Eli saa kysyä ihan mitä vaan. Vastaan jos ei oo joku osote tai pankkikortin pin koodi tai muu semmonen.
Sanon yt tähän alkuun että minua nimiteltiin ja syrjittiin alakoulussa ja nykyään viiltelen. Olen todella varma että minulla on joku mieli sairaus tai joku semmoinen. Nin JA jos en vastaa kahdessa päivässä toiseksi hartain toiveeni on toteutunut (hartain on saada diagnoosi jostain joka selittää ajatukseni) eli olen kuollut.
Sanon yt tähän alkuun että minua nimiteltiin ja syrjittiin alakoulussa ja nykyään viiltelen. Olen todella varma että minulla on joku mieli sairaus tai joku semmoinen. Nin JA jos en vastaa kahdessa päivässä toiseksi hartain toiveeni on toteutunut (hartain on saada diagnoosi jostain joka selittää ajatukseni) eli olen kuollut.
Vastaukset 115
Vanhimmat
Mikä on lempimeemisi? Doge?
En tiiä.
Mun lempimeemi on sun profiilikuva(;
Oletko 14v tyttö?
Kyllä.
Viilteletkö?
Joo.
Oletko kysynyt mielen ammattilaiselta apua?
En enkä aio koska on todennäköistä että tämä kaikki on vain päässäni ja jos yritän puhua hän ei ymmärrä mitä yritän sanoa ja mikään ei muutu paitsi äitini romahtaa lopullisesti kun hänellä on jo tarpeeksi kestettävää kahden siskoni kanssa joilla molemmilla on autismin kirjon piirteitä.
Se lienee kuitenkin ainoa tapa saada diagnoosi (jota toivot)?
Haluan ensin käydä kaikki mahdolliset diagnoosi vaihtoehdot läpi päässäni ennen diagnoosia.
Minkälaisia ajatuksia sinulla on?
Yleensä ajattelen että tapahtuu joku onnettomuus. Viimeisin on että juoksen ulos kotoani nähtyäni enneunen että se räjähtää ja juuri kun astun ulos se räjähtää ja minun sisko ja vanhemmat kuolevat. Muuttaisin joko isosiskoni luo kun hän saa uuden kodin ensi vuonna tai menisin huostaan ottoon kouluni läheiseen Lastensuojelun rakenukseen tai semmoiseen jossa siskoni on tällä hetkellä.
Tätä ennen ajattelin että ehkä tämä maailma on vain mielikuvitustani ja jos kuolen herään vain oikeasti koomasta.
Jonkun aikaa sitten ajattelin että ehkä olen oikeassa maailmassa mutta puolet tästä paikasta on mielikuvitustani ja minulle diagnosoidaan skitsofrenia. Oikea mailma olisi todella tylsä joten lopettaisin lääkityksen ja karkaisin.
Myös se että jonain päivänä vain heräisin sokeana sairaalasta ja en voisi enää koskaan enää nähdä mitään on käynyt ajatuksissani.
Anoreksiaakin olen ajatellut. Joskus kolme kuukautta sitten halusin sen. En kyllä syö koulussa nykyäänkään mitään mutta aina koulun jälkeen ostan jotain karkkia joten en laihdu.
Joskus ajattelin että minulla on masennus mutta se olisi vain tylsää joten ohitin sen noin viikossa.
Olen myös ajatellut että ehkä minulla on autismin kirjon piirteitä mutta en muistuta siskoani.
Lulin josain vaiheessa minulla olevan ADHD mutta pystyn yleensä helposti sulkemaan kaiken ympäröivän ainakin tunneilla keskittyäkseni ajattelemaan jotain tämmöistä joten siinä meni sekin teoria.
Eilen keksin että ehkä minulla on kaksisuuntainen mielenhäiriö (bipolar disorder) ja sitä ideaa en ole vielä hylännyt.
Voisin vielä kertoa jokaisen onnettomuus idean jota olen koskaan ajatellut mutta ei kukan jaksaisi lukea tätä enkä minä kirjoittaa. Ainakaan vielä. Ja 5000 merkin raja varmaan ylittyisi. Minulla on vilkas mielikuvitus
Vilkas mieleikuvitus eittämättä. Toisaalta kyllähän maailma voi olla pelkkää mielikuvitustamme. Eihän sitä koskaan tiedä mikä osa elämästämme on omaa kuvitelmaa. Vai onko koko maailma tietokonesimulaatiota kuten Matrixsissa? Vai kuvittelen ystäväni, ja oikeasti keskustelen yksin kuin Fight Clubissa?
