta ja nuorison syrjäytymistä kun toisella kädellä on annettu autokoulua, kuorma-auton kuljettajan koulutusta, kuntosalikorttia, vierihoitajaa, harkinnanvaraista toimeentulotukea sun muuta hyödykettä!
Muistakaa tulevissa vaaleissa kuka teki ja mitä ja mistä puolueesta tehtiin kantaväestölle epäedullisia päätöksiä. Nyt on aika katsoa ja tehdä tekoja oman köyhän väen elinolojen parantamiseksi. Enää ei hyysärien kauniit lupaukset ennen vaaleja mene läpi.
Minun mielestä ensimmäinen asia mitä Lieksan on tehtävä, on lähettää näm muutamat mamukriitikot, jotka päivätja yöt tääll mamuja haukkuu niin pakkotöihin ja jos se ei kelpaa, niin myydään joutojätkät vaikka afrikkaan hiilikavokselle koristeeksi.
Minusta Lieksan mamuongelmassa suurin ongelma on tämä pieni paskahousujentyhmä, jolla ei elämässä oo mitään käyttöö.
Rasismi Lieksasta veks ja maahanmuuttajat tervetuleeksi Lesaan.
Timon linjalla.
Et sinä mikään persu ole. Punikki sinä olet tai vihreä ituhippi.
Kertokaa eduskuntaan siitä miten paljon tämä demarien ja vasemmiston aikaansaama mamutus on repinyt paikallista yhteishenkeä hajalle. Mitään hyvää se ei ole tuonut Lieksalle tai lieksalaisille.
Rikkoutuneita perheitä on Lieksasassakin monia, kun perheen äiti on hurahtanut muslimikarvakäteen , työnsäpuolesta ja ilman . Sääli perheitten lapsia.
Ja sukulaiset saa hävetä silmät päästään.
Ei siellä hiilikaivoksessa ole vissiin kummoiset olot kun matut sieltä hiiviskeli tänne, joten ei kannata lähteä! matuja on liikaakin tämänkokoiseen kylään, eli kaikki joutaisi helsinkiin, tuonne onnen ja ilon kaupunkiin!
Menkööt sinne mistä ovat tulleetkin. Turha kuluerä suomalaisille.
20 000e per.suomalainen velkaa, ja lisää tulee 10 000e joka minuutti. näitä maksaa vielä monta sukupolvea jälkeemme.
Lieksa on Suomen persereikä rasistisine juntteineen, jotka kuvittelevat Lieksan olevan maailmannapa, vaikka se on vain persereikä.