Eli otsikossa kysymys tulikin, kyselen jos löytys jotain uusia vinkkejä :)
Mitä ostatte joulupöytään tänä vuonna?
6
218
Vastaukset
- Joulupöytä14hlölle
Kinkun ainakin, ehdottomasti. Livekalaa sekä loimulohta.
Raaka-aineet laatikoihin, sinappiin, maustesilakoihin, limppuun ja rosolliin eli nämä normaalit jutut.
Extrana teen mätimoussen ja bataattilaatikon.
Viime vuonna meillä oli jälkkärinä jouluhalko. - läskipöhöäei
Hyi helvetti joku mätimousse laatiko ja livekala,
KAIKKI pula- ajan ruuat yököttä, nää juureslaatikot
Ei ole mitään joulupöytää vaan ihan tavallinen pöytä.
Salaatteja vaan eikä mitään sokerimössöjä.- PyhäYksinkertaisuus
Mutta eihän se tarkoita, ettei muut voisi nauttia perinteisistä jouluruuista, vaikka sinä et niistä pitäisikään.
Jouluruuat ovat edullisia, mutta niistä on iso työ. Itse ainakin arvostan ihmisiä, jotka jaksavat niitä itse väsätä! Laiskamadothan evät tietysti tällaista arvosta.
Tosi moni ihminen, siis järkevä ja sivistynyt, ei käyttäsi tuollaista kielenkäyttöä kuin sinä.
Mieluummin sitä syö sokeria vaikka pelkältään, kuin olisi moukka.
Mä vietän joulun yksikseni, ja ajattelin syödä sushia. Illemmalla erilaisia juustoja ja keksejä, ja hieman punaviiniä. :) Jotain makeatakin ajattelin ostaa, mutta se on vielä vähän auki, että mitä. Mitään kakkuja tai joulutorttuja en viitsi pelkästään itselleni ostaa, enkä pipareista kauheasti piittaa. Mutta tänä vuonna en ajatellut hankkia sitä perinteistä jouluähkyä.
- Hyvin.toimeentuleva
On varattu jo pakkaseen köntti hevosmakkaraa ja tarjousjuustoja. Kauraryynejä täysi pakkaus, erilaisia marjoja vuosilta 2004-2014 ja hernekeittoa useampi purkki. Sipulia pitää vielä ostaa ja ehkä jotain kauraleipää. Eiköhän se näillä mene!
- Yksinäisen_joulupöytä
Uunilohta, valmiita laatikoita, vihreetä salaattia, saaristolaisleipää, graavia siikaa, ehkä mätiä. Joulutorttuja ja suklaata. Siinäpä se.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä
Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien2313427- 603015
Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava
Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I552619Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa
Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk332538Työvoimatoimisto
Nyt kysyisin miksi pitää käydä työvoimatoimistossa paikanpäällä, kun he eivät muuta tee kuin laittavat koneelle uudet ve802071Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?
Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä851899Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista
Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro191865Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa
Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva401832Mikä aate kaiken pahan takana?
Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.911692Mietin sua liikaa
Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli691053