Näihin kuviin ja tunnelmiin on hyvä vaipua yöllisessa psykoosiin.
Sanoin että vastaan kysymyksiin kahdessa päivässä ja noi on kysymyksiä joten vastaan ei ja ei.
No kun pelkkä "ei" ei käy, kun voihan kaikki olla aivojemme luomaa illusinaatiota. Kuvittelet kaiken niin todeksi, että et edes ajattele sen olevan epätotta.
Tai mielikuvituksesi estää esittämästä oikeita kysymyksiä.
vastasin noihin ei koska kukaan ei suunnittelisi niin julmaa tietokone simulaatiota ja koska käytit toisessa kysymyksessä sanaa ystävät. Minulla saattaa olla heitä pari mutta en ole yhtään varma välittävätkö he oikeasti varsinkin kun en ole yhtään varma kuvittelenko kaikki.
Asia selvä.
Niin kuin aikaisemmin sanoin: "ystävät ovat turhia ja yksinäisyyden voimavara".
Nyt ei tee mieli kiusata tai trollata yhtään. No, hyvää yötä sinulle! :)
Hyvää yötä.
AIDS hempeilee
xD
Pyydän anteeksi.
No kiitos siitä :D
Jos sää oikeesti uskot että tää kaikki on sun pään sisässä, niin sitten olis ihan hyvä että tappaisit ittes. Vitun angstiteini-idiootti harhainen paska.
Mutta en tiedä olisiko sitten oikea maailma yhtään parempi. Miksi muuten olisin pysynyt koomassa jos en haluaisi herätä.
Voitko suositella hyvää paikkaa jossa myydään hirttoköysiä?
Tokmannilta saa halvalla monikäyttököyttä.
Tajuuko sinun kaltainen absoluuttinen idiootti mistä itse puhut? :D
Kyllä tajuaa.
Loukkaantunut pikkujonne koittaa loukata takasin. Harmi vaan että se menee ihan päin vittua.
Turpa kiinni "kovis" jonne xD Ootko aikuiseksi kasvamista harkinnu?
Mää en tiedä kuinka vanha sää oot, mutta aikuisena ei tuu pärjään olemalla vaan kiltti kaikille. Maailma ei oo mikään euforinen paikka jossa kaikki rakastaa toisiaan, joten sunkin kannattais opetella vähän kovempia comebackejä kun "Ootko ajatellu aikuiseks kasvamista?"
Ajatteletko koskaan minua ja minun tunteitani?
Kyllä.
Mitä tapahtuu gynekologin vastaanotolla?
En ole ollut siellä.
Oletko ylipainoinen?
Missä päin asut?
En ole ylipainoinen.
Pääkaupunki seudulla.
Tein käyttäjätunnuksen. Päätin vaan ilmoittaa.
42 vastausta. Hävisin pelin.
HM? Mitä Tämä sitten tarkoittaa?
No eihän kaikkea selville saa
Tää peli https://fi.m.wikipedia.org/wiki/The_Game_(ajatuspeli)
Kiinnostaisiko sinua kirjoittaa minulle?
Viimeksi halusit häätää minut palstalta
Ei missään tapauksessa, väärinkäsitys.
Väärinkäsityksen voi näköjään tulkita monellakin tapaa...
Onks isot tissit
Kaikki muut keskustelivat asiallisesti, voisitko kiimakakru poistua?
Kyllä se voi poistua.
Maailma on julma ja köyhään perheesen syntyneet mitään ei saa ilmaiseksi. Avain onneen on se että tajuat, että kaikki on itsestäsi kiinni, ja kuolema on lopullinen ja siihen päättyy tajuntasi, eli elä onnellisesti itsesi ja mahd. lastesi takia. Omassa tapauksessa onnelisuus on harrastus ja raha ylläpitää sitä. Tällä hetkellä rahaa ei ole, joten elän sen takia, että voin tulevaisuudessa olla onnellinen.
