Jumalattoman Kirkon haaraosasto

Jopa ateistitkin huomaavat että Ev. Lut Kirkko on pahasti eksyksissä. Lestadiolaisia voidaan sanoa luterilaisiksi koska maksetaan kirkollisveroja "pääkonttorille" ja pidetään jumalanpalveluksia myös kirkoissa.
Jeesus varoittaa opetuslapsiaan: "Älkää eksykö" useamman kerran.
Pitävätkö lestadiolaiset Kirkkoa eksytyksen vallassa olevana?
Mitkä lastadiolaisuudessa ovat eksytykset vai onko niitä ollenkaan?
Uskotaanko että ylöstempauksen jälkeen voi myös palastua, sillä sen jälkeen ei ole uskovia maan päällä?
350
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Luterilainen kirkko on Katolisuuden jatke.
Luther teki mitä teki ja sai aneet pieniksi, nyt ne ovat lestadiolaisuudessa myyjäisten paljoudessa ja toiminnoissa.

Lutherilta jäi kaksi asiaa juopottelun vuoksi hoitamatta, ja ne ovat kirkon sisäinen toiminta ja lähetystyö.

Se on pitkälti samaa, mitä katolisuudessa, ihmisen sitomista ensin lapsena, sitten säännöillä aikuisena.

Se, miksi Lutherilla ei ollut siunausta, vaan suuria henkisiä paineita oli juutalaisviha; Menkää ja tappakaa heidät ja polttakaa heidän synagogansa.

Gen 12;1-3 sanookin; joka siunaa Abrahamia (Israelia), Hän siunaa Häntä suuresti, ja joka kiroaa Israelin, kiroaa Jumala Hänet, (vapaa käännös).

Näin saatanassa Hänestä tuli Hitlerin oppi isä.

Kes.

Äänestä

mutta ihmettelen vain, miksi ihmeessä Jumalan lapset täällä haluavat kuulua kirkkoon. Eiväthän Amerikan uskovaisetkaan kuulu mihinkään luterilaiseen kirkkoon siellä, vaan pitävät pystyssä omia kirkkojaan. Vai onko niin, että täytyy kuulua kirkkoon, jotta ne parisataa uskovaista pappia ja kanttora pysyisivät leivässä? Voisivathan he kouluttautua vaikka lähhoitajiksi ja tehdä sitten jotakin oikeaa työtä ja auton voisi vaihtaa anhempaan ja asunnon ahtaampaan ja elää niin kuin muutkin köyhät.

Äänestä

Suomalaiset on aivopesty luterilaisuuteen jo viissastaa vuotta, eivät he edes tiedä kuinka läpikyllästettyjä he ovat vaan menevät kuin tsompit isiensä perässä kaikkien rituaalien läpi ja luulevat olevansa Jeesuksen seuraajia hah mitä pöljyyttä!

ja sama lutterin vainohenki elää ja voi hyvin kunhan peitettä vähän kohottaa, siellä se on heti valmiina.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Eklesia kirjoitti:

Jopa ateistitkin huomaavat että Ev. Lut Kirkko on pahasti eksyksissä. Lestadiolaisia voidaan sanoa luterilaisiksi koska maksetaan kirkollisveroja "pääkonttorille" ja pidetään jumalanpalveluksia myös kirkoissa.
Jeesus varoittaa opetuslapsiaan: "Älkää eksykö" useamman kerran.
Pitävätkö lestadiolaiset Kirkkoa eksytyksen vallassa olevana?
Mitkä lastadiolaisuudessa ovat eksytykset vai onko niitä ollenkaan?
Uskotaanko että ylöstempauksen jälkeen voi myös palastua, sillä sen jälkeen ei ole uskovia maan päällä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu