Julkiselle vai yksityiselle

7428472

Kannattaako ns. "lievään" akneen koittaa hakea antibiootti-kuuria julkiselta puolelta, vai saako siihen vain jotain tehottomia lääkkeitä sieltä?
Kannattaako hakea mielummin antibioottikuuri yksityiseltä? Yksityiseltä saa helpommin tehokkaampia vaihtoehtoja,, mutta voiko julkiseltakin saada ihan hyvän antibioottikuurin tällaiseen akneen? Vaikka täyttä parannusta ei tulisikaan, niin olisin tyytyväinen, jos tulisi edes jonkinlainen pysyvä muutos ja saisi kasvot parempaan kuntoon.

Akne on ollut koko ajan yli 15v, eikä apteekista ilman reseptiä tai reseptillä saatavat lääkevoitteet ole auttaneet, eikä ruokavaliomuutokset, vaikka kyllä tietyt ruoka-aineet vaikuttaa siihen miten paljon ja millaisia finnejä tulee, mutta ongelma ei ole poistunut.
Kasvot ovat kauttaaltaan pienien finnien peitossa, mustapäitä on paljon ja isompia kipeitä paiseita tulee säännöllisesti muutamia, varsinkin t-alueelle.

3

158

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tsemmpiiäsulle

      Älä huoli tavallista antibioottikuuria, sillä ne eivät oikeasti auta kuin hetkeksi. Ota aika ihotautilääkärille. Yksityiselle jos menet, niin pääset nopeammin. Yleisellä terveydenhoitopuolella joudut käymään ensin yleislääkärillä joka laittaa lähetteen ihotautilääkärille ja se voi kestää. Ihoon ei oikeasti auta kuin Roagutanlääke. Usko, sillä tiedän kyllä mistä puhun. Nuo tav, antifiootit eivät auta oikeastaan ketään ja vain turhaan rasitat elimistöä sillä.

    • Akneaway

      Mä menin suoraa yksityiselle. Itse kärsin aknesta n.6,5 vuotta (oon 15-vuotias). Ensin sain antibiootit (joita söin ihan turhaan) ja koska ne ei auttanu menin uudestaa ja sain isotretinoin kuurin ja näitä oon nyt popsinu jonku 4kk eikä oo täysin lähteny, koska mulla on todennäkösesti liian pieni annos 20mg/pv mutta onneks maanantaina on kontrollikäynti niin ehkä ne nostaa sitä. Tota isotretinoinia saa eri merkkisinä on roaccutan, ratiopharm, actavis ja mitäs vielä. Yleensä tätä vahvinta lääkettä ei anneta kesää vasten, koska ihosta tulee niin kuiva/herkkä että palaa helposti yms. Mutta kannattaa käydä kysymässä ihotautilääkärin mielipidettä! Tsemppiä! :)

    • Nimin

      Moikka! Halusin tulla kirjottaan sulle omista kokemuksista. Mulle puhkes tosi yllättäen akne keväällä 2016. Se oli viel todella paha ja tulehdukset oli laajalla alueella. Olin töissä kauneudenhoitoalalla ja kasvojeni iho oli niin paha että en pystynyt käydä edes töissä. Yksityinen lääkärl kuitenkin määräsi puoleksi vuodeksi syötäväksi apocyclin antibiootin. Kuuri oli melko raskas kun ei saanut käyttää maitotuotteita jotta lääkkeiden teho pysyy. Vatsan kanssa oli muös ongelmia. Sain apteekista myös geelivoidetta, mutta se kuivatti ja jopa poltti ihoni rikki. Huomasin lopuksi että paras yhdistelmä on antibiiootti ja hyvä kosteusvoide. Ja muistaa että ei koskaan likaisin käsin koskettelee naamaa:) tyynyliinan vaihtaminen usein tekee myös hyvää. Mutta siis suosittelen julkista, et joudu käydä luultavasti kuin kerran ja he osaavat heti katsoa onko ihossasi todella tulehdus vai millä keinoin sitä lähdetään hoitamaan:) saat nopeaa palvelua eikä kärsiä enää iho ongelmista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      143
      2841
    2. Miten juhlitte ensi lauantaina?

      Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.
      Maailman menoa
      278
      2548
    3. Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?

      JOS siis sinä saisit päättää?
      Maailman menoa
      34
      1502
    4. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      38
      1484
    5. Voi mies olit taas niin komea

      Olet silmäkarkkia ❤️ Sua vois katsella vaikka koko päivän. ❤️
      Ikävä
      121
      1212
    6. Kadutko koskaan

      Sitä mun iskiyritystä?
      Ikävä
      108
      1163
    7. Ryöstö Punkaharjulla

      Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee
      Savonlinna
      15
      1075
    8. Uudestisyntyminen ei tapahdu kasteessa

      Tässä Apostolien tekojen kohdassa näemme, että Filippus julisti hoviherralle ensin evankeliumia ja kuulusteli sitten tar
      Kaste
      204
      1053
    9. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      317
      935
    10. Lasse Lehtonen on yhtä aikaa sairauslomalla ja työmatkalla

      Kelan johtaja näyttää vötkyilyn mallia, otti sairaslomaa ja lähti Brysseliin sitten ryyppäämään! 😂 Kelan pääjohtaja La
      Lieksa
      60
      922
    Aihe