väkivallan uhrin helvetti

Lapsi_raiskaajan_kanssa

Miten te, joilla on lapsi pahoinpitelijänne ja/tai raiskaajan kanssa kestätte miehen tapaamiset lasten kanssa?
Onko ketään, jolle lapsi on tullut vielä raiskauksen seurauksena ja oikeus palkinnut yhteishuoltajuudella? Niitä kun ei ole helppo näyttää aina toteen, jos ennestään tuttuja. Ja joka tapauksessa miehelle enintään ehdollinen vankeutta ja tapaamiset lapseen saa varmasti Suomessa jokainen raiskaaja.

Eihän tapahtumista voi päästä läpi, jos tekijä ei kadu tekojaan ja muutu ja tekijää joutuu näkemään jatkuvasti. Valvottuja vaihtoja saa ehkä vuoden tai pari Suomessa.

Itse en ole päässyt yli enkä tule pääsemään asiasta yli ikinä. Vähintäänkin parin viikon välein kaikki tulee mieleen pakosta ja yöt menee valvoen ja painajaisia nähden. Kaikki ne tapahtumat ovat kuin eilinen vuosienkin jälkeen. Ajatuskin miehestä oksettaa ja pistää vihaksi hänen ja systeemin takia joka ei salli oikeutta ja toisaalta masentaa, kun asialle ei voi muuta kuin kestää.

3

149

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Suomessa

      Jos saa lapsen raiskaaja/hakkaajan kanssa niin sosiaalityöntekijät kysyvät "huolissaan" Miten tuet miehen isyyttä, kun varmasti pelkäät ja vihaat miestä ymmärrettävästi yli kaiken? Pitävät hyvänä, että käyt traumaterapiassa
      tapahtumien takia, jotta se helpottaisi, mutta eivät anna valvottuja vaihtoja, vaikka menet sirpaleiksi joka kerta, kun näet häntä.

      Ei mikää teko poistu tyhjäksi jos mies saa sakkoja tai jos niistä kertoo jollekin jolla tutkinto. Ei ne helpota uhreja lainkaan ja ei ne pidä lapsia turvassa tekijältä myöskään.

      Tietyistä asioista ei voi päästä yli ikinä eikä niitä voi ikinä antaa anteeksi.

    • Kzkeel

      Ihan yhtäkkiä kiltti mies vaan mukavan koti-illan päätteeksi raiskasi?
      Vai pysyitkö kenties ihan liian kauan väkivaltaisessa suhteessa "kun se on selvin päin niin mukava"?

      Entä miten sinut pakotettiin käymään raskaus loppuun ja synnyttämään, vaikka Suomessa saa ainakin ainaisessa vaiheessa abortin hyvinkin helposti?

    • Rgjljff

      Sairasta....

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko tyytyväinen viime tapaamiseemme?

      Vai toivoitko sen menevän toisella tavalla? Miten?
      Ikävä
      100
      3437
    2. Nyt se sit loppuu

      Et ei enää nähdä ja yhteyttä pidetä.
      Ikävä
      62
      3117
    3. Kuoleman pelko katosi

      Olen pelännyt koko elämän ajan kuolemaa mutta yhtäkkiä kun hindut paljastivat totuuksia uskonnoista noin aloin yhtäkkiä
      Hindulaisuus
      434
      2614
    4. Myötähäpeä kun näkee sut,

      tekisit jotain ittelles. Ihan hyvällä tämä!
      Ikävä
      80
      2413
    5. Viikonloppu terveiset kaivatulle

      tähän alas ⬇️⬇️⬇️
      Ikävä
      84
      2366
    6. Jos sitä keittelis teetä

      Ja miettis mitä mies siellä jossain touhuilee... ☕️
      Ikävä
      96
      2076
    7. Toiselle puolikkaalleni

      Sinulla ei taida olla kaikki nyt ihan hyvin? Minua itketti eilen kauheasti, sinunko itkuja itkin? Kyllä kaikki selviää j
      Ikävä
      40
      2066
    8. Kuhmolainen on selvästi kepun lehti

      Kuhmolaise etukannessa oli Kuva kun Jaskalle annettiin karhu patsas.mutta kukmolaislehti oli niin kepulainen että Jaskan
      Kuhmo
      22
      1690
    9. Huomenta ........

      Huomenta 💗 Tiedän, että tuntuisit hyvälle.
      Ikävä
      12
      1676
    10. Ei mun tunteet

      ole mihinkään kadonnut. Enkä mä sua inhoa tai ole kyllästynyt. Mä ymmärsin, ettet ole kiinnostunut minusta, ainakaan sil
      Ikävä
      41
      1637
    Aihe