Olen siivonnut nyt 8 viikkoa jouluksi

fghjfjdjkd

Toiottavsti kaikki nurkat on nyt koluttu, sauna pesty ja harjattu, autotalli ja vastatot käyty läpi ja koti putupuhdas. Veiä aatonaatonaattona imuroin ja pesen hellan ja ikkunat ja rapsitaan matot ja siivotaan pakastin ja jääkaappi sitten ruuat taksiin ja nauttimaan joulusta.
Miksi jouluksi pitää siivoo kaikki, lamput pestä ja katto ja nurkkalistat? Kukat pyyhitty ja vessa siivottu ja kloriteella pesty koko pönttö, allas, suihku, pesukone ja mankeli.
Kauhee siivous, tauluktin on siivottu ja vaihdettu paikkaa, j sohva imuroitu ja pesty.. vuoteet käytetty pakkasessa ja patjat ollu viikon ulkona. Sitten vaan joulukoristeta huusholliin ja ulos. Jaksaakohan joulua juhlia kun siivous vie voimat.

4

132

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Panostaenemmän

      Jaa-a. Olen siivonnut yhden kaapin ja laittanut yhdet jouluverhot ikkunaan. Laittanut ikkunoille kyntteliköt ja olkkariin yhden joululiinan. Kukista pyyhin kylläkin myös pölyt, mutta muuta siivousta - viikkosiivousta enempää, ei näin aikaisin edes kannata tehdä. Ehkä ensi viikonloppuna vien matot ulos ja pesen lattiat. Töissä olen aatonaattoon asti eli mitään suursiivousta en ehdi tekemään. Siivous ei minun energiaani vie, koska se käy kuntoilusta.
      Patjoja en aio pitää viikkoa ulkona, koska kovalla sängyllä olisi ikävä maata, heh hee. :)
      Eli aika huono on tuo sinun jokajouluinen provosi jälleen kerran.

    • c6y

      Kyllä mahtaa Lissu-raukan huusholli olla kaameassa kunnossa, jos sen siivoamiseen pystyy käyttämään kahdeksan viikkoa! Onkohan keittiön katto, tiskikaapin ritilät ja ruoka- ja astiakaappien takaseinät pesty kunnolla? Entä vaate- ja kodintekstiilikomeroihin kertynyt pöly?

      Meillä on aina niin siistiä, että erityinen joulusiivous on tehty päivässä. Kasvien talvettamishuoneessa kyllä on jotakin nyppimistä ja kasvien kunnon tarkistusta päivittäin. Minulla on kiertävä "lukujärjestys", jonka mukaan pidän aina kaikki paikat siisteinä. Tällainen systeemi ei tietysti kaikille sovi eivätkä kaikki pysty sitä noudattamaan. Meillä se on toiminut erinomaisesti jo kohta kaksikymmentä vuotta.

      Minkä ihmeen vuoksi ruuat pitää laittaa taksiin?

      Onko Lissun kotona vessan siivous siis joulusiivoustoimenpide, kun se pitää erikseen mainita. Meillä kyllä sekä vessa että kylpyhuone ja sauna ovat aina puhtaita.

    • Kirjoitustaito

      " Toiottavsti vastatot putupuhdas raspitaan matot ja ruuat taksiin vieä tauluktin joulukoristeta.""
      Joko olet humalassa tai vammainen.

    • Olethullu

      Buhahaaa ,minne taxi sun ruokasi vie???
      Kaksi kuukautta olet siivonnut, kyllä sulla on sitte paskaista , kun aikaa menee noin paljon, et taida siivota, kun kerran vuodessa.
      Mihin pakkaseen viet patjat viikoksi, ei täällä etelässä ole niitä pakkasia ollu yhtmittaa viikkoa, vai asutko jossain Lapissa.
      Missä nukuit ,kun patjasi oli ulkona , ulkonako?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      98
      6138
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      349
      5597
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      52
      2639
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      104
      2056
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      107
      1768
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      123
      1687
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      19
      1613
    8. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      180
      1267
    9. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1177
    10. Nuoret hakevat eläkkeelle, vaikka eivät ole olleet vielä töissäkään

      hyvin menee. Pieni vastoinkäyminen elämässä, ja heti masennutaan. Monet alle 30-vuotiaat hakevat työkyvyttömyyseläkettä
      Maailman menoa
      188
      998
    Aihe