Ajatelin noin vielä alakoulussa. Luovutin kassile tullessa. Tuo voi auttaa eteenpäin noin kolme tai neljä vuotta.
*kasille
Mielestäni avain onneen on se, että lopetat asiosta välittämisen, et välitä siitä mitä muut ajattelevat ja et elä elämääsi vain tehdäksesi muihin vaikutuksen.
Näin elin seiskalla. Vielä toivottomampaa.
Täähän se ois. Teet ite niinku tykkäät ja oot onnellinen.
En ymmärrä miksi sen pitää olla just viiltelyä. Eikö jotkut steriilit neulat tai haarukka olisi parempia?
Mitä sinä niillä tekisit? Pistelet itseäsi neuloilla tai haarukalla? Viiltely on klassikko.
Aattelin vaan jos kipua haluaa tuottaa eikä tahdo niin näkyviä jälkiä
Aikaisemmin käytin neulaa. Veitsi sattui enemmän joten käytin sitä.
Hammastikku varpaan kynnen alle ja potkaise seinää.
Se sattuisi liikaa.
Eikö sinun kannattaisi mennä puhumaan ajatuksistasi jollekin ammattilaiselle tai jollekin luotettavalle aikuiselle kuten psykologille tai kouluterveydenhoitajalle?
Tai jos et halua halua tai osaa kertoa ajatuksistasi, niin viiltelyyn olisi ainakin hyvä saada apua. Itsekin viiltelen, koska mun on jostain syystä vaikea rentoutua, keskittyä tai käsitellä asioita, jos en ole ensin satuttanut itseäni. Se kirvelyn tunne rauhottaa mua oudolla tavalla.
Aina kun ajattelen kertoa jollekkin tulee tunne että oikeasti liioittelen kaiken, kaikki on hyvin. Ulkoa päin näyttää että kaikki on hyvin, minulla on harrastuksia ja en ole yksin käytävillä. Välitunneilla olen yleensä vessassa yrittämässä itkeä.
Vittu sitä varten just kerrotaan ku niitte työ on auttaa, luulen ettet oo ainoo keltä tuntuu tolta,niitä on monia ja niitten vammat o ratkottu nii miks ei sunki? vittu hanki apua vaa itelles tai tapa ittes vitu angsti
76 vastausta neljässä päivässä.
Lieneeköhän tää jonkunlainen Syöpä24 ennätys?
Varmaan.
Sää oot saavuttanu enemmän kun kukaan muu palstalainen. Onneks olkoon.
Kiitos.
Tai siis varmaan täällä nuorten palstalla. Tässä linkki keskusteluun jossa yli 200 viestii kahdessa päivässä: http://keskustelu.suomi24.fi/t/14626327/kaikkihan-tietavat-rayhiksen
Hei stop tolle sun viiltelylle. Sä et saa siit vittu mitää hyvää irti, lähinnä satutat ittees lisää. Onks se sit hyvä asia? Ei. Suosittelen hankkii apuu nopeesti, toi ei oo tervettä enää, sen varmaan tiesitkin jo. Ja must tuntuu kans et angstaat vähä kosk oikeesti sellaset jotka viiltelee nii ei mee kirjottaa jonneki Suomi24 tällasii aiheita (ellei ne oo ihan järkyttävän angstisia). Toivon sun takias et tää on provo, huono sellanen.
Viiltely ei ole ratkaisu. Se satuttaa sua, vaikka luuletkin toisin
Ja nyt joku tulee pätee mulle ei oo mitää tietoo asiasta. Kyllä on.
Oletko lukenut mitään kyseisen käyttäjän viestejä? Kannattaa tehdä taustatutkimus ennen tälläisen analyysin tekemistä.
Tässä linkki jossa kerron siitä miksi viiltelen: http://keskustelu.suomi24.fi/t/14622333/viiltelen-ranteeseen
Aloin kertoa siitä tänne alun perin että muut ei viiltelis mutta se on nyt jäänyt vähän pois. Nyt vain kirjoitan tänne koska se on kivaa. En angstaa.
Se varmaan vaan luki ton alotuksen eikä huomannut että siitä on myöhemmin rekisteröity käyttäjä.
Minnepäin viiltelet itseäsi?
Ranteeseen ja olkapäähän.
Nyt pääsen kirjautuu. Joo kirjotin tän viestin.
