mitä mieltä ootte, että saako pysyvän eläkkeen nyt kun uutena diagnoosina mulle tuli kaksi suuntainen mhäiriö kaikkien muiden lisäksi joita en nyt viitti luetella? eikös tää oo aika lopullinen tuomio? kun on siis taustalla kaikkee muutakin ja oon siis määräaikasella eläkkeellä ollut kohta 6 vuotta putkeen niin nyt kai sitten tulee pysyvää eläkettä seuraavaksi?
nytkö pysyvä eläke viimeinkin?
6
285
Vastaukset
- 98jfjfbjkbfjk
Yleensä pelkkä bipodiagnoosi ei kyllä eläkkeeseen riitä, varsinkin jos kyse on II-tyypin biposta.
Mutta toki sitä pysyvää eläkettä kannattaa aina hakea kun saa jotain uutta tietoa omasta tilanteestaan jos kerta on jo yli 6v määräaikaisella eläkkeellä ollut. Jossain vaiheessa se kokonaistilanne ehkä muuttuu sellaiseksi että pysyväänkin eläkkeeseen on oikeus. - 203n
Pelkän diagnoosin perusteella ei voi sanoa yhtään mitään. Määräaikainen eläke kertoo, että työkykysi on ainakin määräaikaisesti selvästi alentunut laaja-alaisesti eri työtehtäviä ajatellen. Pysyvä eläke vaatii, että työkyky on pysyvästi alentunut kaikenlaiseen työhön niin, ettei ammatinvaihtokaan tule kyseeseen. Ja että hoidon ja kuntoutuksen osalta on tehty kaikki mahdollinen.
- hghghghghghggghg
Jeps. Saat.
- Njada
Kokonaistilanne ratkaisee, ei pelkkä biposta saatu diagnoosi.
- löisinvetoa
Höpö-höpö- Se on saletti homma ja alkuperäinen tulee sitt tänne vahvistamaan, kun eläkepaperi kädessä.
- maanikko111
Monet bipot pystyvät olemaan töissä kunhan pitävät huolta lääkityksestään. Minäkin olin kunnes lopetin lääkityksen ja jouduin heti maniaan. I tyypin kaksisuuntainen mulla eli se vakavampi, missä psykoottisia oireita.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lataus pakkaskelissä
En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu1214580Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv692642Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?801675Kyllä mä suren
Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko91156- 66872
- 45865
- 21863
Olet mies aika ailahteleva luonteeltasi
Olen nähnyt kuinka olet iloinen, sosiaalinen ja osallistuva. Autat ja kannustat muita. Ja sitten olen nähnyt kuinka istu120833Yhteen hiileen velanottoveljet V P K
Tytäryhtiöissä palaa julkista rahaa ja vastuuttomuuden takia -ei pakollisten -kuntalain edellyttämien asioiden takia! N67817Olisin valmis tutustumaan uudelleen
En menneisyyden kautta vaan haluaisin tutustua ihmiseen, jollaiseksi olet kasvanut.50789