Onko liikaa jouluvaloja?

On jouluvaloja tarjolla kaupoissa ulko ja sisäkäyttöön. Onko menty liian pitkälle jouluvalotarjonnassa, kun pihoilla ja ikkunoissa roikkuu niin monivärisiä valoja? Eikö vähempi riitä?

Ennenvanhaan laitettiin pihalle kynttilä palamaan lyhtyyn, tai lumipalloista tehtyyn lyhtyyn. Eikö ylenpalttinen valojentarjonta jo häikäise silmiä.?
11<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Ei, kukin makunsa mukaan.

Äänestä

Juu, kyllä on mauttomia valohärdellejä pihoissa ja parvekkeilla. Oikeita infernoja! Päänsärky tulee niistä räikeistä valoköysistä ja viritelmistä. Ei mitään tunnelmaa! Puusilmä-koristelijoita varten pitäisi olla joku järjestyssääntö joka määrittelee minkä verran ja minkä tyylistä ulospäin näkyvän valaistuksen tulee olla.

Äänestä
  • Pitkään olet tuijottanut, kun päänsärkykin tuli.
    Mutta onhan se niin ettei nälkämaanjoulukoristeltu naapuritalo häiritse ameriikanmalliin valaistua taloa, mutta ehkä nälkämaalla kannattaa sitten satsata koristeiden sijaan kaihtiimin ja pimennysverhoihin.
    Onko joku laittanut ulos myös joulumusan kuulumaan?
    https://www.youtube.com/watch?v=kLyzeWse5d4
    https://www.youtube.com/watch?v=dd4x02yLQ6k
    https://www.youtube.com/watch?v=Y0VS7HZtgFc

    Mikä on sitten paljon, en tiedä kuin yhden talon suomessa mistä voi sanoa paljon, maailmalla paljon yleisempää ja saksalaisetkin pitävät valoista.

    Äänestä

On, liikaa ja rumia. Kauheita vilkkuvia valoja, jotka näkyy naapureille ja vastapäätä asuville. Kaunein on lumipallolyhty, ja erilaiset lumesta tyhdyt ja jäädytetyt lyhdyt. Tässäkin asiassa, vähemmän on enemmän.

Äänestä

Ennen vanhaan joulukirkkoon mentiin hevosella.

Äänestä
  • saksan pordelleissahan nuo puna valot tuikkii

    Äänestä

  • mainosvalot kirjoitti:

    saksan pordelleissahan nuo puna valot tuikkii

    Sisällä...

    Äänestä

  • Inside-Outside kirjoitti:

    Sisällä...

    Jouluvalojen värivalikoima on aika laaja nykyään. On välkkyvää ja vilkkuvaa valoa tarjolla ja monine väreineen. Joulukuuseen sopivat kirkkaankeltaiset valot, kuten olohuoneeseen ja ruokailutiloihin. Mutta ne punaiset valot? Se on tietysti makuasia. Mihin niitä sijoittaisi jouluna.? Ajattelin, jos laittais saunaan ja makuuhuoneeseen. Onko se sopivaa vai sopimatonta, joulunaikaan?

    Äänestä

  • En usko. Onhan siinä yhdessä K-kaupan mainoksessakin kun joulupukki kinuaa muorilta pillua ja käskee muorin käyttää saarioisten valmislaatikoita että muori ehtii takaisin vällyjen alle.

    Äänestä

Eiköhän tuota harmautta ja pimeyttä ole ihan riittävästi. Jokainen tavallaan, mutta hyvä vaan jos jouluvaloja näkyy:))

Äänestä
  • sijoitan mieluummin kossuun se saa posket niin hehkumaan

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


villevalotonn kirjoitti:

On jouluvaloja tarjolla kaupoissa ulko ja sisäkäyttöön. Onko menty liian pitkälle jouluvalotarjonnassa, kun pihoilla ja ikkunoissa roikkuu niin monivärisiä valoja? Eikö vähempi riitä?

Ennenvanhaan laitettiin pihalle kynttilä palamaan lyhtyyn, tai lumipalloista tehtyyn lyhtyyn. Eikö ylenpalttinen valojentarjonta jo häikäise silmiä.?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu