luvaton alueelle meno

auttakaanikoa

terve voisiko joku tietävä henkilö auttaa?
tulitässä mieleen että jos omistat talon tässä tapauksessa omakotitalon niin saako sinun kotiin tulla kukavaan kysymättä/ilmoittamatta ? ketä kaikkia koskee ? entä jos olet tietoinen että sinä päivänö tulee joku henkilö käymään mutta saako tulla ilman että tiedät ajankohtaa?

14

410

    Vastaukset 14

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • herrasiko

      Joo kukkaan ei saa tulla ilman kirkkoherran kirjallista luppaa.

    • Vällykärmes

      ...Sulla on varmaankin jo valmiiksi joku näppärä ratkaisu mielessäsi, kun kyselet tällaisia 'Aseet'-osiossa...

      • auttakaanikoa

        😂eivaan tämä ei antanut mulle muita :/


    • silleenkaisitte

      riippuu millä asioilla tulija on?! kulkeehan, tai kulki ainakin ennen, kulkukauppiaita, kaiken maailman veitsen teroittajia, ja kuparipannun tinaajia.. ei ne mitään lupia tarvinneet. Asia lienee niin, että rehellisillä asioilla saa kulkea, konnantyöt kieltää jo laki.

    • MixTeller

      Ja jos vaikka liian kovakouraisesti niskasta otat kiinni luvatonta tunkeutujaa, saatetaan se tulkita nykyisin hätävarjelun liioitteluksi. Aseisiin ei kannata nykyisin tarttua, ellei sinua jo ole ammuttu puolikuoliaaksi ennen sitä. Jos selviät hengissä, pääset ehdonalaisella ammuttuasi kantajana vastapuolta. Vastaaja on yleensä heikon asemansa tähden erityisessä suojelussa ja pääsee hoitamaan sosiaalisin perustein elämänsä kuntoon pienellä sakkorangaistuksella. Kyllä siitä tulee hyvä kansalainen kunhan vain ymmärrämme ja siedämme miten ihmistä, pahaakin pitää suvaita;)

    • menemenemään

      Meillä on taas niin että tulla saa mutta ei mennä. Meille ei saa mennä mutta tulla saa.

    • jos ei lukittu portti pihallemenoa estä,niin ovelle asti saa suomessa tulla.Muilla alueilla pätevät jokamiehenoikeudet.Kaiken mailman yksityisalue -kyltit ovat lähinnä mielenilmauksia vailla mitään lakipohjaa.Poikkeuksina viranomaisten myöntämät rajoitukset.

    • tyuiopå

      Onko aloittaja katsellut liikaa amerikkalaisia ohjelmia? Sama kuin mitä poliisit sanovat, että välillä "asiakkaat" väittävät olevansa oikeutettuja "yhteen puheluun" kuten tv-sarjoissa.

    • 3030

      Tulin kerran naapurin vaimoon sen autotallissa, lupa oli, siis siltä vaimolta. Autoon jäi pyllynkuva.

    • HessuHopotus

      Absoluuttinen totuus - kyllä saa tulla, kuka tahansa ja koska tahansa, kenen pihalle tahansa. Jokamiehenoikeus on sellainen, johon voi aina vedota.
      Lisäksi, virkamies tai virkamiehen kaltainen saa (käytännössä) omalla luvallaan tulla vaikka sisälle makuukammariin asti tulla koska tahansa ja millä syyllä tahansa. Riittäviä syitä ovat EPÄILTY eläinsuojelu-, ampuma-ase-, lastensuojelu- tms. rikos.
      POIKKEUS on, että ei saa metsästää toisen tontilla, ainakaan alle 50 metrin etäisyydellä tuvasta, tämäkään ei ole ihan ehdoton jos metsästäjä on virkamies, kts. yllä.

      • kvjhvhbvj

        "virkamies tai virkamiehen kaltainen saa (käytännössä) omalla luvallaan tulla vaikka sisälle makuukammariin asti tulla koska tahansa ja millä syyllä tahansa."

