KÄVELUYKADUN UHRIEN MUISTOTILAISUUS ?

Imatran päättäjien tulisi nyt juuri tänä aamuna kävellä oman peilinsä eteen ja kysyä peililtään : olenko käyttäytynyt tasa-arvoisesti ja hienovaraisen sivistyneesti, kun en järjestänyt YHTEISTÄ MUISTOTILAISUUTTA UHREILLE ???

Vain imatran kaltainen sisäänlämmitetty Impivaaralainen savusaunamajuri voi käyttäytyä noin primitiivisesti............. HÄVETKÄÄ !

Meillä on yhteinen suru ja yhteiset uhrit----------------- ja nyt näyttäisi vielä olevan YHTEINEN HÄPEÄ ! ?

kerro mielipiteesi !
14156
2Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Ei ne tunne häpeää...tasa-arvo on niille pelkkä kukkapuska jonka taakse voi juhlissa mennä aukomaan sosiaalista ja demokraattista päätään- !

1Äänestä

Hävetkää Imatran päättäjät.

Olisin halunnut kirjoittaa paljon enemmän mutta haluan kunnioittaa näitä uhreja joten pidän viestini siistinä ja ytimekkäänä

1Äänestä
  • Mikäli fakta ampujan syrjäytymisestä jne. pitää paikkansa, niin joka ainoan päättäjän ainakin pitäisi ymmärtää hävetä ja katsoa peiliinsä. Hehän siihen ovat syyllisiä. Peruspalveluissa ym. alasajoa ja säästöjä vuosi vuoden perään; kyllä sitten kaupunkipuroihin ja stadioneihin rahaa löytyy...

    Ja suuri itsetutkiskelun paikka on koko yhteisöllä, jonka syrjäytynyt nuori päätyy tuollaiseen ratkaisuun...

    Jos on tiedossa työttömyys, pienrikoksia taloudellisten ongelmien takia (sosiaalihuolto hoitamatta, työttömyysongelma hoitamatta), päihteiden takia aikaisempi väkivaltateko (päihdehuolto puuttuu, Imatran kaupunki lopettanut mm. päihdehuoltoon rahan), ilmeisesti mielenterveysongelma (paikkakunnalta lopetettu mm. psykiatrinen osasto) jne.; tarvitseeko jatkaa listaa tämän tapauksen ja paikkakunnan yhteisön osalta? Voi ihan jokainen äänestäjä katsoa valintojaan, kun samaan aikaan rakennetaan miljoonilla uutta teatteria osittain erään puolueen puoluetukena, on tehty niin monitoimistadioneita kuin kaupunkipurojakin muusta nyt puhumattakaan... Syyttäisin näistä kuolemista itse asiassa ihan joka ainoaa imatralaista äänestysikäistä, Te olette kaikki syyllisiä tekemienne valintojenne takia! Sillä niitähän poliitikot ovat toteuttaneet.

    Mutta toisaalta, täällä olevan toisen keskustelun aloittajan kanssa olen samaa mieltä, että tämä syrjäytynyt ei olisi voinut oikeampaan kohteeseen osua luodillaan. Valtuuston pj, joka tehokkaasti ajanut supistuksia tietyissä palveluissa ja samaan aikaan rahan syytämistä sitten aivan muihin, kuin kaupungin lakisääteisiin tehtäviin. Kun kuulin, kuka ammuttiin, niin ainakin itse jätin suremiset siihen. Toivottavasti tapaus herättää poliitikoissa ajatuksia, että saattaa huonoista ratkaisuista tullakin seurauksia?

    Kaksi toimittajaa oheisuhreina on valitettavaa, mutta toisaalta he olivat puolueellista ja ilmeisesti "kaveriuutisointia" kyseisen poliitikon kanssa, joten toivottavaa olisi toimittajakunnankin tarkastella puolueettoman uutisoinnin tarvetta ja kasvaa vähän tämän tapauksen myötä oikeaan tiedonvälitykseen. Surullista omaisten puolesta, mutta vaikka vasta kuoli äiti ja kolme lasta tulipalossa eikä vastaavaa suruliputtelua ym. mediasirkusta heidän takiaan ollut.

    1Äänestä

MYÖTÄHÄPEÄ on oikea sana kuvaamaan minun ja monien kavereitteni fiiliksiä kun avasimme aamulla U-vuoksen !

1Äänestä

UV:n etusivulla pasteerasi kuunaamoineen juudas Aortta jonka olkapäällä oli Usko-Kisko-Olavin oikea käsi Pikkukuvissa sisäsivuilla tiiraili maasikakonsulttia ja muuta litkue-esimieskaartia pilvin pimein koska koihta alkaa vaalit !

1Äänestä

Imatrankosken kirkossa oli heti tapahtuman jälkeen muistotilaisuus kaikille ampumatapauksen uhreille. Kaupungintalolla järjestetty muistotilaisuus oli vain kaupunginvaltuuston muistohetki.

Äänestä

monta poliittista muistojuhlaa tarvitaan ?

1Äänestä

HEI SINÄ IMATRALAINEN POLIITTINEN PÄÄTTÄJÄ: Oletko mennyt näiden surullisten tapahtumien " innoittamana" peilisi eteen ja kysynyt rehellisesti, itseäsi enempää kusettamatta : OLENKO TEHNYT VOITAVANI TÄMÄN KAUPUNGIN JA SEN ASUKKAIDEN HYVÄKSI ?.... Ellet vielä ole sitä tehnyt TEE SE NYT VÄLITTÖMÄSTI !......ESITÄ KYSYMYKSIÄ .... AJATTELE ITSE.... HERÄÄ JA RYHDY VAIKUTTAMAAN ASIOIHIN !