Mikä kohta siinä on parasta. Kun viiltää vai kun veri valuu?
Voinko kirjoittaa sinulle?
Entäs jos joku toinen viiltelisi?
Kun viiltää. Tarkoitatko kirjoittamisella sähköpostia vai mitä?
Yrittäisin saada hänet lopettamaan.
Kyllä tarkoitin sähköpostia?
Miten?
Sähköposti ei ole kovin käytevä, suosittelen kikkiä.
Mä tykkään sähköpostista.
Ei ole kikkiä.
En haluaisi käyttää sähköpostia kun ei ole semmoista osoitetta jossa ei mainita nimeä.
Voit luoda sellaisen vaikka tänne suomi24 sivustoon. Käytä vaikka keksittyä tunnusta tai nimeä. Voit käyttää sitä muuhunkin kuin minun kanssa kirjoitteluun.
Mihin se sitä nimeä tarvii?
Ehkä ne vaan arkistoi sen. Eivät mitenkään tarkista sen aitoutta. Laitat vaan syntymävuodeksi vaikka 1980.
Kyllä ne ihan varmaan kattol mun viesteistä että oon 14.
Sä voit kertoa viesteissä olevasi 14 tai 54 ei se kerro sun oikeasta iästä mitään. tai siis siitä minkä kerrot sähköposti ottaessasi.
En halua valehdella siinä. Täällä on kivaa enkä halua tulla estetyksi.
Ihan hyvä ettet halua valehdella. Jos tökkäät tuota yläpuolella olevaa sinistä "virtasenposti" löydät minun osoitteen.
Joo tiedän.
Hyvä, jos siis joskus haluat.
Jääkö sun viiltelystä arpia?
Ei varmaan oo tarpeeksi syviä.
Ihan hyvä. Helpottaa oloa siis naarmumainenkin jälki. Millä viiltelet?
No ihan sama. Tein sen suomi24 sähköposti osotteen. Toivottavasti ne ei jäljitä minua sen avulla.
Joku tietty veitsi vai ihan vaan joku?
Sähköposti ei ole kovin käytevä. Suosittelen kikkiä.
Tietääkö joku että mistä saisi jonkun sähköpostin jolle ei tarvii antaa tietoja?
Valikko - asetukset, ja siinä lukee s24 sähköposti. Se on tarpeeksi anonyymi.
Niin mutta joku muu?
Ihan perus Gmail. Tiedot pitää kaikkiin laittaa, mutta voihan aina käyttää feikkiä nimeä. Ei se sähköpostin omistajia kiinnosta.
Tiedätkö, että viiltely on tapa pyytää apua silloin jos ei osaa muuten hakea apua?
Kenen haluat huomaavan, että olet viillellyt?
Minulla viiltely ei ole tapa hakea apua. Ei se läheskään kaikilla ole. Jotkut viiltelevät rankaistakseen itseään. Jotkut jotta tuntisivat jotain. Minä vain koska toivon että voisin itkeä kivusta ja haluan todistaa itselleni että sillä mitä ajattelen niin on oikeasti väliä. Ettei kaikki ole mielikuvitustani.
Ota kuule ote elämästäs ja lopeta toi. Jos mietityttää ni puhu vaikka vanhemmilles tai terkkarille. Mut luulen et oot kuiteski ihan kunnossa. Yritä suhtautuu elämään positiivisemmi. YOLO.
En enää vastaile täällä.
Mitä teet hiihtolomalla?
Voisitko kirjoittaa minulle?
Mikä on banaanin vaakanumero kaupan punnituskoneella?
Mitä hyödyt siitä että viiltelet itseäsi??
Tekemistä. Kipua
Mikä on sen tyypin puhelinnumero joka eilen töksähti autoni perään ollessani lähösä liikennevaloista Hintan ja Klaanilan rajaseudulla? Ei minun autolleni mitään, koska peräkoukku otti iskun vastaan mutta ois kiva kysyä tuliko hänen auton keulaan sisäisiä vammoja. Ulkoapäi ainahi oli kaikki kunnossa
Oletko nyt 15-vuotias?
Miksi viiltelet?
Minnepäin kehoasi viiltelet?
Jokumielenhäiriö
13.12.2016 21:53
-
Mut mitä sulle nyt kuuluu?