        Ei muuten saa.


      • eitarviihöpöttää

        Ja se jokamiehenoikeus ei päde toisen pihapiiriin asti. Pikkasen kannattaisi ottaa selvää, ennen kuin kirjoittaa mitä sattuu potaskaa.


    • hohhhhoijjjjaaaaaa

      Mihinkähän tämä kysymys nyt liittyy? Et yhtään tarkempia tietoja viitsi antaa?

    • Pentta

      Kotirauha on Suomessa jokaiselle Perustuslain 10 §:ssä[1] taattu oikeus olla toisten häiritsemättä siinä piirissä, joka voidaan katsoa hänen kodikseen. Kotirauhan suojaamia paikkoja ovat asunnot, loma-asunnot ja muut asumiseen tarkoitetut tilat, kuten hotellihuoneet, teltat, asuntovaunut ja asuttavat alukset, sekä asuintalojen porraskäytävät ja asukkaiden yksityisaluetta olevat pihat niihin välittömästi liittyvine rakennuksineen[2].

      Kotirauhan rikkoja on tuomittava kotirauhan rikkomisesta sakkoon tai vankeuteen enintään kuudeksi kuukaudeksi[3]. Jos tapaus on kokonaisuutena arvostellen törkeä, rikoksentekijä on tuomittava törkeästä kotirauhan rikkomisesta sakkoon tai vankeuteen enintään kahdeksi vuodeksi[4].

      Perustuslain 10 §:n 3 momentin mukaan tavallisella lailla voidaan säätää perusoikeuksien turvaamiseksi tai rikosten selvittämiseksi välttämättömistä kotirauhan piiriin ulottuvista toimenpiteistä. Tämän nojalla esitutkintaviranomaisilla on tietyin edellytyksin oikeus suorittaa kotietsintöjä.

      Kotirauha mainitaan Birger-jaarlin Edsöre-lainsäädännössä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      109
      1320
    2. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      45
      901
    3. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      50
      726
    4. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      129
      674
    5. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      666
    6. Uskaltaisitko

      Tavata kaivattusi tässä tilanteessa?
      Ikävä
      67
      616
    7. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      53
      597
    8. Halaus juuri sinulle

      Kaikki järjestyy kyllä. Luota vain. ❤️🫶
      Ikävä
      55
      555
    9. Onko Sofia jälleen jätetty?

      Moni asia viittaisi siihen, että hän on jälleen sinkku.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      473
    10. Mies, näetkö minut myös

      Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?
      Ikävä
      20
      470
    11. Voiko se ikinä toimia

      Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het
      Ikävä
      32
      458
    12. Meneekö unohtamis

      Projektisi hyvin??
      Ikävä
      34
      457
    13. Mitä jos...

      Susta tykätään poikana enemmän, kun tyttönä? Miten asian käsittelet tai otat tiedon vastaan? T nainen gubetellija herät
      Sinkut
      142
      453
    14. Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?

      Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?
      Ikävä
      115
      453
    15. Uskallatko paljastaa

      Millä nimellä löydyn puhelimestasi?
      Ikävä
      49
      447
    16. Voin tulla

      Sisustamaan sulle 🤭
      Ikävä
      51
      445
    17. Rekat seisovat dieselin hinnan takia . Ala ei kestä tällaista hintatasoa, sanoo yrittäjä .

      EU:n kallein diesel on kova paikka kuljetusalalle. Ajoja on jätetty ajamatta kannattavuus­ongelmien vuoksi, sanoo alan e
      Kajaani
      85
      441
    18. Kuka se on

      Kuhmon komein aikamies?
      Kuhmo
      5
      438
    19. Et sinä mitään

      Oikeasti halua
      Ikävä
      52
      403
    20. Miksi jätit vastaamatta mies

      Silloin kauan sitten 😔
      Ikävä
      42
      400
    Aihe