nytkö pysyvä eläke viimeinkin?

mitä mieltä ootte, että saako pysyvän eläkkeen nyt kun uutena diagnoosina mulle tuli kaksi suuntainen mhäiriö kaikkien muiden lisäksi joita en nyt viitti luetella? eikös tää oo aika lopullinen tuomio? kun on siis taustalla kaikkee muutakin ja oon siis määräaikasella eläkkeellä ollut kohta 6 vuotta putkeen niin nyt kai sitten tulee pysyvää eläkettä seuraavaksi?
6318
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Yleensä pelkkä bipodiagnoosi ei kyllä eläkkeeseen riitä, varsinkin jos kyse on II-tyypin biposta.

Mutta toki sitä pysyvää eläkettä kannattaa aina hakea kun saa jotain uutta tietoa omasta tilanteestaan jos kerta on jo yli 6v määräaikaisella eläkkeellä ollut. Jossain vaiheessa se kokonaistilanne ehkä muuttuu sellaiseksi että pysyväänkin eläkkeeseen on oikeus.

Äänestä

Pelkän diagnoosin perusteella ei voi sanoa yhtään mitään. Määräaikainen eläke kertoo, että työkykysi on ainakin määräaikaisesti selvästi alentunut laaja-alaisesti eri työtehtäviä ajatellen. Pysyvä eläke vaatii, että työkyky on pysyvästi alentunut kaikenlaiseen työhön niin, ettei ammatinvaihtokaan tule kyseeseen. Ja että hoidon ja kuntoutuksen osalta on tehty kaikki mahdollinen.

Äänestä

Jeps. Saat.

Äänestä

Kokonaistilanne ratkaisee, ei pelkkä biposta saatu diagnoosi.

Äänestä
  • Höpö-höpö- Se on saletti homma ja alkuperäinen tulee sitt tänne vahvistamaan, kun eläkepaperi kädessä.

    Äänestä

Monet bipot pystyvät olemaan töissä kunhan pitävät huolta lääkityksestään. Minäkin olin kunnes lopetin lääkityksen ja jouduin heti maniaan. I tyypin kaksisuuntainen mulla eli se vakavampi, missä psykoottisia oireita.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


virallisestihullu kirjoitti:

mitä mieltä ootte, että saako pysyvän eläkkeen nyt kun uutena diagnoosina mulle tuli kaksi suuntainen mhäiriö kaikkien muiden lisäksi joita en nyt viitti luetella? eikös tää oo aika lopullinen tuomio? kun on siis taustalla kaikkee muutakin ja oon siis määräaikasella eläkkeellä ollut kohta 6 vuotta putkeen niin nyt kai sitten tulee pysyvää eläkettä seuraavaksi?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu