turkin uhkaus pakolaisten päästämisestä Eurooppaan

työntekijä

MTV:n kirjeenvaihtaja: Erdoganin uhkaus pakolaisten päästämisestä Eurooppaan hermostuttaa Saksassa

ULKOMAAT JULKAISTU 26.11.2016 14:11

Nurminen: Erdoganin uhkaus huolestuttaa Saksassa

MTV Uutisten Saksan kirjeenvaihtaja Tapio Nurmisen mukaan maassa on huolestuttu Turkin presidentin Recep Tayyip Erdoganin esittämästä uhkauksesta.

Erdogan uhkaa päästää sadattuhannet pakolaiset Eurooppaan,

jos Turkin tie EU:n jäseneksi katkaistaan.

Hän esitti uhkauksensa maan rajojen avaamisesta eilen sen jälkeen, kun EU-parlamentti äänesti jäsenyysneuvotteluiden jäädyttämisen puolesta.–

Liittokansleri Angela Merkel oli se, joka pakolaissopimuksen ajoi Erdoganin kanssa läpi ja nyt on menossa päin seinää koko se ajatus, että Turkki olisi luotettava kumppani, Nurminen sanoo.

1

121

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • työntekijä

      Turkin presidentti vahvistaa: Istanbulin räjähdyksissä kuollut useita

      Tänään klo 01:33

      Turkin presidentti Recep Tayyip Erdogan on vahvistanut, että Istanbulin räjähdykset ovat vaatineet useita kuolonuhreja

      .Turkin presidentti Recep Tayyip Erdogan on vahvistanut, että Istanbulin räjähdykset ovat vaatineet useita kuolonuhreja.

       AP

      Lisäksi Erdogan sanoo tiedotteessaan, että useat ovat haavoittuneet.

      Hän kutsuu tekoa terroristi-iskuksi maan poliiseja ja siviilejä kohtaan.BBC kertoi aiemmin, että kuolleita olisi ainakin 13.

      Vahvistamattomien tietojen mukaan kuolonuhreja olisi enemmänkin.

      Turkin sisäministerin Suleyman Soylun mukaan räjähteillä täytetty auto räjähti Besiktasin jalkapallostadionin ulkopuolelle parkkeeratun poliisibussin luona.

      Lisäksi toisen pommin uskotaan räjähtäneen läheisessä puistossa.

      MUSLIMIT SIELLÄ VAAN JUHLII.. KOHTA PÄÄSTÄÄN EUROOPPAAN..!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?

      Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k
      Maailman menoa
      71
      3919
    2. Voiko normaali ihminen ryhtyä vasemmistolaiseksi?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      101
      3515
    3. SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa

      SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah
      Maailman menoa
      79
      3343
    4. Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia
      Maailman menoa
      36
      2648
    5. Mitä ajattelit kun näit

      kaivattusi ensimmäisen kerran? xd
      Ikävä
      124
      1618
    6. Nyt meni lopulliset lämmöt.

      Alan käyttäytymään yhtä kylmästi miehiä kohtaan kuin mua kohtaan on käyttäydytty ja vain käytetty viimeiset pari vuotta
      Sinkut
      36
      1516
    7. Sulla on avaimet ja keinot

      Jos haluat jatkaa tutustumista. Itse olen niin jäässä etten pysty tekemään enää mitään. Pidempi keppi johon on helpompi
      Ikävä
      19
      1134
    8. Meitä ei tule

      Koska periaatteemme ovat rakkautta vahvempia. Tämä on siis koettelemus, jonka tarkoitus on vahvistaa meitä yksilöinä 😌
      Ikävä
      22
      1124
    9. Onko erityinen paikka jossa haluaisit nyt olla

      Onko joku spesiaali lempipaikka missä mieluiten olisit?
      Ikävä
      42
      1110
    10. Itseään kannattaa tarkastella realistisesti ja

      miettiä mihin ne rahkeet oikeesti riittää. Tyhmempikin ymmärtää että varakas ylemmän tason mies ei kelpuuta sellaista ku
      Ikävä
      118
      1026
    Aihe