Kouvolan sitoutumattomat

Kyytä

Valtuutettu Suninen on seuraavissa kuntavaaleissa ehdokkkaana sitoutumattomien listoilla tai sitten kokoomuksen. Korpivaara on joka tapauksessa kokoomuksen ehdokas. Meneekö pikku-Kouvolan ehdokasasettelu siihen, että Larikka ja Leppänen keräävät oikeistovoimat Kouvolan kokoomuksen listoille?

Päätöksenteko menee siihen, että entiset kuntarajat määrittelevät sen, mihin ryhmään kukin valtuutettu kuuluu. Anjalankoski ja Kuusankoski ovat edelleen vahvoja demarialueita. Entiset Valkeala, Elimäki ja Jaala ovat keskustavetoisia.

Tätä taustaa vasten kuntaliitos oli turha ja itse asiassa suuri kusetus, jota vanha rakennusneuvos ajoi omat bisnekset mielessä.

3

117

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tähänontultu

      Kuntapolitiikka Kouvolassa menee jatkossa huonoon suuntaan. Grynderit ostavat ehdokkaita vaalirahoituksella etujensa ajajiksi vaalikauden ajaksi. Entistä enemmän päätöksiä tehdään kabineteissa kuin valtuustosalissa. Valtuusto toimii jo tehtyjen päätösten muodollisena hyväksyjänä.

    • Kouvolan.keisariksi

      Ihme höpötystä, mene ite tekemään jos ei kelpaa!

    • Et taida olla oikein perillä. Suninen on suurkouvola.fi sivustolle kirjoitellut. Korpivaaranhan uutisoitiin menevän kokoomuksen riveihin.

      Porukka voi puolestani äänestää ketä haluaa. Oma mielipiteeni on se, ettei Suur-Kouvolan sitoutumattomat ry nostele puoluetukea, eikä ole puolue vaan koostuu nuorennusleikkausta kannattavien muutosvoimana. Suninen itse ajaa tätä vielä ja haluaa nuorempien ottavan vallan jo pois vanhoilta jääriltä. Täytyy kyllä kunnioittaa vaikka hän itse on vanha, niin hänellä on halu uudistaa kaikki uusilla ihmisillä jo, hyvää opastusta jakaisi politiikkaan ilmaseksi.

      Nyt etsitään vastuuntuntoisia 20-40v. joille on avautumassa tilaisuus päästä vaikuttamaan. Nuoremmat on halunneet entistä suorempaa demokratiaa ja nyt kun sitä olisi tarjolla ja vain Kouvolassa, kannattaisi koulusta valmistuneiden työttömien hyödyntää ja ottaa se pesti vastaan mikä tarjotaan. Eipähän ole Lindströmin järjestämät työkkärin ämmät kimpussa, jotka on luonnehdittu tämän maan vittumaisimmaksi työkkäriksi. Työmarkkinoillakin ottavat tosissaan. Sinne vain vaikuttamaan. Listalle mahtuu vielä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      58
      4411
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      97
      3678
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      104
      3301
    4. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      68
      1883
    5. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      17
      1869
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      80
      1108
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      81
      793
    8. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      44
      781
    9. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      103
      780
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      22
      754
    Aihe