1Äänestä
  • Imatralla poliittinen kulttuuri on vain samaa kaverikähmintää vuosikymmenestä toiseen, kaupungin alennustila on ihan itse saatu aikaan. Meno ei ilmeisesti muutu, koska ihmiset äänestää sinne samat naamat vuodesta toiseen. Siis poliitikot on tottuneet, että saa tehdä mitä vaan, ilman sitä riskiä, että paikka lähtisi. Tilanne muuttunee aikaisintaan silloin, kun suuret ikäluokat on joko kuopattu Karhumäkeen tai ainakin palvelutaloissa vajaavaltaisina poissa äänestämästä.

    1Äänestä

  • Turhaapa viisastelet täällä TäälläJoKauppalanAikaan nimimerkin takaa. Rupeappa itse ehdolle demareihin ja rupea vaikuttamaan itse asiohin. Katsoppa itseäsi peiliin ja mieti oletko itse tehnyt asialle muuta kuin raivonnut täällä somessa? On niin helppo huutaa ja syyllistää muita, kun olet itse täysin saamaton ja yhteiskunnan tukien varassa.

    Äänestä

...yrittää pitää ainakin.........! J.K. Paasikivi vaati jo aikoinaan uusia , TUOREITA naamoja eduskuntaan >>>>> Erittäin ajankohtainen ajatus Imatran kunnallispolitiikassa edelleen >>>>>>>> mitäpä JOS ÄÄNESTETÄÄN UUSIA NAAMOJA IMATRALLAKIN niiden vanhojen" leikki-Heikkien " tiloille..?


Ehkä UUSI POLVI LUO UUDEN POLIITTISEN KULTTUURIN jonka kanssa kehtaisi elää..................... yrittää pitää ainakin ...... !

1Äänestä

Minä olen veroni maksanut yli 50 v ajan Imatralle.. Kyllä sillä rahalla saa oikeuden arvostella avutonta demarivetoista kunnallispolitiikaan jo aikoinaan Belohfin laaniksi kutsuttu sisäpiiri oli päättänyt asoita ennen kun ne tuli edes pöydälle isoon saliin.Nimimerkkki " lopettaakaa jo " on tyypillinen demari jolta kasvojen puna syvenee koska mitään ei ole tehtävissä vitutuksen aiheuttamalle pintaverenkierron autonomiselle oikuttelulla,,,, Sivistyneissä puolueissa siitä käytetään termiä : HÄPEÄN PUNA !


..:Kun minä olen murskaavalla argumentaatiollani ja syvällisellä aiheen tuntemuksellani saanut demarin nöyrtymään ylivaltani edessä,,,on oikeasti käynytkin niin , että kukaan demareista ei vain jaksa, uskalla, ja ehdi keskustelemaan kaupungin tulevaisuudesta kanssani ,,, mutta kerkeävät kyllä haukkumaan minua räyhääjäksi ja epäkohteliaaksi kirjoittajaksi ..........

1Äänestä
  • katso, se on sitä, ettei eriäviä mielipiteitä sallita. varsinkin, jos joku on oikeassa tai osoittaa toiminnan totaalisia epäkohtia. silloin alkaa se lyttäämisyritysten vyöry. imatran demarimääräenemmistövetoinen kunnallispolitiikka on tyyppiesimerkki kunnallispoliittisen toiminnan epäonnistumisesta ja kyseisen möhömaha-heikkikerhon aateperseilyn toimimisesta tavallisten ihmisten vahingoksi.

    1Äänestä

juuri näin,,, ja nyt tämä nikki : " lopettakaa jo " on varmaan lopettamassa suutuspäissään koiraansa..... jolla on sdp-kennelin rekisterikilpi yms.

samat oireet on luettavissa muiden pääsyyllisten demareiden naamasta,,kehonkielestä ei voi erehtyä..Ilmeisesti demari jäsenyys ja yhteinen pikkusikaripiiri riittää jakamaan marxsilais-Stalinistilais arvomaailman ... Pätevyys on ihmeellinen asia.....


Demareilla ei onnistu mikään >> kuka olisi viel 10 v sitten uskonut että Jutta Urpalainen hukkuu oliivivaltioiden takuisiin ja vei mennessään pelastusnarun päässä roikkuneen A.Rinteen.

aatteensa hukannut ja periaatteensa myynyt puolue on vajoamassa pohja sedimenttiin,vajoamista kiihdyttää AY-liikkeen vyörytys jonka jälkeen sdp.n museonurkkaus avataankin Tampereen LeninMuseon eteisessä... Näkemiin..... !

1Äänestä

Kommentoi aloitusta


täälläJoKauppalanAikaan kirjoitti:

Imatran päättäjien tulisi nyt juuri tänä aamuna kävellä oman peilinsä eteen ja kysyä peililtään : olenko käyttäytynyt tasa-arvoisesti ja hienovaraisen sivistyneesti, kun en järjestänyt YHTEISTÄ MUISTOTILAISUUTTA UHREILLE ???

Vain imatran kaltainen sisäänlämmitetty Impivaaralainen savusaunamajuri voi käyttäytyä noin primitiivisesti............. HÄVETKÄÄ !

Meillä on yhteinen suru ja yhteiset uhrit----------------- ja nyt näyttäisi vielä olevan YHTEINEN HÄPEÄ ! ?

kerro mielipiteesi !

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu